REKLAMAHeinz Glas_banner glowny_czerwiec-sierpień 2020

HANDEL I DYSTRYBUCJA

Apteki

 

14 listopada 2019, 11:49wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Powstanie giełdy aptek jest próbą przywrócenia rynku do stanu zgodnego z prawem

Powstanie giełdy aptek jest próbą przywrócenia rynku do stanu zgodnego z prawem (fot. adobe stock)

Giełda aptek, której stworzenia podjął się Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek ma być kompleksowym, niekomercyjnym wsparciem dla farmaceutów, którzy pragną sprzedać lub nabyć aptekę.

REKLAMA

Zdaniem Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek (ZAPPA), rynek aptek od lat zmienia swoją strukturę w kierunku zagrażającym zdrowiu publicznemu.

Apteki, które powinny służyć pacjentowi stają się – poprzez przejmowanie ich przez komercyjne handlowe sieci – maszynkami do zarabiania pieniędzy. Traci pacjent, skarb państwa i system ochrony zdrowia – czytamy w oświadczenia Marcina Wiśniewskiego, prezesa ZAPPA, zamieszczonym na internetowej stronie organizacji.

Dlatego aptekarze skupieni w ZAPPA podjęli próbę przywrócenia rynku aptek do stanu zgodnego z prawem. – Otwieramy pierwszą w Polsce giełdę aptek stworzoną przez aptekarzy dla aptekarzy – poinformowali.

Tłumaczą też, że jako grupa zawodowa biorąca odpowiedzialność za zdrowie polskich pacjentów, nie mogą zgodzić się na „oddawanie aptek w nieprofesjonalne ręce, z zagrożeniem zdrowia publicznego”.

Nie zgadzamy się też na utratę kontroli państwa nad rynkiem leków. To rynek strategiczny, determinujący bezpieczeństwo obywateli, dlatego bezwzględnie musi pozostawać pod realnym nadzorem odpowiedzialnych i polskich profesjonalistów, a nie, jak dotąd, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, nieznanego właściciela. Temu miała służyć ustawa „AdA”. Zakładała, że dla bezpieczeństwa pacjenta, podobnie jak w większości krajów UE, nowym właścicielem apteki może zostać wyłącznie dyplomowany farmaceuta – wyjaśnia prezes ZAPPA .

Giełda aptek ma pomóc w realizacji tych celów – ma ułatwić farmaceutom nabycie własnej apteki, a równocześnie zapobiegać przejmowaniu aptek przez sieci. Pomysłodawcy mają nadzieję, że dzięki ich działalności uda pozostawić wiele aptek w polskich rękach.

Giełda ma być platformą łączącą interesy tych, którzy chcą sprzedać aptekę, jak i tych zainteresowanych zakupem. ZAPPA będzie zbierać ogłoszenia firm/osób, które chcą się pozbyć swojej placówki. Z tych zgłoszeń powstanie baza ofert. Z drugiej strony pozyskiwać będzie zgłoszenia zainteresowanych, uprawnionych farmaceutów. Następnie skojarzy są ze sobą sprzedających z potencjalnymi kupującymi.

ZAPPA obiecuje również profesjonalne wsparcie prawne, doradztwo finansowe oaz kontakt z dostawcami, co pomoże w starcie działalności. Odbywać się to będzie bezpłatnie, gdyż działanie giełdy aptek ma być z założenia niekomercyjne.

Wszystko po to, aby realnie pomóc niezależnym farmaceutom. Chcemy dać alternatywę tym, którzy dziś są mamieni przez sieci i zostają „słupami”, czyli firmantami – zdradza prezes organizacji.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony