REKLAMAFBK_Banner Główny

PRODUCENCI I MARKI

Biznes

ŚWIAT

 

15 lutego 2023, 14:11wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Koncern nadal dostarcza na rosyjski rynek produkty codziennego użytku.

Koncern nadal dostarcza na rosyjski rynek produkty codziennego użytku. (materiały prasowe Unilever)

Unilever spotkał się z krytyką po tym, jak ujawniono, że 2 proc. zysku netto w 2022 roku pochodzi z rynku rosyjskiego. Producent takich popularnych marek, jak Dove, Sunsilk i Rexona pozostaje w Rosji mimo trwającej wojny w Ukrainie.

REKLAMAFBK_Belka w artykułach

Unilever stanął w obronie swojej decyzji o kontynuowaniu działalności w Rosji. Prawie rok po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. gigant FMCG powiedział w oświadczeniu: „Rozumiemy, dlaczego Unilever jest wzywany do opuszczenia Rosji. [...] Chcemy również jasno powiedzieć, że nie próbujemy chronić ani zarządzać naszą działalnością w Rosji. Jednak dla firm takich jak Unilever, które mają znaczącą fizyczną obecność w kraju, wyjście nie jest proste". Właściciel Dove, Rexony i Sunsilk zaprzestał importu i eksportu swoich produktów do i z Rosji w marcu ubiegłego roku, wstrzymał również wszystkie wydatki na media i reklamę, a także cały przepływ kapitału do i z kraju.

Jednak koncern nadal dostarcza konsumentom na terenie kraju produkty żywnościowe i higieniczne codziennego użytku wyprodukowane w Rosji. Działanie to spotkało się z ostrą krytyką. W marcu 2022 r. ambasador Kijowa w Wielkiej Brytanii, Wadym Prystajko, wskazał na Unilever, ostrzegając: - W Rosji nie ma miejsca na odpowiedzialny biznes. Krytyka nasiliła się po 9 lutego, po opublikowaniu wyników Unilever za IV kwartał i cały rok 2022. Firma ogłosiła bazowy wzrost sprzedaży o 9 proc. w całym roku 2022, głównie dzięki rekordowym wzrostom cen. Jednak analitycy szybko zauważyli, że aktywa Unilever w Rosji wynosiły 900 mln euro, a działalność w tym kraju przyczyniła się do 1,4 proc. obrotów i 2 proc. zysku netto grupy.

W swojej odpowiedzi na lawinę krytyki Unilever przedstawił główne opcje oceny przyszłości swojej działalności w Rosji. Koncern w oświadczeniu prasowym dodał, że będzie nadal uważnie analizował swoją decyzję i poczynania w Rosji. Wyjaśnienie nastąpiło po oświadczeniu o zyskach Unilever, opublikowanym 9 lutego, w którym stwierdzono: „Chociaż potencjalne skutki pozostają niepewne, istnieje ryzyko, że działalność w Rosji nie będzie mogła być kontynuowana, co doprowadzi do utraty obrotów, zysków i odpisów spadek aktywów”. Tymczasem działalność biznesowa Unilever na Ukrainie została wstrzymana, a firma „jest teraz w pełni skoncentrowana na zapewnieniu bezpieczeństwa naszym ukraińskim pracownikom i ich rodzinom, w tym pomocy w ich ewakuacji w razie potrzeby i zapewnieniu dodatkowego wsparcia finansowego”, zgodnie z oświadczeniem.

Czytaj także: Unilever zainwestuje w Meksyku 400 milionów dolarów w nową fabrykę

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony