REKLAMA

PRODUCENCI I MARKI

Analizy

OPAKOWANIA

EKOLOGIA

 

10 października 2019, 14:45wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
W Polsce produkuje się ok. 6 mln ton opakowań rocznie. To znacznie więcej niż średnia Unii Europejskiej

W Polsce produkuje się ok. 6 mln ton opakowań rocznie. To znacznie więcej niż średnia Unii Europejskiej (fot. adobe stock)

W Polsce produkuje się ok. 6 mln ton opakowań rocznie. Udział tego sektora w całym przetwórstwie przemysłowym sięga 3,4 proc. i jest niemal dwukrotnie wyższy niż średnia dla UE. Produkcja opakowań stała się jedną z polskich specjalności - podaje portal opakowanie.info.

REKLAMA

Branża opakowaniowa daje w Polsce zatrudnienie zbliżone do tego, jakie jest w przetwórstwie mięsa i dużo większe niż w przypadku produkcji samochodów czy AGD. Jak wskazuje raport „Rewolucja opakowań. Polscy producenci wobec zmian regulacji i preferencji konsumentów” autorstwa Santander Bank Polska oraz Spot Data, mimo wielu wyzwań, sektor ten ma przed sobą duże perspektywy rozwoju i jego przychody powinny w najbliższych latach rosnąć w średnim tempie 6,8 proc. r/r.

Jednym z głównych motorów wzrostu zapotrzebowania na opakowania produkowane w Polsce jest popyt generowany przez zagranicznych inwestorów. Średnioroczny wzrost wagowy eksportu opakowań wynosił w ostatnich ośmiu latach ok. 11 proc. W dużej mierze jest on zasługą obecności firm zagranicznych w Polsce, ale nie tylko. Również u polskich producentów widoczna jest szybka ekspansja na rynki zagraniczne.

Głównym odbiorcą opakowań w Polsce jest branża produkcji żywności, która dziś odpowiada za ok. 60 proc. zużycia, potem branże farmaceutyczna z ok. 7 proc. udziału i kosmetyczna przy udziale ok. 6 proc. Za pozostałą część zapotrzebowania na opakowania odpowiadają producenci chemii gospodarczej i innych towarów przemysłowych (m.in. materiałów budowlanych, sprzętu RTV/AGD, mebli itp.), którzy konsumują 22 proc. opakowań - wynika z danych Polskiej Izby Opakowań.

Pod względem materiałów za ok. 40 proc. zużycia odpowiadają opakowania z tworzyw sztucznych, które składają się po połowie z opakowań elastycznych (torebki, folie itd.) i opakowań sztywnych (butelki, pudełka, itd.). Opakowania z papieru odpowiadają za ok. 37 proc., metale lekkie za ok.12 proc., a szkło za ok. 10 proc.

Autorzy raportu „Rewolucja opakowań. Polscy producenci wobec zmian regulacji preferencji konsumentów” zaznaczają jednocześnie, że rozwój branży opakowań będzie w najbliższych latach zwalniał, bo przemysł osiągnął już poziom produkcji, przy którym trudno jest notować tak dynamiczne tempo wzrostu jak w ubiegłych latach. Dodatkowym hamulcem może być spowolnienie gospodarcze w Niemczech, które są najważniejszym partnerem branży oraz sektorów, które korzystają z opakowań.

Innym ważnym wyzwaniem dla branży opakowań będą także nowe regulacje dotyczące zużycia jednorazowych produktów z plastiku i wymagania dotyczące recyklingu. Ograniczenie dotyczące wyrobów jednorazowych dotknie ok. 10 proc. wolumenu produkcji brutto, głównie małych i średnich firm. - Poziom ten nie uwzględnia jednak zastępowania jednych opakowań innymi (np. kubki plastikowe mogą zostać częściowo zastąpione papierowymi), dzięki czemu wpływ nowych regulacji na branżę opakowań w Polsce może być mniejszy - prognozują autorzy raportu.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony