StoryEditor
Biznes
29.03.2024 13:35

Ewa Królikowska mianowana dyrektorką generalną Teva Pharmaceuticals Polska

Ewa Królikowska będzie realizować działania w ramach strategii Tevy Pivot to Growth. / Ewa Królikowska Linkedin
Teva Pharmaceuticals Polska ogłosiła, że w kwietniu 2024 r. stanowisko dyrektorki generalnej obejmie Ewa Królikowska, dotąd pełniąca funkcję dyrektorki komercyjnej RX oraz wiceprezeski ds. dystrybucji. Będzie ona kierować komercyjnym zespołem przedsiębiorstwa, czołowego gracza na światowym rynku farmaceutycznym i jednego z głównych dostawców medykamentów w Polsce.

Ewa Królikowska awansowała na stanowisko jednego z liderów rynków europejskich w Tevie, bezpośrednio podlegając Michałowi Nitce, który jest SVP, odpowiedzialnym za region Południowej i Wschodniej Europy (ad interim), a także za globalne działania OTC. Królikowska jest doświadczoną specjalistką w branży farmaceutycznej, z której 20 lat kariery poświęciła pracy w Tevie i wcześniej w zespole Ratiopharm, od 2008 roku.

Dysponuje bogatym doświadczeniem w logistyce i zarządzaniu łańcuchem dostaw w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej, obejmującym Czechy, Słowację, Węgry, kraje bałtyckie oraz Rumunię, zarówno dla leków na receptę (Rx) jak i bez recepty (OTC), suplementów diety oraz wyrobów medycznych. Królikowska realizowała liczne projekty w zakresie fuzji i przejęć w branży, współpracę w ramach spółek joint venture, a także zewnętrznych producentów. Od 2016 roku pełni funkcję wiceprezeski ds. dystrybucji, a w latach 2019-2023 była dyrektorką komercyjną OTC i Dystrybucji, gdzie odpowiadała za dystrybucję hurtową produktów Tevy w Polsce oraz marketing i sprzedaż produktów OTC znanych marek.

W październiku 2023 r. objęła także funkcję dyrektora komercyjnej Rx, a od lutego 2024 r. tymczasowo kierowała polskim oddziałem Tevy, zachowując stanowisko Wiceprezesa ds. Dystrybucji. Jest również członkinią zarządu Polskiego Stowarzyszenia Marketingu Aptecznego (PASMI), skupiającego polskie i międzynarodowe firmy farmaceutyczne.

Czytaj także: Irek Sudnik nowym prezesem zarządu Ecowipes

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
01.07.2025 13:36
KAS zatrzymała 60 tys. nielegalnych suplementów i leków w ramach operacji PANGEA XVII
Nielegalne produkty zostały przejęte w wyniku międzynarodowej akcji.Ministerstwo Finansów - Krajowa Administracja Skarbowa

W okresie od grudnia 2024 roku do maja 2025 roku Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) uczestniczyła w międzynarodowej operacji PANGEA XVII, koordynowanej przez INTERPOL. Akcja, obejmująca działania w 90 krajach, miała na celu walkę z nielegalnym handlem produktami leczniczymi i wyrobami medycznymi. W Polsce w operację zaangażowane były również Policja oraz Główny Inspektorat Farmaceutyczny. KAS zabezpieczyła blisko 60 tys. sztuk nielegalnych produktów różnego typu.

W skali globalnej operacja zakończyła się zatrzymaniem 769 osób oraz rozbiciem 123 zorganizowanych grup przestępczych. Służby zabezpieczyły łącznie 50,4 miliona dawek podrobionych lub nielegalnych leków, których wartość oszacowano na około 65 milionów dolarów. W porównaniu do poprzednich edycji PANGEA, obecna odsłona trwała dłużej, co pozwoliło na przeprowadzenie dokładniejszych kontroli.

W Polsce działania kontrolne prowadzone były w sortowniach przesyłek, na lotniskach, w centrach logistycznych, na przejściach granicznych oraz drogach. Zatrzymane produkty obejmowały m.in. tabletki, saszetki, spraye, igły, strzykawki, plastry, inhalatory czy wyroby weterynaryjne. Ich wartość szacowana jest na ponad 800 tys. zł. Najczęściej były to środki wspomagające układ pokarmowy i nerwowy, leki przeciwlękowe, psychostymulanty, sterydy anaboliczne oraz suplementy diety.

Najwięcej nielegalnych produktów pochodziło z Indii i Ukrainy, a także z USA, Republiki Korei, Rosji i Białorusi. Zatrzymane towary w dużej mierze przeznaczone były na rynek polski, ale część miała trafić także do odbiorców w innych krajach Unii Europejskiej. Działania KAS miały na celu nie tylko egzekwowanie prawa, ale również ochronę zdrowia publicznego przed potencjalnie niebezpiecznymi substancjami.

Operacja PANGEA XVII po raz kolejny pokazała, jak ważna jest międzynarodowa współpraca w walce z fałszywymi lekami. Dzięki koordynowanym działaniom wielu państw oraz organizacji, możliwe jest ograniczanie skali tego zjawiska i promowanie bezpiecznych zachowań konsumenckich. KAS odegrała w tej edycji istotną rolę, podkreślając znaczenie kontroli granicznych i skutecznej prewencji w zwalczaniu przestępczości farmaceutycznej.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
01.07.2025 13:24
L‘Oreal przejmuje Color Wow – markę premium z kosmetykami do włosów
L‘Oreal przez przejęcie marki Color Wow chce wykorzystać szybki wzrost w segmencie produktów premium do pielęgnacji włosówIG_Colorwowhair

Francuski gigant kosmetyczny L‘Oreal poinformował o podpisaniu umowy, dotyczącej przejęcia marki kosmetyków do włosów Color Wow. L‘Oreal chce dzięki temu wykorzystać szybki wzrost w segmencie produktów premium do pielęgnacji włosów – dowiedział się Reuters. Warunki umowy nie zostały ujawnione.

Dla L‘Oreal w ubiegłym roku pielęgnacja włosów była drugą (po perfumach) najszybciej rozwijającą się kategorią w L‘Oreal, napędzaną przez kolejne premiery produktów dla określonych typów i kondycji włosów.

Firma zapowiedziała na początku tego roku, że zamierza zwiększać innowacyjność i wzrost w segmencie produktów do pielęgnacji włosów premium, które sprzedawane są zarówno w kanale online, jak i w salonach.

Color Wow to firma mająca siedziby w USA i Wielkiej Brytanii, specjalizująca się w produkcji kosmetyków przeznaczonych do włosów kręconych. 

Zobacz teżBrazylijski gigant. Dwie duże marki kosmetyczne łączą się, zdobywając ponad połowę lokalnego rynku

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
02. lipiec 2025 04:39