REKLAMAKonferencja Politechnika Wrocławska konferencja ISEO

HANDEL I DYSTRYBUCJA

Klient

 

8 czerwca 2022, 16:57wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
 Dla 77 proc. Polaków zakupy zdecydowanie są przyjemnością

Dla 77 proc. Polaków zakupy zdecydowanie są przyjemnością (fot. shutterstock)

Sklepy stacjonarne, pomimo pandemii, nadal są głównym kanałem zakupowym dla Polaków. 89 proc. konsumentów właśnie w nich robi zazwyczaj swoje codzienne zakupy. W większości (77 proc.) są one dla nich przyjemnością – i tu nie ma istotnych różnic w stosunku do 2019 roku. Są natomiast znaczące zmiany w podejściu do promocji – zdecydowana większość klientów zwraca na nie uwagę i lubi, gdy są oznaczone w sklepach – takie wnioski płyną z najnowszego badania „Shopper Barometr Polska 2022”, zrealizowanego przez in-Store Media Polska we współpracy z Ipsos Polska.

Badanie „Shopper Barometr Polska 2022” wykazało, że dla 77 proc. Polaków zakupy zdecydowanie są przyjemnością, z kolei 23 proc. postrzega je jako przykry obowiązek. Nie ma tu istotnych różnic w zachowaniu konsumentów w stosunku do 2019 roku. 

– Dobra wiadomość jest taka, że jeśli lubimy coś robić, to jesteśmy skłonni poświęcić tej czynności trochę więcej czasu czy ewentualnie zainteresować się czymś wcześniej niezaplanowanym, a w przypadku zakupów jest to np. uleganie pokusie promocji – mówi Mateusz Głowacki, dyrektor badań ilościowych Ipsos Polska. 

Ciągle najbardziej dominującym zjawiskiem jest to, że raz w tygodniu robimy duże zakupy, w czasie których kupujemy produkty również na zapas, ewentualnie braki uzupełniając małymi zakupami – tak zachowuje się aż 74 proc. Polaków. 

Sklepy stacjonarne pozostają głównym kanałem zakupowym Polaków

Handel nowoczesny, tzw. modern trade, jest głównym miejscem zakupowym Polaków. Aż 89 proc. Polaków przynajmniej od czasu do czasu robi zakupy w dyskoncie, 42 proc. kupuje w hipermarkecie i 41 proc. w supermarkecie. Osób, które regularnie bywają w hipermarketach jest o 8 punktów procentowych mniej niż przy poprzednim pomiarze w 2019 roku.

Rośnie e-commerce – osób, które od czasu do czasu robią codzienne zakupy przez internet jest już 14 proc. (o 4 proc. więcej niż przy poprzednim pomiarze). Ciągle jednak nie jest to jednak zjawisko większościowe.

Planowanie zakupów 
Polacy często przygotowują listę, gdy wybierają się na zakupy (77 proc.). Jednak tylko 10 proc. kurczowo się jej trzyma. Wchodząc do sklepu, konsumenci szukają promocji, innowacji, przyjemności. Komunikacja z konsumentem w samym sklepie odgrywa tu więc kluczową rolę.  
Aż 59 proc. Polaków mówi o tym, że czynnikiem, który wpływa na zmianę zazwyczaj kupowanej marki, jest informacja w sklepie (plakat, ekran reklamowy. To drugi w kolejności czynnik po rekomendacji kupowanej marki przez bliską osobę (77 proc.). Efektywność tego kanału komunikacji – według deklaracji konsumentów – jest porównywalna z programami telewizyjnymi/artykułami prasowymi, reklamami w Internecie, telewizji i mediami społecznościowymi.  

 
Ile czasu trwają zakupy?
Ponad połowa konsumentów przeznacza na zakupy godzinę lub dwie w skali tygodnia. Odsetek osób, które poświęcają na to 3-4 godziny spadł w ciągu ostatnich trzech lat.  Skrócił się też czas poświęcony na codzienne zakupy online – ponad połowa osób robiących takie zakupy poświęca na to mniej niż godzinę tygodniowo.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony