HANDEL I DYSTRYBUCJA

Rynek

 

27 stycznia 2021, 15:54wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Rynek osobistych dóbr luksusowych zmniejszył się w 2020 roku o 23 proc. do 217 mld euro

Rynek osobistych dóbr luksusowych zmniejszył się w 2020 roku o 23 proc. do 217 mld euro (fot. Shutterstock)

Branża luksusowa zaliczyła ogromny cios w 2020 roku, odnotowując największy w historii spadek. Rynek osobistych dóbr luksusowych zmniejszył się o 23 proc. do 217 mld euro wynika z danych Sijoitusrahastot. Europa ma na koncie największy spadek w tym okresie - o 36 proc. do 57 mld euro.

REKLAMANina Słupska_BIEG_Baner w artykule (luty-marzec 2021)

Europejski rynek luksusu wzrośnie o 12,8 proc, w 2021 roku, osiągając 100,19 mld dolarów według danych Statista. W okresie od 2021 do 2025 r. będzie rósł w tempie 4,8 proc. złożonej rocznej stopy wzrostu (CAGR).
Zmieniony system zwrotu podatku VAT może kosztować gospodarkę Wielkiej Brytanii 5,6 miliarda funtów.

Azja odnotowała drugi co do wielkości roczny spadek na poziomie 35 proc., podczas gdy Stany Zjednoczone spadły o 27 proc. Dla rynku światowego był to pierwszy spadek od 2009 roku i największy w historii. Chiny były jedynym krajem, który odnotował wzrost o 45 proc.

Firma doradcza Bain jako główną przyczynę spadku podała gwałtowne zmniejszenie globalnej turystyki. Oczekuje się, że światowy rynek wzrośnie o 15 proc. w 2021 r. Oczekuje się jednak, że Europa pozostanie w tyle ze względu na niepewność związaną z Brexitem.

Marki luksusowe w Wielkiej Brytanii, takie jak Mulberry i Chanel, wyraziły zaniepokojenie zniesionym systemem zwrotu podatku VAT. CPP-Luxury podaje, że turyści stanowią dwie trzecie sprzedaży luksusu w Europie.

W Wielkiej Brytanii chińscy turyści stanowią tylko 5 proc. turystów spoza UE. Jednak stanowią oni prawie jedną trzecią rabatów VAT. Według CEBR liczba odwiedzających Wielką Brytanię spoza UE może spaść o 7,3 proc., powodując stratę w sprzedaży w wysokości 1,8 mld funtów.

Ponadto z badania New West End Company wynika, że decyzja o zniesieniu rabatów będzie bardziej kosztowna dla brytyjskiej gospodarki. Z potencjalnego dochodu w wysokości 2,1 mld funtów, który miałby pochodzić z systemu rabatów, kraj będzie miał 3,5 miliarda funtów straty. W sumie gospodarka Wielkiej Brytanii osiągnie wynik netto w wysokości 5,6 mld funtów. Z drugiej strony Walpole szacuje, że 80 proc. dóbr luksusowych w Wielkiej Brytanii jest przeznaczonych na rynki zagraniczne.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony