HANDEL I DYSTRYBUCJA

Rynek

PRAWO

 

9 stycznia 2020, 20:58Stacje benzynowe sprzedają w niedziele bez przeszkód.

Stacje benzynowe sprzedają w niedziele bez przeszkód. (mat. prasowe)

Państwowa Inspekcja Pracy chce zakazu handlu w niedziele dla sklepów posiadających status placówek pocztowych oraz tych, które sprzedają głównie alkohol i artykuły spożywcze, ale także papierosy – ustalił portal prawo.pl. Oznaczałoby to nie tylko zamknięcie sklepów mających status placówek handlowych, ale także stacji benzynowych.

Portal prawo.pl ustalił, że w 2019 r. inspektorzy pracy przeprowadzili prawie 6 tys. kontroli dotyczących przestrzegania przepisów o ograniczeniu handlu. Rok wcześniej było ich ponad 11 tys. Według doniesień portalu w 2019 r. inspektorzy pracy zastosowali środki prawne (tj. wykryli nieprawidłowości) w 390 kontrolach. W 2018 r. zastosowano je w 994 kontrolach.

Jak donosi prawo.pl:

Za naruszenie art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, w drodze mandatu karnego nałożono grzywny w łącznej wysokości 207 300 zł. Więcej grzywien, bo na kwotę 386 350 zł, nałożono w okresie od 11 marca 2018 r. do końca 2018 r. Dodajmy, że w 2019 r. za naruszenie ustawy nałożono 189 mandatów, podczas gdy w 2018 r. - 348 mandaty. Do sądów skierowano 56 wniosków o ukaranie (w 2018 r. w takich wniosków skierowano 447).

Według Państwowej Inspekcji Pracy kontrole, które miały na celu sprawdzenie przestrzegania przepisów ustawy wykazały, że sklepy wielkopowierzchniowe dostosowały się do założeń ustawy i nie prowadzą handlu w niedzielę.

Jednak PIP uważa, że należałoby wprowadzić zmiany w ustawie z 10 stycznia 2018 r., „tak aby typowe placówki handlowe, które korzystają z wyłączenia spod zakazu handlu z uwagi na posiadany status placówki pocztowej, czy sklepy sprzedające głównie alkohol i artykuły spożywcze, ale posiadające w swoim asortymencie także wyroby tytoniowe, nie mogły prowadzić handlu w dni objęte zakazem handlu.” Uwagi PIP Przekazane zostały do ministerstwa pracy.

Cytowany przez portal prawo.pl Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu wskazuje, że „to najtwardsza forma zakazu niż ktokolwiek kiedykolwiek postulował. Co ważniejsze, niezgodna z jedną z intencji ustawodawcy. Ponieważ stacje benzynowe także sprzedają papierosy i alkohol, co więcej  zmiany proponowane przez PIP w obecnej formie zdaniem Ptaszyńskiego oznaczałyby całkowity zakaz handlu, także na stacjach benzynowych.

Warto dodać, że stacje benzynowe są także coraz częściej miejscami odbioru paczek (paczki Poczty Polskiej ze stacji Orlenu odbierać można od ponad 3 lat), sprzedają także produkty spożywcze, prasę, produkty przemysłowe i okazjonalne - takie jak kwiaty, ozdoby choinkowe, kremy przeciwsłoneczne, maskotki podczas świąt i innych okazji. Wiele stacji benzynowych, jak chociażby Orlen, tworzy też nowe koncepty sprzedażowe polegające na zakładaniu sklepów na stacjach benzynowych. W przypadku stacji Orlen jest to O!Shop - jak sama nazwa wskazuje jest to sklep towarzyszący stacji benzynowej.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 16

 • 9
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 5
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony