HANDEL I DYSTRYBUCJA

Apteki

KORONAWIRUS

 

24 lipca 2020, 12:20wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Liczba pacjentów i obroty wciąż są w aptekach niższe niż przed pandemią. To wszystko oraz rosnące koszty prowadzenia apteki mają wpływ na spadającą rentowność

Liczba pacjentów i obroty wciąż są w aptekach niższe niż przed pandemią. To wszystko oraz rosnące koszty prowadzenia apteki mają wpływ na spadającą rentowność (fot. adobe stock)

Pandemia Covid-19 wciąż ma wpływ na rynek apteczny, który w czerwcu br. zanotował kolejny spadek wartości sprzedaży o 7,3 proc. Zmniejszyła się także liczba pacjentów. Względem czerwca roku 2019 apteki odwiedziło ich o ponad 15 proc. mniej.

REKLAMADermaglin - Belka w artykułach - Perły - 18-25.09.2020

Po krótkim, dwutygodniowym szturmie na apteki w marcu, kwiecień i maj przyniosły gwałtowny spadek obrotów i liczby pacjentów. Trend ten nie odwrócił się także w czerwcu. Co ważne, spadkom obrotów towarzyszył gwałtowny wzrost kosztów prowadzenia aptek, spowodowany koniecznością przystosowania ich do pracy w warunkach pandemii.

– Po dwucyfrowych spadkach wartości sprzedaży w kwietniu i maju, w czerwcu 2020 wartość sprzedaży
w porównaniu z czerwcem 2019 jest niższa o 7,3 proc. Liczba pacjentów w aptekach w dalszym ciągu jest zdecydowanie niższa niż przed wybuchem pandemii – w czerwcu w porównaniu z rokiem poprzednim była o 15,7 proc. niższa. Obrót statystycznej apteki wyniósł 195 tys. zł i był o 2,5 proc. niższy względem czerwca 2019. To wszystko oraz rosnące koszty prowadzenia apteki mają wpływ na spadającą rentowność aptek
– komentuje Maciej Rek, analityk PEX PharmaSequence.

Liczba sprzedanych opakowań w czerwcu 2020 była o ponad 15 milionów niższa niż w czerwcu ubiegłego roku, co stanowi spadek o 11,6 proc. rdr.

– Sytuacja, z którą mamy do czynienia jest bardzo poważna. Już przed epidemią co czwarta apteka w Polsce była nierentowna. Załamanie rynku i wzrost kosztów – oba czynniki wywołane pandemią – z pewnością przyczynią się do pogorszenia tych wskaźników – podkreśla Marcin Piskorski, prezes ZPA PharmaNET.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony