REKLAMAWK e-wydania 6_7_2021

wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
 Arkadiusz Gęsicki, Lider EY-Parthenon w Polsce i Krajach Bałtyckich, ekspert Sektora Handlu i Produktów Konsumenckich podczas Retail & FMCG Congress 2021.

Arkadiusz Gęsicki, Lider EY-Parthenon w Polsce i Krajach Bałtyckich, ekspert Sektora Handlu i Produktów Konsumenckich podczas Retail & FMCG Congress 2021. (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

–  Wygrają ci, którzy  umiejętnie zarządzają ceną i kategoriami oraz wykorzystują ten czas na budowę lojalności swoich klientów, bo pandemia będzie nadal wpływać na zachowania konsumenckie – mówił Arkadiusz Gęsicki, Lider EY-Parthenon w Polsce i Krajach Bałtyckich, ekspert Sektora Handlu i Produktów Konsumenckich podczas Retail & FMCG Congress 2021.

Pandemia będzie nam towarzyszyć przez kolejne lata w mniejszym lub większym stopniu i będzie wpływać na zachowania konsumentów - uważa Arkadiusz Gęsicki cytowany przez wiadomoscihandlowe.pl. Już prowadzimy inny styl życia.  

Lockdown sprawił, że koszyk zakupowy mocno uległ zmianie – wydatki na rozrywkę czy spotkania zostały przesunięte w kierunku zakupów na potrzeby bardziej podstawowe, konsumenci zwracają też większą uwagę na zdrowe produkty. Jednak ponad 80 proc. boi się o pracę i swoją przyszłość i finanse. W związku z tym wielu oszczędza – zauważył Arkadiusz Gęsicki.

Według niego ludzie oszczędzają pasywne, nie aktywnie. Dlatego, gdy następuje chwilowe odmrożenie gospodarki, pojawia się naturalna potrzeba wydania pieniędzy. Stąd wzrost sprzedaży dóbr luksusowych, bardziej jednak dostrzegalny na świecie, a mniej w Polsce.

Jak wyjaśniał, w Polsce widać raczej niepewność konsumentów o sytuację finansową w przyszłości. Stąd wzrost zainteresowania produktami private label. Przy tym jednak zmiana stylu życia  sprawia, że zwiększa się popularność produktów zdrowych, ale przy zachowaniu rozsądku cenowego.

Ekspert zwrócił uwagę, że pandemia to moment prawdy dla retailerów. Kto elastycznie potrafił reagować na oczekiwania konsumenckie – najlepiej zarządzał ceną, wykorzystał czas na lojalizację klientów – ten mógł liczyć, że konsument będzie wracał właśnie do niego, mimo ogromnej konkurencji.

Podsumowując, Gęsicki zaznaczył, że widoczne są zmiany w zarządzaniu kategoriami spożywczymi – sklepy czerpią tu wzory z kategorii nonfood, z branży modowej.

– Aby ściągnąć klienta do tego jednego sklepu, otoczonego dziesięcioma innymi w najbliższej okolicy, przygotowywane były krótkie edycje produktów dostępnych tylko w danej sieci – wskazał Arkadiusz Gęsicki. – To bardzo istotne w obecnej sytuacji, gdy w promieniu 500 metrów klient ma do wyboru 10 sklepów. A to jest efektem kolejnego trendu – sieci aktywnie walczą o lokalizację, bo na znaczeniu zyskał segment proximity, czyli sklepów bliskich klientowi.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony