REKLAMAWebinarium DZP_baner główny_maj-czerwiec 2022

(mat. partnera )

Coraz więcej ośrodków badawczych specjalizuje się w usłudze wdrożeń kosmetyków na rynek europejski. Jednym z laboratoriów wyróżniających się na rynku krajowym jest Ekolabos Sp. z o.o., które poprzez wieloletnie doświadczenie i wykwalifikowaną kadrę specjalistów zapewnia wysoką jakość badań i usług.

REKLAMAWebinarium DZP_belka w artykule_maj-czerwiec 2022

Zgodnie z przepisami prawa, obowiązkiem każdego producenta oraz importera jest posiadanie kompletu dokumentacji dotyczącej produktu kosmetycznego. Dlatego niezwykle istotne jest, by usługa prowadzona była w sposób profesjonalny i kompleksowy. Jednak czy każdy producent lub importer wie jakie badania powinien przeprowadzić zanim umieści produkt na półkach sklepowych? 

Czystość mikrobiologiczna jako podstawa

Każda partia wyrobu kosmetycznego obecna w sprzedaży powinna być wolna od drobnoustrojów chorobotwórczych. Zgodnie z  Rozp. 1223/2009 specyfikacja mikrobiologiczna masy kosmetycznej jest jedną z podstawowych informacji na temat bezpieczeństwa kosmetyku. W Ekolabos badania wykonuje się w oparciu o kryteria zawarte w normie międzynarodowej PN-EN ISO 17516:2014 oraz Rozp. Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2002 r.

Test obciążeniowy (Challenge Test)

Pozytywny wynik Challenge Testu świadczy o prawidłowo dobranym układzie konserwującym w produkcie kosmetycznym. Głównym celem konserwacji produktów jest ochrona przed wtórnym zanieczyszczeniem mikrobiologicznym oraz rozwojem drobnoustrojów. Badanie prowadzone jest zgodnie z międzynarodową normą PN-EN ISO 11930:2012.

Test stabilności i kompatybilności produktu z opakowaniem

Istotną właściwością produktu jest jego stabilność w dających się racjonalnie przewidzieć warunkach przechowywania. Test przyspieszonego starzenia ma na celu potwierdzenie stabilności i kompatybilności masy kosmetycznej z opakowaniem. Badanie pozwala również oszacować datę minimalnej trwałości kosmetyku.

Badanie aplikacyjne i aparaturowe

Wszelkie deklaracje marketingowe produktu powinny być potwierdzone badaniami z udziałem probantów w rzeczywistych warunkach użytkowania. Właściwości produktów potwierdza się również badaniami aparaturowymi, które polegają na instrumentalnych pomiarach parametrów skóry.

Ocena bezpieczeństwa produktu kosmetycznego

Ocena bezpieczeństwa przeprowadzana jest przez Safety Assessora. Obejmuje między innymi ocenę przeprowadzonych badań oraz ryzyka, popartą analizą toksykologiczną składników i wyliczeniem współczynników narażenia. Raport z oceny bezpieczeństwa jest podstawą do zgłoszenia kosmetyku Komisji Europejskiej za pośrednictwem systemu CPNP.

Do pozostałych badań kosmetyków, istotnych w procesie wdrożenia należą badania dermatologiczne, fizykochemiczne, opakowań, analiza aktywności wody, badania potwierdzające skuteczność antybakteryjną oraz wiele innych. 

Laboratorium Ekolabos oferuje także badania wody, żywności, suplementów diety, środków biobójczych.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 7

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony