REKLAMAFBK 2020 - baner główny - 24.09.-19.11.2020

PRODUCENCI I MARKI

Biznes

Analizy

Innowacje

 

15 października 2020, 22:16wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Michał Rudecki, client director, Nielsen Connect Polska

Michał Rudecki, client director, Nielsen Connect Polska (fot. materiały prasowe )

Wartość rynku kosmetycznego w 2020 roku odnotowała wzrost o 30 mln zł. Przy czym polskie firmy kosmetyczne zwiększyły sprzedaż o 70 mln zł, a międzynarodowe koncerny odnotowały spadek o ok. 40 mln zł – powiedział  Michał Rudecki, client director, Nielsen Connect Polska podczas webinaru pt. “Polski rynek kosmetyczny – pełen wyzwań, ale także korzyści”. Prezentowany materiał był częścią wirtualnych targów WeCosmoprof promujących polski rynek kosmetyczny.

REKLAMA

Po raz pierwszy – przy współpracy z Polskim Związkiem Przemysłu Kosmetycznego – Nielsen przeanalizował indeks polskich firm kosmetycznych, aby sprawdzić jak wypadają na tle całej branży. Okazało się, że wzrost wartości rynku kosmetycznego w 2020 roku wypracowały polskie firmy kosmetyczne. To one odnotowały wzrost sprzedaży sięgające 70 mln zł. Jednak spadki, które dotknęły międzynarodowe koncerny (o ok. 40 mln zł) dały w efekcie dynamikę o wartości zaledwie 30 mln zł.

Biorąc pod uwagę wszystkie kosmetyczne kategorie, polscy producenci zwiększyli swoje udziały o 2,5 proc., a międzynarodowe koncerny zmniejszyły o 0,4 proc. Te ostanie zyskały co prawda w kanale dyskontów, jednak ten wzrost został „zjedzony” przez spadki sprzedaży w hiper- i spermarketach oraz drogeriach. Natomiast polskie firmy kosmetyczne odnotowały wzrosty dzięki obecności w sieciach drogeryjnych.

Patrząc na udziały polskich firm w całym rynku, ich wzrost oscyluje w przedziale 20-22 proc. i z roku na rok nieznacznie rośnie. Jednak w maju, czyli w środku pandemii i zaraz po poluzowaniu restrykcji, udział polskich firm znaczne wzrósł i było to związane z tym, że polskie kosmetyki były obecne w dużych sieciach drogeryjnych. Chodzi tu zwłaszcza o Rossmanna, który właśnie w tym czasie przeprowadził silną promocję opartą na krajowych kosmetykach naturalnych, ekologicznych.

Polskie firmy kosmetycznej zrobiły duży krok naprzód. Mają ciekawe pomysły i kosmetyki wysokiej jakości, które dodatkowo dobrze wpisują się w trendy, takie kosmetyki eko, bio czy zero weste. Ich innowacje przyciągają konsumentów, którzy właśnie na takie produkty przenieśli swoje zainteresowania podczas pandemii – komentuje Michał Rudecki, client director, Nielsen Connect Polska.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony