HANDEL I DYSTRYBUCJA

Rynek

 

9 marca 2022, 11:56wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Zwiększony popyt na pieluchy i artkuły kobiece związany jest z napływem ludności ukraińskiej do Polski, wśród której wiele jest matek z małymi dziećmi

Zwiększony popyt na pieluchy i artkuły kobiece związany jest z napływem ludności ukraińskiej do Polski, wśród której wiele jest matek z małymi dziećmi (fot. shutterstock)

Polski rynek FMCG jest pod silnym wpływem wojny w Ukrainie, która zmienia dynamikę sprzedaży w sklepach i zachowania konsumentów. Widać to wyraźnie we wskaźnikach z pierwszego tygodnia rosyjskiej napaści, które zebrał Nielsen IQ.

Dynamika obrotów sklepów należących do grupy ponad 30 wiodących sieci detalicznych w Polsce (spożywczych, drogeryjnych i innych) w ósmym tygodniu bieżącego roku (w dniach 21-27 lutego tj. pierwszym tygodniu wojny) odnotowała 12 proc. wzrost w porównaniu do analogicznego tygodnia roku poprzedniego. Wartość ta jest również wyższa w odniesieniu do średniej dynamiki z poprzedzających tygodni 1-7 2022 r. (+8 proc.).

Wśród kategorii, które wykazały wyraźnie wyższe wzrosty sprzedaży w tyg. W08'2022 vs W08’2021 (w porównaniu do dynamiki z poprzedzających tygodni) znalazły się pieluchy i artykuły kobiece, a także jedzenie dla dzieci, kategorie spożywcze o długim terminie przydatności takie jak mąka, cukier, makaron, ryż, konserwy mięsne i rybne.

Niewątpliwie są to kategorie, na które zwiększony popyt związany jest z obawami wywołanymi wybuchem wojny oraz napływem ludności ukraińskiej do Polski. Fakt ten potwierdza również geograficzne zróżnicowanie dynamiki sprzedaży – największy wzrost w ubiegłym tygodniu (W08’2022) odnotowały regiony wschodnie (+15 proc.) oraz południowo-wschodnie naszego kraju (+16 proc.).

– Należy spodziewać się, że w kolejnych odczytach danych, dynamika sprzedaży dla wymienionych kategorii będzie kontynuowała silny trend wzrostowy – czytamy w podsumowaniu analizy Nielsen IQ.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony