REKLAMAFBK 2020 - baner główny - 24.09.-19.11.2020

HANDEL I DYSTRYBUCJA

Apteki

Prawo

PRAWO

 

27 maja 2020, 16:46wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹

(fot. adobe stock)

Farmaceuci będą mogli m.in. prowadzić konsultacje farmaceutyczne i przeglądy lekowe, opracowywać indywidualne plany opieki farmaceutycznej i wykonywać proste badania diagnostyczne – zakłada projekt ustawy o zawodzie farmaceuty, przedłożony przez ministra zdrowia.

REKLAMA

W komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu wskazano, że dzięki regulacji wzrośnie rola i pozycja farmaceutów – będą mogli brać znaczący udział w działaniach związanych z profilaktyką, promocją zdrowia i farmakoterapią.

Projekt zakłada, że do zadań farmaceutów będzie należeć np. prowadzenie konsultacji farmaceutycznych. Zdaniem resoru zdrowia ułatwi to pacjentom dostęp do rzetelnej wiedzy o farmakoterapii i ograniczy przyjmowanie przez nich produktów lub suplementów, które nie są niezbędne w procesie leczenia.

Farmaceuci będą też mogli prowadzić przeglądy lekowe, tak aby wykryć ewentualne niepożądane interakcje między przyjmowanymi produktami leczniczymi lub między produktami leczniczymi, a np. suplementami diety. Obecnie – jak twierdzi MZ – brak jest instrumentów pozwalających na skuteczne wykrywanie tego typu problemów.

Projekt zakłada także opracowywanie indywidualnych planów opieki farmaceutycznej przez farmaceutów. Resortowi zależy bowiem na usystematyzowaniu i racjonalizacji procesu opieki farmaceutycznej – zarówno co do przyjmowanych produktów leczniczych, jak również w zakresie rozwiązań alternatywnych, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji zdrowotnej, profilaktyki i promocji zdrowego trybu życia. Rozwiązania te mają zwiększyć skuteczność farmakoterapii.

Według regulacji farmaceuci będą też mogli wykonywać proste badania diagnostyczne, które są związane z farmakoterapią. Rozwiązanie to ma zwiększyć dostępność pacjentów do powszechnych badań diagnostycznych, które nie wymagają wykonywania w jednostce prowadzącej działalność leczniczą. W ustawie nie znalazły się natomiast zapisy dające farmaceutom możliwość wykonywania szczepień.  

Ustawa zakłada, że w zakresie merytorycznego świadczenia opieki farmaceutycznej farmaceuta będzie niezależny od właściciela apteki.

Projekt ustawy został przyjęty we wtorek 26 maja. Teraz jego zapisami zajmą się członkowie sejmowej pokomisji zdrowia, w której skład weszli : Paweł Rychlik, Barbara Dziuk, Patryk Wicher, Tadeusz Chrzan,Katarzyna Sójka, Violetta Porowska (PiS), Marek Hok,  Paulina Hennig-Kloska, Katarzyna Lubnauer (KO), Marcelina Zawisza (Lewica) i Dariusz Klimczak (PSL-Kukiz'15).

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony