REKLAMAAMTRA_Banner Główny_czerwiec 2020

STREFA URODY

Pielęgnacja

 

20 sierpnia 2019, 12:01wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
 Składniki obecnych filtrów przeciwsłonecznych mają negatywny wpływ na środowisko i przyczyniają się do degradacji raf koralowych

 Składniki obecnych filtrów przeciwsłonecznych mają negatywny wpływ na środowisko i przyczyniają się do degradacji raf koralowych (fot. Adobe)

Zespół międzynarodowych naukowców odkrył przyjazną dla środowiska metodę produkcji ochrony przeciwsłonecznej wykonanej z łupin orzechów nerkowca.

REKLAMA

Używając produktu odpadowego chemicy z University of Witwatersrand w RPA wyprodukowali związki aromatyczne, które wykazują dobre pochłanianie promieni UVA i UVB.

Naukowcy uważają, że można je wykorzystać do ochrony ludzi i zwierząt gospodarskich przed szkodliwym działaniem słońca.

Główną wadą obecnych środków ochrony przed promieniowaniem UV jest ich negatywny wpływ na środowisko, zwłaszcza na ekosystemy wodne. Wykazano, że powszechne składniki ochrony przeciwsłonecznej, oksybenzon i oktoksyna, zmniejszają odporność raf koralowych i zdolność przystosowywania się do zmian klimatu.

Rafy koralowe stanowią ponad 25 proc. całego życia morskiego na planecie. W rezultacie w zeszłym roku Hawaje stały się pierwszym stanem USA, który wprowadził zakaz ochrony przeciwsłonecznej zawierającej te składniki.

Biorąc pod uwagę wpływ obecnych absorberów UV w filtrach przeciwsłonecznych na ekosystem, naukowcy postanowili znaleźć sposób produkcji nowych pochłaniaczy UV z cieczy z łupin orzechów nerkowca jako niejadalnego, bioodnawialnego źródła węgla.

- Orzechy nerkowca są produktem odpadowym w społeczności zajmującej się hodowlą nerkowców, szczególnie w Tanzanii, więc znalezienie użytecznego, zrównoważonego sposobu wykorzystania tych produktów odpadowych może prowadzić do zupełnie nowych, przyjaznych dla środowiska metod - skomentował prof. Charles de Koning z Wits School of Chemistry.

Wniosek patentowy naukowców w celu komercjalizacji tego procesu został złożony w RPA.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony