StoryEditor
Eksport
22.02.2023 00:00

Elf Cosmetics wycofuje się z Chin

Elf Cosmetics jest jedną z najbardziej popularnych indie marek kosmetycznych świata - i właśnie wychodzi z chińskiego rynku. / Materiały prasowe Elf Cosmetics
Elf Beauty planuje opuścić chiński rynek pod koniec marca, zamykając swoje sklepy Tmall i Douyin, zgodnie z raportem opublikowanym przez Yahoo! News i WWD. Na Douyin marka nadal transmitowała na żywo wyprzedaż promocyjną produktów w poniedziałek wieczorem.

Elf Cosmetics, amerykańska marka kosmetyczna znana z viralnych reklam na TikToku, ogłosiła, że 15 marca zamknie swój flagowy sklep Tmall i Douyin, a 31 marca opuści chiński rynek. „Odkąd weszliśmy na chiński rynek, dostosowaliśmy się do potrzeb naszych konsumentów i dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić każdemu oku, ustom i twarzy nowe i modne produkty do makijażu” – napisała marka w ogłoszeniu na swojej stronie głównej Tmall. „Niestety, ze względu na globalne dostosowania strategii i inne obiektywne czynniki, opuścimy rynek chiński”. W momencie ogłoszenia marka miała około 480 000 obserwujących na Tmall i 48 000 obserwujących na Douyin. W sklepie Tmall and Douyin pozostało około 30 ofert produktów, które sprzedają się ze znaczną zniżką.

Amerykańska marka kosmetyków do makijażu od pewnego czasu boryka się z trudnymi warunkami rynkowymi, z ograniczeniami związanymi z Covidem trwającymi prawie trzy lata, a przed pandemią dodatkowe cła nałożone w wyniku sporu handlowego między USA a Chinami.

Pomimo wyjścia z rynku chińskiego, prawie wszystkie produkty Elf Cosmetics są pozyskiwane i produkowane w Chinach, zgodnie z raportem finansowym marki za rok fiskalny 2022 opublikowanym w maju ubiegłego roku. Konsumenci wciąż mogą znaleźć wielu daigous (zagranicznych kupujących, którzy kupują luksusowe towary dla Chin kontynentalnych) na Taobao sprzedających hitowe produkty marki.

Firma stała się najnowszą marką kosmetyczną, która wycofała się z drugiego co do wielkości rynku kosmetycznego na świecie w obliczu ostrej konkurencji. Według doniesień lokalnych mediów Revlon ogłosił, że zamknie swój flagowy Tmall w połowie marca, po ponownym wejściu na rynek dwa lata wcześniej. W zeszłym miesiącu Huda Beauty zamknęła swój profil Tmall, co wywołało spekulacje, że marka planuje opuścić rynek chiński. Too Faced, którego właścicielem jest Estée Lauder, również zamknął swój flagowy Tmall w lipcu ubiegłego roku.

Czytaj także: Huda Beauty zamyka sklep Tmall i wycofuje się z chińskiego rynku

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Eksport
29.04.2025 13:37
Przemysł kosmetyczny robi z Kanady magazyn, by uniknąć wysokich ceł w USA
Flaga KanadyOtocki

Niezależne marki kosmetyczne oraz dostawcy produktów do pielęgnacji sprzedający za pośrednictwem Amazon i Walmart zmieniają swoje strategie logistyczne w odpowiedzi na rosnące koszty importu z Chin. W obliczu amerykańskich ceł sięgających nawet 145 proc., firmy te zaczęły przenosić swoje zapasy do magazynów w Kanadzie. Tam mogą liczyć na zwolnienia z ceł, ulgi podatkowe oraz możliwość uzyskania zwrotów kosztów, co daje szansę na znaczne ograniczenie strat finansowych.

Według danych logistycznej firmy Flexport, liczba przesyłek z Chin do Kanady wzrosła o 50 proc. Chociaż taki manewr oznacza dodatkowe koszty na poziomie około 500–600 dolarów amerykańskich za każdy kontener, dostawcy kosmetyków i produktów do pielęgnacji uznają tę kwotę za akceptowalne ryzyko. Firmy liczą na to, że polityka handlowa USA w najbliższym czasie złagodnieje, co pozwoli im na ponowny import towarów bez ponoszenia wysokich opłat celnych.

image

Francuski biznes alarmuje: amerykańskie cła mogą doprowadzić do recesji

Presja na zarządzanie rosnącymi kosztami działalności w sektorze kosmetycznym rośnie wraz z utrzymującymi się problemami w globalnych łańcuchach dostaw. Przestrzeń magazynowa w amerykańskich składach celnych jest ograniczona, a przenoszenie produkcji do krajów takich jak Indie czy Wietnam zajmie jeszcze kilka lat. W tej sytuacji składowanie towarów w Kanadzie stało się dla wielu firm praktycznym rozwiązaniem tymczasowym.

Dzięki tej strategii marki kosmetyczne przygotowują się na kluczowe okresy zakupowe, w tym na sezon świąteczny. Składowanie produktów w Kanadzie daje im elastyczność w planowaniu sprzedaży i szansę na uniknięcie gwałtownego wzrostu cen detalicznych wynikającego z nowych ceł. Przemysł kosmetyczny pozostaje jednak w stanie wysokiej niepewności, uzależniony od przyszłych decyzji politycznych dotyczących handlu międzynarodowego.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Eksport
22.04.2025 14:59
Ceny perfum w USA wzrosną o 6-7 proc. – to odpowiedź Interparfums na cła Trumpa
Jimmy Choo jest marką perfum, przynoszącą koncernowi Interparfums największe dochody   IG interparfums_official

Interparfums, producent perfum z Francji, planuje podniesienie cen swoich produktów na terenie USA 6 do 7 proc. już od 1 sierpnia. To odpowiedź na nałożenie 10-procentowych ceł na towary importowane. Interparfums ma w swoim portfolio perfumy kilku globalnym marek modowych, takich jak Coach, Jimmy Choo, Montblanc i Lacoste.

Nie przeprowadziliśmy jeszcze dokładnych obliczeń, ale myślę że w tym roku poniesiemy dodatkowe wydatki w granicach od 5 do 6 milionów euro – zapowiedział dyrektor generalny Interparfums Philippe Benacin podczas dorocznego walnego zgromadzenia akcjonariuszy w Paryżu.

Obecnie Stany Zjednoczone są dla Interparfums największym rynkiem, przynoszącym w 2024 roku 38 proc. całkowitych przychodów firmy. Jak dodał też Benacin, firma pomimo przewidywanego wpływu ceł miała w USA “bardzo mocny pierwszy kwartał”. Oficjalne wyniki Interparfums za pierwszy kwartał zostaną opublikowane 24 kwietnia.

Benacin potwierdził ponadto odnowienie umowy licencyjnej z amerykańską marką Coach, obowiązującej do 2031 roku. W 2024 roku perfumy marki Coach wygenerowały dla Interparfums 43 mln euro zysków ze sprzedaży, co czyni je jedną z najlepiej sprzedających się licencji grupy po Jimmy Choo, która przyniosła 56,3 mln euro.

Ogółem Interparfums odnotowało 10-procentowy wzrost zysku netto w 2024 roku.

Czytaj też: Coach przedłuża umowę licencyjną na swoje perfumy z Interparfums

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
30. kwiecień 2025 19:47