HANDEL I DYSTRYBUCJA

Apteki

Prawo

 

18 stycznia 2021, 16:41wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
W Niemczech Apteka Löwen-Apotheke reklamuje się za pomocą figury lwa wożonej na dachu samochodu. W Polsce niedozwolona jest jakakolwiek forma reklamy placówek aptecznych

W Niemczech Apteka Löwen-Apotheke reklamuje się za pomocą figury lwa wożonej na dachu samochodu. W Polsce niedozwolona jest jakakolwiek forma reklamy placówek aptecznych (fot. shutterstock)

Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Poznaniu nałożył karę 2 tys. zł na właściciela apteki, której dane zostały naklejone na samochodzie osobowym. Za naruszenie zakazu reklamy aptek WIF uznał nazwę, logotyp, dane teleadresowe oraz godziny otwarcia placówki umieszczone na pojeździe.

REKLAMANina Słupska_Baner w artykule (luty-marzec 2021)

Zdaniem organu forma, w jakiej od października 2019 r. do lutego 2020 r. apteka informowała o godzinach otwarcia, jednoznacznie wskazuje, że chodziło tu raczej o reklamę apteki niż czystą informację. Bowiem zgodnie z linią orzecznictwa sądowo-administracyjnego reklama nie musi nawiązywać do cen produktów oferowanych przez aptekę. Wystarczy, że nakłania do odwiedzenia tej konkretnej apteki i dokonania w niej zakupów

Informację o lokalizacji i godzinach pracy aptek stanowiłaby informacja o neutralnym przekazie np. umieszczona na drzwiach czy w witrynie apteki, natomiast umieszczona na ulotkach, billboardach czy spotach reklamowych lub jak w omawianym przypadku na karoserii samochodu osobowego przestaje stanowić informację, a staje się reklamą konkretnej apteki z uwagi na jej formę, przekaz i cel jaki służy jej umieszczeniu tj. dotarcie z ofertą konkretnej apteki do szerszej grupy pacjentów – czytamy w uzasadnieniu WIF.

Zamykając postępowanie Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny uznał, że doszło w tej sytuacji do naruszenia zakazu reklamy aptek. Nałożył na przedsiębiorcę karę w wysokości 2000 zł.

Zdaniem organu wojewódzkiego oklejenie pojazdu informacjami dotyczącymi apteki stanowi niewątpliwie przekroczenie dozwolonych działań określonych w art. 94a ust. 1 Prawa farmaceutycznego, bowiem samochód z wyżej określonymi danymi może przemieszczać się po terenie całego powiatu i województwa, nakierowując uwagę potencjalnych pacjentów na tę konkretną placówkę ochrony zdrowia – uznał WIF.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony