REKLAMAHeinz Glas Banner Główny październik 2020

HANDEL I DYSTRYBUCJA

Apteki

Prawo

PRAWO

 

23 lipca 2020, 12:17wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Inspekcja Farmaceutyczna notorycznie karze za informowanie o godzinach pracy i lokalizacji apteki

Inspekcja Farmaceutyczna notorycznie karze za informowanie o godzinach pracy i lokalizacji apteki (fot. wiadomoscikosmetyczne.pl)

W ostatnich dniach pojawiło się długo oczekiwane przez właścicieli aptek uzasadnienie przełomowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 marca 2020 r. dotyczącego nadinterpretowania przez Inspekcję Farmaceutyczną zakazu reklamy aptek. Wbrew jednoznacznym przepisom Prawa farmaceutycznego, które przewidują, że informowanie o godzinach pracy i lokalizacji apteki nie stanowi zakazanej reklamy, Inspekcja regularnie nakładała za to kary. Z tego typu sytuacją, mamy do czynienia w kilkudziesięciu postępowaniach – informuje kancelaria Tomasik Jaworski.

REKLAMABELL - belka w artykułach Perły - 25.09.-01.10.2020

– NSA zdecydowanie opowiedział się przeciwko wypaczaniu sensu zakazu reklamy przez organy Inspekcji. Uchylił decyzje Inspekcji w obu instancjach oraz wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który przyznawał organom rację –  mówi Marcin Tomasik z kancelarii Tomasik Jaworski.

Sąd przyznał, że wprawdzie informacja o lokalizacji i godzinach pracy apteki ma charakter reklamowy, jednak art. 94a ust. 1 zdanie 2 wyłącza te informacje spod zakazu reklamy i to niezależnie od formy przekazu czy zamiarów jego twórcy:

"Ustawodawca nie określił bowiem formy dopuszczalnej informacji, miejsca i czasu jej rozpowszechniania. Nie określił także, że ze względu na zawarte intencje, już tylko sama informacja o godzinach pracy apteki, czy jej lokalizacji może stanowić zakazaną reklamę.

Nie oznacza to jednak, że reklamą apteki może być działanie Skarżącej, […] mimo, iż może spowodować zwiększenie sprzedaży produktów leczniczych i wyrobów medycznych w niej oferowanych. Niewątpliwie bowiem informacja o nazwie i lokalizacji oraz godzinach pracy apteki zawiera się w katalogu działań reklamowych, jednakże z mocy art. 94a ust.1 zda. 2 p.f. informacja ta wyłączona jest z zakazu reklamy apteki”

Powyższy argument, na którym oparł się sąd, był podnoszony przez pełnomocnika uczestnika postępowania (którym była organizacja ZPA PharmaNET) – adwokata Marcina Tomasika z kancelarii Tomasik Jaworski.

– Wyrok potwierdził bezprawność działań Inspekcji, która notorycznie karze za informowanie o godzinach pracy i lokalizacji apteki, co często było tolerowane w orzecznictwie sądowym. W świetle tego orzeczenia jest już jasne, że informowanie o godzinach pracy i lokalizacji nie jest zakazane, niezależnie od formy czy intencji – podsumował Marcin Tomasik. 

Sygnatura: II GSK 3613/17

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony