StoryEditor
Opakowania
13.01.2022 00:00

Nowa inicjatywa branży kosmetycznej. B Corp Beauty Coalition

Nowa koalicja 27 firm kosmetycznych z certyfikatem B Corp będzie działać na rzecz zmniejszenia wpływu branży na środowisko. Należą do niej podmioty z ośmiu krajów i trzech kontynentów, a jej celem jest poprawa standardów zrównoważonego rozwoju w branży kosmetycznej.

Ostatnio do organizacji dołączyła Aromatherapy Associates. W skład wchodzą również Davines Group, Skandinavisk, Made For Life Organics, Body Shop, Rituals Cosmetics, Arbonne i Prose.

Wyznaczone cele obejmują identyfikowanie i dzielenie się lepszymi praktykami, wdrażanie działań doskonalących i publikowanie ich wyników; pomaganie klientom z branży kosmetycznej w łatwiejszym poruszaniu się po kategorii. Celem jest także wywarcie wpływu na przemysł kosmetyczny, aby wywołać szersze zmiany, które ostatecznie mogą poprawić jego wpływ na społeczeństwa i środowisko.

Davide Bollati, prezes Davines i członek założyciel B Corp Beauty Coalition, stwierdza, że te pozytywne zmiany można wzmocnić poprzez partnerstwo i zaangażowanie. 

Shaun Russell, założyciel Skandinavisk i współzałożyciel koalicji dodał, że jej członkowie zobowiązują się zainwestować swój czas i wysiłki w poprawę czterech kluczowych kwestii, które mają wpływ na wszystkich i wszystko: pozyskiwanie składników i zrównoważony rozwój; bardziej ekologiczna logistyka; odpowiedzialność za opakowania; spójne i jasne komunikaty zewnętrzne, które klienci mogą zrozumieć i którym mogą zaufać. 

Co jeszcze robi przemysł kosmetyczny, aby być bardziej zrównoważonym?

W zeszłym roku British Beauty Council uruchomiła Sustainable Beauty Coalition (SBC) – grupę, która pracuje nad przeciwdziałaniem globalnej sytuacji kryzysowej związanej ze zmianą klimatu, tworząc ramy działania, które branża kosmetyczna i wellness mogłaby wspólnie realizować, aby zwiększyć swoje wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju.

SBC niedawno wydał również przewodnik Planet Positive Beauty Guide, aby pomóc konsumentom pewnie dokonywać bardziej ekologicznych wyborów w zakresie urody i zauważać, kiedy firmy wprowadzają produkty „greenwashing”.

Kolejną grupą jest Stowarzyszenie Zrównoważonego Spa (SAA) – organizacja członkowska, która oferuje porady operatorom spa, aby pomóc im poprawić ich wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Przeczytaj również: Kosmetyczni giganci łączą siły, by opracować system oceny wpływu produktów na środowisko

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Biznes
07.07.2025 10:00
Edyta Kresińska podejmuje nowe wyzwanie zawodowe jako pełnomocnik zarządu w Fillsy
Edyta Kresińska - pełnomocnik zarządu Fillsy, odpowiedzialna za komunikację i współpracę z rynkiem kosmetycznymTGperspective

Edyta Kresińska od ponad 20 lat nieprzerwanie związana jest zawodowo z branżą beauty i farmacją, konsekwentnie zarządzając markami kosmetycznymi. Teraz zaczyna pracę na nowym stanowisku – jako pełnomocnik zarządu ds. Meadow Kapsul System w spółce Fillsy.

Edyta Kresińska jest cenionym ekspertem i prelegentem w branży kosmetycznej, przez wiele lat oceniała nowe na rynku produkty jako juror konkursu branżowego „Perły Rynku Kosmetycznego”, organizowanego przez Wydawnictwo Gospodarcze (wydawcę m.in. portalu Wiadomości Kosmetyczne).

Zobacz też: Edyta Kresińska: Rynek drogeryjny w Polsce 2025. Jakie wyzwania czekają na horyzoncie?

W czerwcu bieżącego roku Kresińska przyjęła propozycję wejścia do spółki Fillsy w roli pełnomocnika zarządu ds. systemu Meadow Kapsul. Jak sama podkreśla, ta nowa rola pozwoliła jej wrócić do biznesu w środowisku międzynarodowym. Fillsy jako nowo powołana spółka w grupie LOG-IT to jedyny partner strategiczny szwedzkiej firmy Meadow, w ramach którego trwa kooperacja z Ball w Europie. 

Niezmiernie cieszy mnie fakt, że dzięki nam Polska staje się ważnym punktem na mapie Europy w dziedzinie innowacyjnych opakowań aluminiowych z obiegiem zamkniętym. A dodatkowy fakt, że w ramach mojej nowej roli będę odpowiedzialna za komunikację i szeroko pojęty marketing, kierowany do tak bliskiej mi branży kosmetycznej, to podwójny powód do satysfakcji z nowego mianowania

 – komentuje Edyta Kresińska.

image
TGperspective

Zarząd spółki Fillsy tworzą: Paweł Siwirski (prezes zarządu/ CEO LOG-IT), Piotr Bojanowski (dyrektor generalny) oraz Edyta Kresińska (pełnomocnik zarządu ds. Meadow Kapsul). 

Podczas przedpremierowego śniadania, zorganizowanego 1 lipca w warszawskim hotelu Radisson dla branży beauty, obecni tam członkowie zarządu spółki Fillsy zapowiedzieli, że będą budować świadomość rozwiązania Meadow Kapsul System poprzez edukację i promocję rozwiązania na wydarzeniach branżowych, podczas wystąpień w panelach konferencyjnych oraz w ramach współpracy z Instytucjami i stowarzyszeniami branżowymi.

Podczas eventu w Radissonie prezes spółki Fillsy – Paweł Siwirski – potwierdził również, że spółka będzie obecna 16 października na Forum Branży Kosmetycznej, gdzie zaprezentuje uczestnikom konferencji innowację w opakowaniach, czyli Meadow Kapsul System.

Zobacz też: Edyta Kresińska żegna się z Drogeriami Jawa po 7 latach

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
03.07.2025 13:33
Malezja zakazuje importu odpadów plastikowych z USA – co teraz, branżo?
Plastikowe odpady rzadko kiedy są recyklingowane w kraju wytworzenia.Krizjohn Rosales

Malezja wprowadziła całkowity zakaz importu odpadów plastikowych ze Stanów Zjednoczonych, co oznacza odcięcie jednego z kluczowych źródeł surowca wtórnego wykorzystywanego globalnie, m.in. w produkcji opakowań dla przemysłu kosmetycznego i higieny osobistej. Decyzja ta wpisuje się w szerszy trend krajów azjatyckich ograniczających przyjmowanie zagranicznych odpadów.

Zakaz został ogłoszony po wykryciu kontenerów z odpadami z USA, które były błędnie oznaczone, a ich zawartość – często niebezpieczna i nienadająca się do recyklingu – nie spełniała obowiązujących norm. Zgodnie z nowelizacją malezyjskiego prawa celnego, import odpadów z krajów niebędących stronami Konwencji Bazylejskiej, w tym USA, został całkowicie zabroniony. Co więcej, odpady z innych państw muszą zawierać tylko jeden rodzaj plastiku i charakteryzować się zanieczyszczeniem poniżej 2 proc. – warunkami, które rzadko są spełniane przez odpady konsumenckie.

Eksport plastikowych odpadów z USA do Malezji praktycznie zamarł – informują pośrednicy handlowi. Malezja dołącza tym samym do rosnącej grupy państw, takich jak Chiny, Tajlandia czy Indonezja, które wcześniej zamknęły swoje granice na import zagranicznych tworzyw sztucznych. Skutkuje to dalszym rozproszeniem globalnych łańcuchów dostaw surowców wtórnych.

Sytuacja ujawnia istotny problem strukturalny: większość plastiku zbieranego w USA i Europie nie jest przetwarzana lokalnie. Ograniczenie możliwości eksportu odpadów do Azji zwiększa presję na niewydolną infrastrukturę recyklingu w krajach zachodnich. Branża kosmetyczna – silnie uzależniona od plastiku w opakowaniach – może napotkać trudności z pozyskaniem wysokiej jakości tworzyw z recyklingu, co może przełożyć się na wzrost kosztów oraz utrudnienia w realizacji celów środowiskowych.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
12. lipiec 2025 09:59