Michał Koleśnikow, kierownik Zespołu Analiz Sektorowych w PKO BP, podczas Forum Branży Kosmetycznej na Retail Trends 2022

Michał Koleśnikow, kierownik Zespołu Analiz Sektorowych w PKO BP, podczas Forum Branży Kosmetycznej na Retail Trends 2022 (fot. wiadomoscikosmetyczne.pl)

Mamy do czynienia z nowym światem. W perspektywie nową zimną wojnę, tworzenie się nowych bloków gospodarczych w celu zapewnienia stabilności łańcuchów dostaw, czy zabezpieczenia inwestycji. Część rynków wschodnich trzeba będzie prawdopodobnie spisać na straty – mówił podczas 10. Forum Branży Kosmetycznej na Retail Trends 2022 Michał Koleśnikow, kierownik Zespołu Analiz Sektorowych w PKO BP, odnosząc się do eksportu polskich kosmetyków. 

W ubiegłym roku do Rosji, Ukrainy i Białorusi polscy producenci wysłali do Ukrainy kosmetyki za 0,5 mld euro. Było to 13 proc. całego eksportu. Do Kazachstanu trafiało 4 proc. eksportu kosmetyków. – Razem na te rynki trafiało 17 proc. eksportu polskich kosmetyków. To dużo, również w porównaniu z innymi branżami. Branża kosmetyczna jest dużo bardziej eksponowana na te rynki niż nasza gospodarka ogółem. Ogółem do tych krajów eksport wynosi ok. 5 proc. Branża kosmetyczna eksportuje więc na wschód trzy razy więcej niż przeciętnie gospodarka – mówił podczas 10. Forum Branży Kosmetycznej Michał Koleśnikow, kierownik Zespołu Analiz Sektorowych w PKO BP.

Pytany, czy utrata rynków wschodnich przez polskich eksporterów kosmetyków jest trwała, przyznał, że tak może być. – Eksport nigdy nie spada do zera. Niestety bojkot nie jest powszechny i prawdopodobnie część kosmetyków – nie wiemy jaka – trafia nadal do Rosji i do Białorusi. Nie utracimy rynków w całości. Jednak wojna spowodowała, że świat się przeorganizowuje. Mamy w perspektywie nową zimną wojnę, tworzenie się nowych bloków gospodarczych w celu zapewnienia stabilności łańcuchów dostaw, czy zabezpieczenia inwestycji. Rosja zbliża się do Chin, oddala się od Zachodu. Zachód będzie chciał współpracować z krajami, które są dużo bardziej pewne gospodarczo i będzie próbował wciągnąć te kraje w swoje orbity. Inwestowanie w Rosji jest bardzo ryzykowne i pewnie w kilku następnych latach również będzie tak postrzegane. Moim zdaniem, dużą część rynków wschodnich trzeba będzie spisać na straty – stwierdził Michał Koleśnikow podczas debaty pt. "Wpływ wewnętrznych i zewnętrznych czynników gospodarczych i politycznych na polski sektor kosmetyczny".

Podkreślił jednak, że warto dostrzec także drugą stronę medalu. – Do Polski przybyło ok. 3 mln nowych konsumentów. Otwierają się także nowe możliwości w krajach zachodnich. Część  produkcji z Rosji i Białorusi kierowanej na rynki środkowej czy wschodniej Europy może przenieść się do Polski. I to już się dzieje. Avon i Oriflame zwiększają już produkcję w Polsce kosztem zakładów w Rosji – podsumował.  

10. Forum Branży Kosmetycznej odbyło się w ramach Retail Trends 2022, konferencji łączącej producentów i handel z sektora food i kosmetycznego.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony