KONSUMENT i TRENDY

RAPORTY I ANALIZY

 

12 września 2022, 00:00wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Polacy nie rezygnują z kupowania kosmetyków, ale wielu wybiera tańsze zamienniki dotychczas stosowanych produktów

Polacy nie rezygnują z kupowania kosmetyków, ale wielu wybiera tańsze zamienniki dotychczas stosowanych produktów (fot. shutterstock)

Polacy ograniczają zakupy, kupują tańsze produkty i wybierają zamienniki. Jednak kosmetyki, nie są tak wrażliwe na zmiany zachowań konsumenckich, jak inne kategorie – wynika z najnowszego badania nastrojów konsumentów przeprowadzonego przez Open Research.

REKLAMABriochin_Testowane przez WK

Kosmetyki należą do grupy niezbędnych produktów. Ich kupowanie deklaruje 95 proc. Polaków. Wyższy wynik mają tylko żywność (100 proc.) oraz odzież i obuwie (97 proc.). W związku z rosnącą inflacją oraz niepewną sytuacją gospodarczą konsumenci planują ograniczanie zakupów, kosmetyki nie są jednak zagrożone tą tendencją tak bardzo, jak inne kategorie produktów.

Artykuły spożywcze, leki i suplementy diety to grupy produktów, z których kupowania Polacy najrzadziej rezygnują – wynika z badania Open Research. Natomiast najczęściej deklarują, że ograniczają kupowanie elektroniki, AGD, alkoholu oraz odzieży i obuwia.

Zarazem widać tendencję do tego, że szukając oszczędności konsumenci sięgają po tańsze zamienniki dotychczas używanych kosmetyków. Tak deklaruje 29 proc. respondentów badania Open Research. Podobnie dzieje się w przypadku żywności (30 proc.) oraz odzieży i obuwia (27 proc.).

Ponad połowa badanych deklaruje, że nie zmieni swoich zwyczajów zakupowych pomimo trudnej sytuacji. Artykuły spożywcze, leki, suplementy diety i kosmetyki będą kupować z taką samą częstotliwością. Natomiast bardziej wyraźnych zmian zachowań konsumenckich można się spodziewać w przypadku kupowania elektroniki, AGD, odzieży i obuwia oraz alkoholu.

Generalnie Polacy nie są w dobrych nastrojach. 3/4 uważa, że sytuacja kraju pogorszy się w ciągu najbliższego roku, połowa badanych spodziewa się, że pogorszy się także poziom finansowy ich gospodarstw domowych. Blisko co trzeci Polak nie ma i nie planuje oszczędności. Przeciętne  oszczędności to 550 zł miesięcznie.

Badanie Omnibus CAWI zostało przeprowadzone w marcu 2022 r. wśród 1044 i 1060 osób (dwie fale badania), reprezentatywnych pod względem płci, wieku, wykształcenia, miejsca zamieszkania. 

Czytaj także: Nie wszyscy chcą oszczędzać, ale ceny i promocje są najważniejsze

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Marcin la Cabine 1 2 miesiące temu

  Lubię materiały WK, dzięki nim jestem zawsze na bieżąco.

  Edytowany: 2 miesiące temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony