StoryEditor
Opakowania
13.11.2020 00:00

Nowe wytyczne dla żeli wodno-alkoholowych - co wolno, a czego nie wolno pisać na etykiecie?

Istniało realne zagrożenie, że kategoria żeli wodno-alkoholowych zniknie z rynku. Udało się ją obronić, ale nowe wytyczne znacząco wpłyną na sposób oznakowania tych produktów. Komunikacja nie może m.in. nawiązywać do pandemii. Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego przygotował webinar, podczas którego zostaną przedstawione nowe wytyczne obowiązujące wszystkich, którzy tego rodzaju produkty wypuszczają na rynek. Webinar jest bezpłatny dla firm należących do związku.

12 listopada br., odbyło się spotkanie Podgrupy ds. Produktów Kosmetycznych Komisji Europejskiej. Jednym z jego kluczowych punktów była dyskusja nad ostatecznym kształtem dokumentu technicznego TECHNICAL DOCUMENT ON THE SCOPE OF APPLICATION OF THE COSMETICS REGULATION (EC) NO 1223/2009 (ARTICLE 2(1)(a)) Product claims of leave-on hydro alcoholic hand gels in the context of COVID-19 pandemic.

Zgodnie z raportem z tego spotkania, autorstwa przedstawicieli sektora, Cosmetics Europe i kraje członkowskie, wśród których była także Polska, zgłosiły potrzebę ustanowienia terminów przejściowych dla jego zastosowania. Komisja Europejska wyraźnie zaznaczyła, że sytuacja w krajach członkowskich różni się, więc nie da się zastosować wspólnego terminu przejściowego dla całej Unii. Zarekomendowano podejście lokalne, z uwzględnieniem specyfiki danego rynku. W Polsce, ze względu na ogromną liczbę przedsiębiorców MŚP i duże rozdrobnienie, sytuacja jest nad wyraz wymagająca. Dlatego Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego niezwłocznie przystąpił do kolejnej tury rozmów z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii.

Z wcześniejszych negocjacji wiemy, że organy te rozumieją potrzeby naszej branży, w tym konieczność wyznaczenia odpowiedniego czasu na dostosowanie się do nowych zasad. Dotychczas apelowaliśmy o 12-miesięczny okres przejściowy i – co najważniejsze – brak wycofywania produktów z rynku. Podtrzymaliśmy ten apel w imieniu przedsiębiorców sektora kosmetycznego w Polsce. Zwróciliśmy się też z prośbą do urzędników o lokalne podeście i nieuwzględnianie w zakazie stosowania oznaczenia palności zgodnego z CLP, co jest zgodne ze stanowiskiem Inspekcji Sanitarnej. Mamy nadzieję, że dla dobra przedsiębiorców odpowiedź dotycząca długości i zasad stosowania terminów przejściowych dla żeli wodno-alkoholowych w Polsce, zostanie opracowana sprawnie – komentuje dr Justyna Żerańska, Regulatory Affairs Manager w Polskim Związku Przemysłu Kosmetycznego.

Do tego czasu zespół Kosmetycznych.pl mocno zaangażuje się w tłumaczenie nowych wytycznych dotyczących żeli wodno-alkoholowych podczas dwóch webinarów poświęconych tej tematyce. Blisko 100 miejsc na pierwszy termin 18 listopada rozeszło się w niecałe 4 godziny! Dla tych, którzy nie zdążyli się zarejestrować, przygotowany został drugi termin tydzień później, tj. 25 listopada – są na niego jeszcze wolne miejsca, więc zachęcamy do rejestracji! Podczas webinaru zespół Kosmetycznych.pl w składzie Blanka Chmurzyńska-Brown, dr inż. Justyna Żerańska, Marta Wiąckowska wraz z ekspertem zewnętrznym, Michałem Traczem z kancelarii KRK, poruszą kluczowe dla firm kosmetycznych zagadnienia związane z wytycznymi – zarówno te łatwe do wprowadzenia w życie, jak i te będące dużym wyzwaniem przy wdrażaniu.

W programie webinaru:

  • jak poprawnie stworzyć etykietę dla swoich produktów i uniknąć zakazanych deklaracji, symboli, grafik,
  • jakie są wytyczne dotyczące nowego sposobu prezentacji produktu kosmetycznego, który nie może nawiązywać do szalejącej pandemii,
  • ile czasu będziecie mieć na dostosowanie się do nowych przepisów,
  • jakie jest stanowisko polskiego nadzoru i jakie konsekwencje niesie to dla branży,
  • jakie rynkowe case’y już wzbudziły wątpliwości organów nadzoru. 
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Biznes
07.07.2025 10:00
Edyta Kresińska podejmuje nowe wyzwanie zawodowe jako pełnomocnik zarządu w Fillsy
Edyta Kresińska - pełnomocnik zarządu Fillsy, odpowiedzialna za komunikację i współpracę z rynkiem kosmetycznymTGperspective

Edyta Kresińska od ponad 20 lat nieprzerwanie związana jest zawodowo z branżą beauty i farmacją, konsekwentnie zarządzając markami kosmetycznymi. Teraz zaczyna pracę na nowym stanowisku – jako pełnomocnik zarządu ds. Meadow Kapsul System w spółce Fillsy.

Edyta Kresińska jest cenionym ekspertem i prelegentem w branży kosmetycznej, przez wiele lat oceniała nowe na rynku produkty jako juror konkursu branżowego „Perły Rynku Kosmetycznego”, organizowanego przez Wydawnictwo Gospodarcze (wydawcę m.in. portalu Wiadomości Kosmetyczne).

Zobacz też: Edyta Kresińska: Rynek drogeryjny w Polsce 2025. Jakie wyzwania czekają na horyzoncie?

W czerwcu bieżącego roku Kresińska przyjęła propozycję wejścia do spółki Fillsy w roli pełnomocnika zarządu ds. systemu Meadow Kapsul. Jak sama podkreśla, ta nowa rola pozwoliła jej wrócić do biznesu w środowisku międzynarodowym. Fillsy jako nowo powołana spółka w grupie LOG-IT to jedyny partner strategiczny szwedzkiej firmy Meadow, w ramach którego trwa kooperacja z Ball w Europie. 

Niezmiernie cieszy mnie fakt, że dzięki nam Polska staje się ważnym punktem na mapie Europy w dziedzinie innowacyjnych opakowań aluminiowych z obiegiem zamkniętym. A dodatkowy fakt, że w ramach mojej nowej roli będę odpowiedzialna za komunikację i szeroko pojęty marketing, kierowany do tak bliskiej mi branży kosmetycznej, to podwójny powód do satysfakcji z nowego mianowania

 – komentuje Edyta Kresińska.

image
TGperspective

Zarząd spółki Fillsy tworzą: Paweł Siwirski (prezes zarządu/ CEO LOG-IT), Piotr Bojanowski (dyrektor generalny) oraz Edyta Kresińska (pełnomocnik zarządu ds. Meadow Kapsul). 

Podczas przedpremierowego śniadania, zorganizowanego 1 lipca w warszawskim hotelu Radisson dla branży beauty, obecni tam członkowie zarządu spółki Fillsy zapowiedzieli, że będą budować świadomość rozwiązania Meadow Kapsul System poprzez edukację i promocję rozwiązania na wydarzeniach branżowych, podczas wystąpień w panelach konferencyjnych oraz w ramach współpracy z Instytucjami i stowarzyszeniami branżowymi.

Podczas eventu w Radissonie prezes spółki Fillsy – Paweł Siwirski – potwierdził również, że spółka będzie obecna 16 października na Forum Branży Kosmetycznej, gdzie zaprezentuje uczestnikom konferencji innowację w opakowaniach, czyli Meadow Kapsul System.

Zobacz też: Edyta Kresińska żegna się z Drogeriami Jawa po 7 latach

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
03.07.2025 13:33
Malezja zakazuje importu odpadów plastikowych z USA – co teraz, branżo?
Plastikowe odpady rzadko kiedy są recyklingowane w kraju wytworzenia.Krizjohn Rosales

Malezja wprowadziła całkowity zakaz importu odpadów plastikowych ze Stanów Zjednoczonych, co oznacza odcięcie jednego z kluczowych źródeł surowca wtórnego wykorzystywanego globalnie, m.in. w produkcji opakowań dla przemysłu kosmetycznego i higieny osobistej. Decyzja ta wpisuje się w szerszy trend krajów azjatyckich ograniczających przyjmowanie zagranicznych odpadów.

Zakaz został ogłoszony po wykryciu kontenerów z odpadami z USA, które były błędnie oznaczone, a ich zawartość – często niebezpieczna i nienadająca się do recyklingu – nie spełniała obowiązujących norm. Zgodnie z nowelizacją malezyjskiego prawa celnego, import odpadów z krajów niebędących stronami Konwencji Bazylejskiej, w tym USA, został całkowicie zabroniony. Co więcej, odpady z innych państw muszą zawierać tylko jeden rodzaj plastiku i charakteryzować się zanieczyszczeniem poniżej 2 proc. – warunkami, które rzadko są spełniane przez odpady konsumenckie.

Eksport plastikowych odpadów z USA do Malezji praktycznie zamarł – informują pośrednicy handlowi. Malezja dołącza tym samym do rosnącej grupy państw, takich jak Chiny, Tajlandia czy Indonezja, które wcześniej zamknęły swoje granice na import zagranicznych tworzyw sztucznych. Skutkuje to dalszym rozproszeniem globalnych łańcuchów dostaw surowców wtórnych.

Sytuacja ujawnia istotny problem strukturalny: większość plastiku zbieranego w USA i Europie nie jest przetwarzana lokalnie. Ograniczenie możliwości eksportu odpadów do Azji zwiększa presję na niewydolną infrastrukturę recyklingu w krajach zachodnich. Branża kosmetyczna – silnie uzależniona od plastiku w opakowaniach – może napotkać trudności z pozyskaniem wysokiej jakości tworzyw z recyklingu, co może przełożyć się na wzrost kosztów oraz utrudnienia w realizacji celów środowiskowych.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
13. lipiec 2025 09:34