StoryEditor
Opakowania
25.04.2022 00:00

Branża kosmetyczna ma ważny wpływ przyszłość planety [GŁOS EKSPERTA]

Cosmetic, Toiletry & Perfumery Association (CTPA) to brytyjskie stowarzyszenie, które reprezentuje firmy zajmujące się wytwarzaniem, dostarczaniem i sprzedażą produktów kosmetycznych i higieny osobistej. Christine Lawson, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju CTPA, postanowiła przypomnieć, jak duże znaczenie mają działania branży kosmetycznej w procesie recyklingu i dbania o środowisko.

CTPA prowadzi bloga, na którym omawia tematy związane z ochroną środowiska. Christine Lawson, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju CTPA, w najnowszym wpisie skupiła się na recyklingu opakowań kosmetycznych oraz rozwiązaniach ułatwiających ponowne napełnianie lub uzupełnianie opakowań.

Recykling może wydawać się dość współczesnym zjawiskiem, ale ponowne napełnianie i recykling to koncepcje, które miały miejsce już w czasach starożytnych. Pierwszy odnotowany przypadek recyklingu papieru miał miejsce w Japonii w 1031 r. Dziś powody takich działań są zupełnie inne. Kiedyś produkowanie rzeczy było znacznie trudniejsze, więc sensowne było ich maksymalne wykorzystanie. Teraz, gdy masowa produkcja jest codziennością i toniemy w nadmiarze rzeczy wytworzonych przez człowieka – usuwanie opakowań, zmiana przeznaczenia i recykling stały się kluczowe dla przyszłości naszej planety.

Obecnie ponad ośmiu na dziesięciu z konsumentów (85 proc.) twierdzi, że kosmetyki i produkty do higieny osobistej odgrywają kluczową rolę w naszym życiu, więc sposób, w jaki pozbywamy się opakowań po nich, jest ważniejszy niż kiedykolwiek. Dlatego producenci tworzą nowe rodzaje produktów, redukując opakowania, umożliwiając ich ponowne użycie i zwiększając możliwości recyklingu – cały czas badając sposoby, aby uczynić cały proces bardziej satysfakcjonującym. 

WARTO BYĆ EKO
Wszyscy słyszeliśmy bardzo dobrą radę: „redukuj, używaj ponownie, przetwarzaj”. Producenci kosmetyków robią wszystko, co w ich mocy, aby zmniejszyć ilość opakowań potrzebnych do zapewnienia bezpieczeństwa produktów. Ciężko pracują również, aby pomóc swoim klientom uzupełnić ulubione produkty. Warto spróbować, ponieważ opcje wielokrotnego napełniania są często oferowane po niższej cenie. Produkty do wielokrotnego napełniania są zwykle projektowane z myślą o kilku wkładach, dzięki czemu można wielokrotnie z nich skorzystać. 

PROGRAM ODBIORU ZUŻYTYCH OPAKOWAŃ
Coraz więcej sklepów detalicznych, w tym supermarketów, drogerii i salonów kosmetycznych, zachęca swoich klientów do udziału w zbieraniu opakowań, które nie nadają się do recyklingu. Programy odbioru są bardzo korzystne dla planety, ponieważ umożliwiają deponowanie opakowań kosmetycznych, które w przeciwnym razie nie zostałyby poddane recyklingowi.

Rodzaje przedmiotów, które można poddać recyklingowi w ramach tych schematów, są zwykle bardzo małe lub złożone, dlatego nie mogą być obsługiwane przez maszyny w standardowych punktach recyklingu. Są to między innymi puderniczki, szminki, tusze do rzęs, zakraplacze z butelek, pędzelki z aplikatorami, pompki z niektórych butelek z rozpylaczem oraz małe pojemniki na produkty poniżej 50 ml. Niektóre systemy zwrotu akceptują również saszetki z produktami.

Narzędzie, którym jest Lokalizator Recycle Now to świetny sposób na sprawdzenie, gdzie znajduje się najbliższy program odbioru i co możesz tam zabrać. Niektóre marki oferują także usługę wysyłki zwrotnej. 

Oprócz krótkoterminowej korzyści z recyklingu małych opakowań kosmetycznych, zwiększenie zainteresowania programami zwrotów przyniesie również korzyści w dłuższej perspektywie. W tej chwili małe przedmioty poddane recyklingowi są zwykle przekształcane w coś użytkowego z mieszanych materiałów. Na przykład plac zabaw lub ławka. Dzieje się tak, ponieważ potrzeba masy krytycznej podobnych przedmiotów, aby móc je z powrotem przekształcić w wysokiej jakości opakowania kosmetyczne.

Obecnie ilości odbieranych przedmiotów są stosunkowo niewielkie, więc elementy te muszą być mieszane z innymi rodzajami materiałów. Jednak im więcej zebranych opakowań, tym wyższej jakości materiał z recyklingu, który może odzyskać przemysł kosmetyczny, co oznacza jeszcze mniej plastiku wytwarzanego od zera i większą wydajności opakowań.

WSZYSCY MAJĄ JEDEN CEL
Na koniec warto przyjrzeć się rosnącej liczbie produktów na rynku, które zostały opracowane lub zapakowane z większym naciskiem na środowisko. W ten sposób otrzymujemy produkty, które klienci jeszcze bardziej docenią za ich ekologiczne oblicze. 

Motywacja do recyklingu zmieniła się z ochrony zasobów wytworzonych przez człowieka na ochronę całej planety. Dziś wszyscy, od producentów produktów, przez firmy opakowaniowe, po polityków, zwracają uwagę na to, jak sprawić żeby proces recyklingu był jeszcze bardziej skuteczny i wydajny.

Przeczytaj również: Lovem zachęca do odsyłania szklanych opakowań po produktach

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
11.06.2024 15:53
Czy ekologiczne opakowania kosmetyków mają znaczenie dla konsumentów?
38,2 proc. uczestników badania odpowiedziało, że istotne jest dla nich, czy można kosmetyk zużyć do końca
Zwracam uwagę na to, czy opakowania kosmetyków nadają się do recyklingu, ale nie kieruję się tym przy zakupach – to jedna z odpowiedzi w badaniu dotyczącym zwyczajów zakupowych Polaków. Jesteście zdziwieni?

Zespół Selectivv Data Tank, który przeprowadził badanie dotyczące kupowania kosmetyków przez polskich konsumentów, zapytał uczestników m.in. o ich postawy ekologiczne. Autorzy raportu chcieli m.in. dowiedzieć się, czy wybierając kosmetyk kupujący zwracają uwagę na to, czy jego opakowanie nadaje się do recyklingu.

Blisko 30 proc. respondentów odpowiedziało, że w ogóle nie zwracają na to uwagi, 21,2 proc. raczej nie zwraca na ten aspekt uwagi. Tylko 15,4 proc. twierdzi, że zdecydowanie biorą pod uwagę ekologiczność opakowań kosmetyków w swoich wyborach przy półce.

34 proc. uczestników badania stwierdziło ze szczerością, że zwracają uwagę na  recykling opakowań, ale nie kierują się tym warunkiem przy zakupach kosmetyków.

image
Kupowanie kosmetyków w Polsce, zwyczaje konsumentów. Raport Selectivv Data Tank 2023
Selectivv Data Tank
Wśród zachowań proekologicznych wymienia się kupowanie produktów w większych opakowaniach/pojemnościach, by ograniczać liczbę opakowań wprowadzanych na rynek. Okazuje się jednak, że nie ekologiczny aspekt przeważa w takich decyzjach zakupowych Polaków.

59,7 proc. uczestników badania przyznało, że kupuje większe opakowania produktów kosmetycznych by zaoszczędzić. 17 proc. twierdzi, że dostrzega w takim postępowaniu dbałość o ekologię i mniejsze zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Praktycznie tyle samo uczestników badania (17,2 proc.) przyznało, że raczej nie zwraca uwagi na wielkość opakowania.

Czytaj także: Czy kupujący kosmetyki kierują się trendami i czy ufają influencerom?

Z przyczyn ekonomicznych ale także ekologicznych (nie marnowanie produktów, przydatność opakowania do recyklingu) istotne jest to, czy można kosmetyk zużyć do końca. Na pytanie, czy przy wyborze kosmetyku kierujesz się łatwością opróżniania opakowania z produktu (kremu/pasty/itp.) 38,2 proc. uczestników badania odpowiedziało –  tak zdecydowanie, a 27,5 proc. – tak ale nie kieruje się tym przy zakupie. 14 proc. stwierdziło, że zaczyna na ten aspekt zwracać uwagę, ale także nie jest on decydujący przy zakupach. 20,4 proc. nie zwraca w ogóle uwagi na to, czy opakowanie produktu kosmetycznego da się opróżnić do końca.

Zespół Selectivv Data Tank przeprowadził badanie dotyczące kupowania kosmetyków w Polsce w 2023 r. (marzec-kwiecień) zadając respondentom kilkanaście pytań związanych z ich zwyczajami, wyborami i czynnikami, które biorą pod uwagę kupując kosmetyki. Analiza opracowana została w oparciu o badanie ankietowe na użytkownikach aplikacji mobilnej z kuponami rabatowymi i cashbackiem. Ankiety wypełniło 670 osób, kobiet i mężczyzn powyżej 18 roku życia.  

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
14.05.2024 16:37
Benjamin Punchard, Mintel: bazujmy na aspekcie ludzkim, nawet jeśli używamy sztucznej inteligencji do projektowania opakowań
Benjamin Punchard jest ekspertem w zakresie analizy opakowań i ich produkcjiŁukasz Rawa
Sztuczna inteligencja (AI) rewolucjonizuje przemysł opakowań, przynosząc korzyści na każdym etapie cyklu życia produktu – od projektowania, przez produkcję, aż po utylizację. Dzięki AI możliwe jest tworzenie bardziej kreatywnych, spersonalizowanych i efektywnych opakowań, które lepiej odpowiadają na potrzeby konsumentów i mają mniejszy wpływ na środowisko. Benjamin Punchard, Global Packaging Insights Director w Mintel, opowiada się jednak za pamiętaniem o tym, że najważniejszy jest czynnik ludzki.

AI znacząco wpływa na proces projektowania, oferując narzędzia, które mogą wspierać kreatywność projektantów. Dzięki generatywnej AI, takiej jak Midjourney, projektanci mogą szybko tworzyć i testować różne koncepcje opakowań. AI pozwala na szybkie generowanie wizualizacji, co ułatwia iteracyjny proces projektowania i pozwala na szybsze przedstawienie pomysłów klientom. Jednym z kluczowych zastosowań AI w projektowaniu jest możliwość precyzyjnego targetowania demograficznego. AI może analizować ogromne ilości danych, aby zrozumieć, co jest najważniejsze dla określonych grup konsumentów. Na przykład, może odpowiadać na pytania dotyczące preferencji chłopców w wieku 18 lat, którzy mieszkają w domu i mają kota. Tego rodzaju analizy pozwalają na tworzenie bardziej spersonalizowanych i skutecznych projektów opakowań.

Możemy już kwalifikować projekty, wprowadzając je na rynek i mając nadzieję, że odniosą sukces, a następnie dowiadując się, że możemy wcześniej przeprowadzić pewne kwalifikacje z udziałem grup fokusowych itp., ale koszt i szybkość tych działań są często zaporowe. Sztuczna inteligencja umożliwia nam przyspieszenie tego procesu i upewnienie się, że odhaczyliśmy wszystko z listy [dobrych praktyk projektowych], zanim jeszcze przedstawimy produkt konsumentowi.

- mówił Benjamin Punchard, Global Packaging Insights Director w Mintel, podczas konferencji "How to connect with consumers in the Age of AI" zorganizowanej przez tę agencję badawczą 8 maja 2024 r. w Warszawie.

AI umożliwia również szybszą i bardziej efektywną walidację projektów opakowań. Tradycyjne metody, takie jak grupy fokusowe, są czasochłonne i kosztowne. AI pozwala na symulację i analizę reakcji konsumentów na różne projekty opakowań przed ich wprowadzeniem na rynek. Na przykład, narzędzie takie jak Spring by Sourcefile umożliwia generowanie i oceny wielu wersji projektów w krótkim czasie.

Redukcja zużycia plastiku

AI może pomóc w projektowaniu opakowań z mniejszą ilością plastiku, co jest kluczowe z punktu widzenia ochrony środowiska. Narzędzia AI pozwalają na analizę i optymalizację projektów opakowań, aby zminimalizować ilość używanego plastiku bez utraty ich funkcjonalności. Komunikacja dotycząca recyklingu opakowań jest często niespójna i trudna do zrozumienia dla konsumentów. AI może wspierać tworzenie bardziej przejrzystych i skutecznych komunikatów dotyczących recyklingu. Na przykład, w Yokohamie w Japonii, rozwinięto bota AI, który pomaga mieszkańcom w identyfikacji, jak prawidłowo segregować różne rodzaje opakowań. AI umożliwia dynamiczne monitorowanie i raportowanie danych dotyczących śladu węglowego i zużycia energii na każdym etapie łańcucha dostaw. Dzięki temu możliwe jest podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym, co pozwala na lepsze zarządzanie zasobami i minimalizację negatywnego wpływu na środowisko.

Przyszłość opakowań z AI

Sztuczna inteligencja znacząco wpływa na wszystkie etapy cyklu życia opakowań – od projektowania, przez produkcję, aż po utylizację. Dzięki AI możliwe jest tworzenie bardziej kreatywnych, spersonalizowanych i efektywnych opakowań, które lepiej odpowiadają na potrzeby konsumentów i mają mniejszy wpływ na środowisko. Przemysł opakowań, wykorzystując potencjał AI, może stać się bardziej innowacyjny i zrównoważony, co jest kluczowe w obliczu rosnących oczekiwań konsumentów i wyzwań środowiskowych. AI daje również możliwość szybszego reagowania na zmieniające się trendy rynkowe i preferencje konsumentów, co jest niezbędne w dynamicznie zmieniającym się świecie. Przyszłość opakowań z AI wygląda obiecująco, oferując nowe możliwości zarówno dla producentów, jak i konsumentów.

Optymalizacja procesów produkcyjnych

AI jest już szeroko stosowana w optymalizacji procesów produkcyjnych. W obszarach takich jak kontrola jakości i konserwacja predykcyjna, AI może analizować dane z linii produkcyjnych, aby przewidywać i zapobiegać awariom. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie kosztownych przestojów i zwiększenie efektywności produkcji.

Ci, którzy naprawdę skorzystają z tej rewolucji sztucznej inteligencji w zakresie śledzenia konsumentów, nie będą śledzić tego, co konsumenci już zrobili, ale przewidywać, co zamierzają zrobić w przyszłości. A potem oczywiście, wraz z tym przychodzą korzyści dla środowiska, jeśli produkujemy [tylko] rzeczy, o których wiemy, że będą potrzebne i które zostaną użyte, nie będziemy już dłużej cierpieć z powodu wyrzucania dużej ilości produktów 

- podkreślił Benjamin Punchard. AI pozwala również na wprowadzenie zmienności w produktach, co jest szczególnie ważne w przypadku produktów, które mają naturalne różnice w kształcie i rozmiarze. Na przykład, Marvel Technologies wykorzystuje AI do pakowania mięsa w opakowania o optymalnym rozmiarze dla każdego kawałka, co pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie materiałów opakowaniowych. Amazon zredukował wagę opakowań o 36 proc. dzięki wykorzystaniu AI do optymalizacji procesu pakowania. Konsumenci coraz bardziej cenią produkty spersonalizowane i unikalne. AI umożliwia produkcję na dużą skalę z zachowaniem indywidualnych cech każdego produktu. Dzięki temu możliwe jest spełnienie oczekiwań konsumentów bez zwiększania kosztów produkcji.

Czynnik ludzki? Najważniejszy.

Mimo że sztuczna inteligencja przynosi znaczne korzyści w przemyśle opakowań, kluczowe jest, aby nie zapominać o roli czynnika ludzkiego. Benjamin Punchard podkreśla, że nadmierne poleganie na AI, zwłaszcza w kreacji wizualnej i komunikacji z konsumentem, może prowadzić do problemów z zaufaniem klientów. Przykład opakowania popcornu z wygenerowanym obrazem astronauty z głową z popcornu, które budziło mieszane odczucia, ukazuje, że brak ludzkiego wglądu może skutkować dziwacznymi, a czasem nawet odpychającymi projektami. Ponadto, w świecie, gdzie autentyczność staje się coraz ważniejsza, konsumenci mogą być sceptyczni wobec produktów przedstawionych za pomocą nierealistycznych, generowanych komputerowo obrazów. Dlatego też, choć AI jest potężnym narzędziem, właściwa perspektywa i zaangażowanie ludzkie są niezbędne do zachowania autentyczności i budowania zaufania konsumentów. AI może co prawda wygenerować 100 różnych projektów opakowań w ciągu kilku minut, a następnie dokonać ich analizy i walidacji przy użyciu map cieplnych i śledzenia wzroku, ale nie jest w stanie zastąpić mózgu realnego artysty z krwi i kości, a jedynie składać nowe designy na podstawie starych.

Czytaj także: Samantha Dover, Mintel: AI to nadal niewyeksplorowana studnia potencjału dla branży beauty

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
17. czerwiec 2024 00:21