REKLAMAKonferencja Politechnika Wrocławska konferencja ISEO

KONSUMENT i TRENDY

 

4 lipca 2022, 14:32Kupujemy coraz mniej, jednocześnie rośnie zainteresowanie promocjami

Kupujemy coraz mniej, jednocześnie rośnie zainteresowanie promocjami (fot. shutterstock)

Rosnące ceny zniechęcają Polaków do wydawania pieniędzy. Aż 63 proc. konsumentów deklaruje, że stara się oszczędzać – wynika z czerwcowego badania GfK Current Consumer Mood opublikowanego na łamach "Rzeczpospolitej". Obawy o przyszłość skutecznie ograniczają zapał zakupowy.

W raporcie GfK Current Consumer Mood, którego dane przytacza „Rzeczpospolita” 54 proc. Polaków przyznaje, że oszczędza na czarną godzinę – to o 3 pkt proc. więcej niż w marcu. 19 proc. oszczędza na dom lub samochód, 17 proc. na wakacje, 12 proc. na wypadek wojny w Polsce, 11 proc. na "inne rzeczy", a 6 proc. – na większe zakupy. W tym ostatnim przypadku jeszcze trzy miesiące temu deklaracje były na poziomie 9 proc.

Rok temu przeważały opinie o chęci wydawania, co konsumenci mogli tłumaczyć tym, że pieniądze i tak tracą na wartości. Mimo iż inflacja nadal rośnie, to jednak natłok negatywnych informacji z gospodarki powoduje, że pojawiają się obawy o przyszłość, co skutecznie ogranicza zapał zakupowy.

„Rzeczpospolita” przytacza też najnowsze dane firmy NielsenIQ, z których wynika, że w dwanaście miesięcy, do maja 2022 r., rynek podstawowych produktów spożywczych i chemicznych urósł wartościowo ponad 7 proc. Jest to niemal wyłącznie efekt rosnących cen, ponieważ ilościowo – mimo napływu milionów Ukraińców w ostatnich miesiącach – sprzedaż zwiększyła się tylko o 0,3 proc.

Kupujemy więc coraz mniej, jednocześnie rośnie zainteresowanie promocjami, czyli cena wygrywa z jakością – podsumowuje dziennik.

.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony