REKLAMAChantal_Baner główny_13-27.04.2021

HANDEL I DYSTRYBUCJA

Apteki

 

26 lutego 2021, 13:50wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Pogorszenie rentowności aptek wpłynie na liczbę kolejnych zamknięć

Pogorszenie rentowności aptek wpłynie na liczbę kolejnych zamknięć (fot. wiadomoscikosmetyczne.pl)

Pandemia nie hamuje spadku liczby aptek i punkt aptecznych. W styczniu 2021 działało ich 13 362 (w tym 1 189 punktów aptecznych) – O 37 mniej niż w grudniu 2020 (44 zamknięcia, 7 otwarć). Obrót statystycznej apteki (styczeń 2021 do stycznia 2020) spadł o 13,7 proc. a marża o 2,1 proc.

REKLAMAPrzewodnik Beauty_belka w artykule_08.03-30.04.

– Obsługa pandemii kosztuje. Rosną też koszty personelu i mediów. Pogorszenie rentowności aptek wpłynie na liczbę kolejnych zamknięć – uważa dr Jarosław Frąckowiak, prezes PEX PharmaSequences.

Na profilu firmy na Linkedin zastanawia się ile aptek powinno pozostać na rynku.

– Dane z OECD czy innych krajów, mogą być – w przypadku polskiego rynku – nieprzydatne, ze względu na różne modele działania placówek – ale także czynniki socjo-demograficzne. Na przykład: w mniejszych krajach większość osób żyje w dużych miastach – ergo, jedna apteka może przypadać na więcej tysięcy osób niż w Polsce, ale nadal być łatwo i szybko „dostępna” – tłumaczy dr Frąckowiak.

Wyjaśnia, że w procesie analizy liczby aptek, bardziej istotne mogą być analizy regionalne.

– Jeżeli zbankrutują apteki w gminach, w których brak jest koncentracji zaludnienia, to pacjenci mogą mieć większy kłopot z zaopatrzeniem się w leki bez dalszych podróży. Poprawa rentowności aptek wymagać może rozwiązań systemowych. A te zależą od regulatora, a nie tylko od sytuacji rynkowej – podsumowuje prezes PEX PharmaSequences.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony