REKLAMAŻabka webinarium Banner Główny
Rekordzista jest zadłużony na sumę ponad 60 mln zł. Najbardziej zadłużone sektory to budownictwo, transport i handel

Rekordzista jest zadłużony na sumę ponad 60 mln zł. Najbardziej zadłużone sektory to budownictwo, transport i handel (fot. Adobe)

Przeciętnie zadłużony przedsiębiorca zalega ze spłatą 34 tys. zł, ale najwięksi dłużnicy mają do oddania nawet kilkadziesiąt milionów złotych – wynika z danych KRD. Tylko w pierwszej połowie tego roku zbankrutowały w Polsce 282 firmy - podaje Rzeczpospolita.

Przedsiębiorca budowlany z woj. świętokrzyskiego zalega ze spłatą 60,5 mln zł. To rekord wśród wszystkich zadłużonych firm zgłoszonych do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA. Kolejnym dłużnikiem rekordzistą jest firma z branży IT z woj. warmińsko-mazurskiego. Wierzyciele czekają na spłatę aż 50 mln zł. Trzecia w zestawieniu KRD jest spółka akcyjna z powiatu żywieckiego z branży zarządzania nieruchomościami, której długi sięgają 28,1 mln zł.

Tylko w pierwszej połowie tego roku zbankrutowały w Polsce 282 firmy. Co druga z nich była notowana w KRD w dniu ogłoszenia upadłości przez sąd. Ich łączne zadłużenie wynosiło 17,2 mln zł. Według danych KRD bankruci narazili na straty co najmniej 317 wierzycieli - informuje Rzeczpospolita.

W sumie wszystkie przedsiębiorstwa notowane w KRD mają już łącznie 9,4 mld zł złych długów (stan na III kw. 2019 r.); to o 0,1 mld zł więcej niż rok wcześniej, choć gospodarka w tym czasie wciąż rozwijała się w szybkim tempie. Najbardziej zadłużone branże to budownictwo, transport i handel.

Według cyklicznie prowadzonych badań KRD w III kwartale 2019 r. już prawie 24 proc. firm skarżyło się, że kontrahenci nie płacą im na czas, trzy miesiące wcześniej było to 21,5 proc. 

Brak płatności ze strony dłużników to jedna z głównych przyczyn zatorów płatniczych. Zdaniem eksperta gazety, Adama Łąckiego, prezesa KRD GIG S.A. może to prowadzić do efektu domina, czyli wierzyciel za chwilę sam może stać się dłużnikiem. Bo z jednej strony jest przedsiębiorca dłużnik, który nie rozliczył się za towar lub usługę. Z drugiej kontrahent wierzyciel, który ten towar sprzedał, a nie dostał zapłaty i tego powodu zaczyna tracić płynność finansową, bo też ma swoich dostawców i pracowników, którym musi zapłacić.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~fonsio 1 ponad rok temu

  Niech się mnie ktoś jeszcze raz zapyta czemu wszystkich kontrahentów w KRD sprawdzam...

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony