PRODUCENCI I MARKI

Biznes

MARKI

 

16 października 2018, 12:21wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Dr Izabela Zawisza, współwłaścicielka, prezes zarządu firmy KF Niccolum

Dr Izabela Zawisza, współwłaścicielka, prezes zarządu firmy KF Niccolum (fot. K.Bochner/wiadomoscikosmetyczne.pl)

Polscy naukowcy wynaleźli i opatentowali Chitathione – biopolimer nowej generacji stworzony do ochrony skóry przed negatywnym wpływem metali ciężkich. To pozwoliło na stworzenie kosmetyków nowej generacji, które mają szansę zmienić życie osób cierpiących na alergie wywołane kontaktem z jonami metali. Szacuje się, że tylko na wszechobecny nikiel uczulonych jest około miliard ludzi na świecie. 

Polscy naukowcy wynaleźli i opatentowali Chitathione – biopolimer nowej generacji stworzony do ochrony skóry przed negatywnym wpływem metali ciężkich. Jego budowa oparta jest na nietoksycznych komponentach, biozgodnych ze skórą. Substancja aktywna Chitathione zawiera w swoim składzie silnie regenerujący chitozan pozyskiwany ze skorupiaków oraz przeciwzapalny glutation zredukowany (GSH) jako substancję wspomagającą wiązanie jonów. Chitathione jest substancją wielkocząsteczkową i nie penetruje do wnętrza skóry w kompleksie z metalem, a pozostaje na jej powierzchni skąd jest łatwo usuwalny, np. za pomocą wody z mydłem. Jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i dzieci. 

Biopolimer Chitathione został opracowany w Instytucie Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk w 2013 roku z inicjatywy dr Izabeli Zawiszy, dziś prezesa zarządu start-upowej firmy KF Niccolum. Izabela Zawisza podczas studiów doktoranckich pod opieką prof. Wojciecha Bala, opracowała molekułę, która blokuje wchłanianie przez skórę jonów niklu, niwelując skutki alergii.

Chitathione otrzymywany jest w procesie syntezy, której przebieg został chroniony zgłoszeniem patentowym. Wyłącznym licencjobiorcą patentu jest firma KF Niccolum, która wykorzystała ten składnik w swojej najnowszej linii kosmetyków Nuev, przeznaczonych do ochrony skóry przed alergiami kontaktowymi, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej rozpowszechnionej alergii na nikiel, ale także chrom czy kobalt.    

Skóra w kontakcie z jonami metali może zareagować jednorazowym podrażnieniem (zaczerwienieniem, wysypką, pieczeniem) lub trwałą alergią, która może się objawić  w każdym momencie życia. Objawy występują najczęściej tam, gdzie skóra styka się  z metalami, czyli na rękach, szyi, okolicach pępka, ale także na innych częściach ciała, które nie miały bezpośredniego kontaktu z metalem.

Najczęstszymi źródłami tych metali są biżuteria, okulary, monety, telefony, komputery, elementy odzieży takie jak paski, klamerki, sprzączki, akcesoria wyposażenia domu, samochodu, klamki, poręcze, farby oraz wiele innych elementów metalowych i skórzanych. Metale te mogą znajdować się także w kosmetykach do makijażu oraz w wodzie kranowej.

Szacuje się, że alergię na nikiel ma około miliard ludzi na świecie.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony