StoryEditor
Eksport
21.04.2023 00:00

Rasistowska reklama Diora wywołuje burzę w Chinach

Według raportu opublikowanego przez BBC, zdjęcie przedstawiające azjatycką modelkę podnoszącą palcami swoje powieki, opublikowane przez należącą do LVMH firmę Dior na swoim koncie na Instagramie, zostało usunięte po tym, jak marka stanęła w obliczu wielu oskarżeń o rasizm. Chińscy internauci szybko podchwycili temat i nazwali zdjęcie dyskryminującym. Gazeta Global Times wezwała markę projektantów makijażu do przeprosin.

Luksusowa marka Dior została oskarżona o rasistowskie działania w chińskich mediach społecznościowych w związku z reklamą pokazującą modelkę podnoszącą kącik oka w geście powszechnie stosowanym jako obraza czy wyzwanie osób pochodzenia azjatyckiego. Francuska marka opublikowała zdjęcie na swoim koncie na Instagramie na początku tego tygodnia, po czym szybko je usunęła. Dior nie wydał na ten temat żadnego publicznego komentarza.

Chińscy internauci stają się coraz bardziej wrażliwi na przedstawianie Chińczyków w obliczu rosnących nastrojów nacjonalistycznych w Internecie, oraz ze względu na umocnienie swojej pozycji w międzynarodowym dialogu kulturowym. Kontrowersyjne zdjęcie zostało opublikowane kilka dni temu w celu promowania nowej kolekcji makijażu Diora. Zdjęcie zostało opatrzone podpisem „Okaż swoją kocią zaciekłość”. Obraz został później wielokrotnie opublikowany przez internautów na chińskich platformach społecznościowych, gdzie spotkał się z krytyką i wywołał wirusowy hashtag „Reklama makijażu Diora oskarżona o dyskryminację Azjatów” na Weibo.

Jak donosi Global Times: „Rozciągając oczy… [marka] naśmiewa się z wyglądu Azjatów, zwłaszcza z Azji Wschodniej. Mamy nadzieję, że Dior będzie w stanie zmierzyć się ze swoimi błędami, szczerze przeprosić i odpowiedzieć społeczeństwu azjatyckiemu oraz jasno powiedzieć, jak zapobiec podobnym problemom w przyszłości”.

Dlaczego wykrzywianie oczu to problem?

Skośne oczy, jako główna cecha stereotypowych twarzy Azjatów, odzwierciedlają historyczne uprzedzenia, a robienie skośnych oczu stało się typowym gestem kpiny z Azjatów. Naśladowanie rysów twarzy Azjatów wraz z innymi formami rażącej kpiny, spowodowanej ignorancją lub celowo, jest szeroko krytykowane przez Azjatów, którzy poczuli się urażeni podobnymi incydentami.

Krytycy argumentują, że przedstawianie mieszkańców Azji Wschodniej w zachodnich mediach, skupiające się na fałdzie epikantycznym powieki, mają negatywny efekt karykatury, niezależnie od tego, czy opisują azjatyckie oko pozytywnie jako „w kształcie migdała”, czy negatywnie jako „skośne”, „skośne oczy” lub „skośny”. Co gorsza, twierdzą ci krytycy, powszechne jest przedstawianie populacji wschodnioazjatyckiej jako osoby o żółtym, czasem pomarańczowym, a nawet cytrynowym odcieniu skóry (co krytycy nazywają koloryzmem). Definiowanie całej grupy demograficznej poprzez cechę występującą u jej ułamka jest formą marginalizacji; możnaby porównać to do definiowania Europejczyków przez bycie rudym, co jest popularnym fenomenem u narodów skandynawskich.

Ze względu na popularność takiej formy skrótów myślowych, które wrosły w zbiorową świadomość, udawanie skośności oka stało się wyrazem niechęci i wyzwania osób pochodzenia azjatyckiego, i jest postrzegane przez samych zainteresowanych jako bardzo obraźliwa forma zniewagi. W wielu językach funkcjonują słowa bazujące na kształcie oka Wschodnich Azjatów, służące do ubliżania tym osobom; w języku polskim jest to np. skośnooki.

Czytaj także: Marka Rituals w ogniu krytyki za "rasistowski" styl orientalny

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Eksport
24.06.2025 14:35
Chiny otwierają rynek dla afrykańskich kosmetyków – nowa polityka celna szansą dla eksporterów
Chiński rynek jest największy na świecie i jednym z najbardziej chłonnych.Canva

Chiny ogłosiły zniesienie ceł na import towarów z 53 afrykańskich krajów, z którymi utrzymują stosunki dyplomatyczne. Nowa polityka umożliwia bezcłowy dostęp do chińskiego rynku dla szerokiej gamy produktów, w tym kosmetyków i artykułów higieny osobistej. Dla afrykańskich producentów oznacza to istotne obniżenie barier wejścia na jeden z najszybciej rosnących rynków konsumenckich na świecie.

Decyzja została ogłoszona tuż przed rozpoczęciem Targów Gospodarczo-Handlowych Chiny–Afryka (CAETE), które odbyły się w dniach 12–15 czerwca w Changsha. W wydarzeniu wzięła udział delegacja biznesowa z południowoafrykańskiej prowincji Western Cape, koordynowana przez agencję Wesgro. Na stoiskach zaprezentowano m.in. kosmetyki organiczne, świeże kwiaty, wina, herbaty i produkty odżywcze – kategorie cieszące się rosnącym zainteresowaniem wśród chińskich konsumentów.

Jak poinformowała agencja Wesgro, eksport z Western Cape do Chin osiągnął w 2024 roku wartość 11,76 miliarda randów. W odpowiedzi na nowe możliwości wynikające ze zniesienia ceł, agencja planuje przeanalizować, w jaki sposób lokalne firmy mogą najlepiej wykorzystać zwiększony dostęp do chińskiego rynku – zwłaszcza w dynamicznie rozwijających się segmentach, takich jak kosmetyki i produkty pielęgnacyjne. Inicjatywa ta realizowana jest we współpracy ze Standard Bank Group, która wspiera eksporterów w nawiązywaniu kontaktów z chińskimi partnerami i w poruszaniu się po złożonych procedurach handlu transgranicznego.

Zniesienie ceł to element szerszej strategii Chin na rzecz pogłębienia współpracy gospodarczej z Afryką i dywersyfikacji źródeł importu. Dla producentów kosmetyków z Afryki – szczególnie tych działających w segmencie naturalnym i organicznym – oznacza to realną szansę na ekspansję. Rosnące zapotrzebowanie na produkty premium w Chinach, w połączeniu z niższymi kosztami wejścia i łatwiejszym dostępem do nabywców, może przyczynić się do zwiększenia odporności gospodarek afrykańskich oraz zróżnicowania ich oferty eksportowej.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Eksport
05.06.2025 10:30
L’Oréal planuje znaczące inwestycje i wzrost produkcji w Indiach
Indie są niezwykle strategicznym rynkiem dla L’Oréal – podkreślił Nicolas Hieronimus, dyrektor generalny grupy Grupy 

Globalny gigant kosmetyczny L’Oréal zapowiada podwojenie swojego biznesu na rynku w Indiach w ciągu najbliższych kilku lat. Chce też wzmocnić lokalne zdolności produkcyjne. – Indie są niezwykle strategicznym rynkiem dla L’Oréal – podkreślił Nicolas Hieronimus, dyrektor generalny grupy, podczas spotkania z dziennikarzami, które miało miejsce w trakcie oficjalnej wizyty Piyusha Goyala, ministra handlu i przemysłu Indii, we Francji.

Jak wyjaśnił Hieronimus, firma zamierza w najbliższych latach ponad dwukrotnie zwiększyć swoją działalność – w tym rozbudować fabryki, które już teraz produkują 95 proc. towaru, sprzedawanego w Indiach. Do tego dojdzie zwiększenie eksportu do krajów regionu.

L’Oréal obecnie produkuje rocznie w Indiach ok. 500 mln sztuk produktów, z których znacząca część jest przeznaczona na eksport. Według danych India Retailing, są to przede wszystkim produktów do pielęgnacji włosów i skóry, które trafiają do krajów Zatoki Perskiej.

L’Oréal India, które działa w tym kraju od 1994 roku za pośrednictwem swojej spółki zależnej, zarządza portfolio marek, obejmujące produkty z działu konsumenckiego (L’Oréal Paris, Garnier, Maybelline New York i NYX Professional Makeup), a także marki luksusowe (Kiehl’s, Lancôme i Yves Saint Laurent Beauté).

Indie pozostają też kluczowym rynkiem dla grupy, która zainwestowała w marciu w dwie lokalne marki: Deconstruct (pielęgnacja skóry) oraz Arata (pielęgnacja włosów). Obydwie inwestycje zostały dokonane za pośrednictwem Bold – funduszu L’Oréal, dedykowanego udziałom mniejszościowym w innowacyjnych startupach kosmetycznych.

Rynek kosmetyczny w Indiach, napędzany powiększającą się klasą średnią, ma osiągnąć wartość 30 mld dolarów (28,8 mld euro) do 2027 roku.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
07. lipiec 2025 01:46