PRODUCENCI I MARKI

Marketing

PRAWO

MARKETING

 

20 października 2021, 00:00wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Jedyne dopuszczalne deklaracje na opakowaniu to te ułatwiające konsumentom podjęcie świadomych decyzji zakupowych. Informacje o charakterze „nie zawiera” nie mogą oczerniać/wywierać negatywnego wrażenia w odniesieniu do legalnie stosowanych składników

Jedyne dopuszczalne deklaracje na opakowaniu to te ułatwiające konsumentom podjęcie świadomych decyzji zakupowych. Informacje o charakterze „nie zawiera” nie mogą oczerniać/wywierać negatywnego wrażenia w odniesieniu do legalnie stosowanych składników (fot. shutterstock)

Zgodnie z obowiązującym prawem na opakowania kosmetyków nie powinny trafiać opisy, które dyskredytują legalne i uznawane za bezpieczne składniki produktów. Niestety ten problem wraca i deklaracje typu „nie zawiera parabenów” znów pojawiają się na kosmetykach. To może zaszkodzić całej branży i spowodować, że na firmy kosmetyczne zostaną nałożone surowe prawne ograniczenia – przestrzega Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego.

REKLAMATestowane przez WK_Sielanka

Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego alarmuje, że na rynku zaczęły się znów pojawiać produkty z deklaracjami typu „nie zawiera”. Organizacja skupiająca ponad 400 firm z branży kosmetycznej, przypomina, że deklaracje tego typu podlegają pod przepisy rozporządzenia 655/2013 o wspólnych kryteriach dla deklaracji oraz pod dokument techniczny. Inspekcja Sanitarna oraz Inspekcja Handlowa respektują ten dokument i traktują jako nierozerwalnie powiązany z twardymi przepisami prawa.

Przypominamy, czego nie można umieszczać na opakowaniach produktów. Prawo obowiązuje od 1 lipca 2019 r. Czytaj: Uważaj, co piszesz na opakowaniach!

Te dwa dokumenty jasno stanowią, że deklaracje składnikowe o charakterze „nie zawiera” nie mogą oczerniać/wywierać negatywnego wrażenia w odniesieniu do legalnie stosowanych składników. Zatem deklaracje np. „paraben free”, „bez fenoksyetanolu”, „0% szkodliwych składników/szkodliwej chemii”, „nie zawiera SLS” itp. nie mogą być stosowane zgodnie z obowiązującym prawem. Jedyne dopuszczalne deklaracje to te ułatwiające konsumentom podjęcie świadomych decyzji zakupowych. Flagowym przykładem, dobrze obrazującym tę zasadę, jest deklaracja „nie zawiera składników odzwierzęcych” w produktach dla wegan – czytamy na stronie Związku.

Apelujemy do osób decyzyjnych w Państwa firmach o niewracanie do komunikatów naruszających prawo! To może przynieść fatalne skutki dla branży w dłużej perspektywie. Stoimy przed nowymi wymaganiami dla tzw. deklaracji zielonych. Jeśli teraz pokażemy, że nie stosujemy się do zasad, możemy spodziewać się dużo bardziej restrykcyjnych wymagań i ograniczeń prawnych w kolejnych obszarach – przestrzegają eksperci Związku na stronie kosmetyczni.pl

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~PAszczak 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Nieprawdą jest ten tekst, a raczej połową prawdy , nikt za granicą nie ma problemu z pisaniem No paraben a u nas gównoburza jak zwykle bo ktoś sobie zrobił interpretację pod siebie , tylko część parabenów jest bezpieczna, a nie wszystkie , wklejam 2 część rozporządzenia o której jakoś nikt nie chce pamiętać, oryginał z przewodnika europejskiego (european guidelines): Informed decision-making: "Free from" claims or claims with similar meaning should be permitted when they allow an informed choice to a specific target group or groups of end users. The following claims should be permitted if they also comply with the other common criteria: "free from aceton". e.g. in nail polish, for users wishing to avoid its particulr smell" więc jeżeli twoi klienci nie chcą mieć parabenów bo im coś nie pasuje w nich to spokojnie można to pisać na opakowaniu. Wg mojego dystrybutora z zagranicy ten przewodnik NIE DODAJE ŻADNYCH NOWYCH ZASAD DO REGULACJI KTÓRE OBECNIE ISTNIAŁY.

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony