StoryEditor
Opakowania
18.12.2023 13:31

Dozownik all-plastic – nowość w ofercie Polpak Packaging!

Czy więcej plastiku to przepis na mniej plastiku? Choć brzmi to nielogicznie, właśnie takie działanie w niektórych przypadkach może pomóc zmniejszyć ilości zalegających odpadów, a zwiększyć odsetek produktów nadających się do recyklingu i tym samym zawróconych do ponownego użytku.

Nowe dozowniki Polpak Packaging polecane są do produktów kosmetycznych, szczególnie do kosmetyków naturalnych.

Nie dość, że dozownik pozbawiony jest metalowej sprężyny, to jego konstrukcja jest w systemie „no contact”. Gwarantuje to brak kontaktu mechanizmu z medium, a dzięki temu naturalne składniki nie będą się osadzać na jego elementach. Osad taki wytrąca się w przypadku kontaktu metalu z taninami, obecnymi w produktach naturalnych. Nie jest to ani wadą, ani szkodliwą reakcją, jedynie może to być  nieestetycznym efektem wizualnym, który może niepokoić konsumenta.

Zastosowanie mechanizmu all plastic, pozbawionego metalowych elementów i kontaktu z medium pozwala na uniknięcie tych estetycznych mankamentów.

All plastic to także ukłon w stronę recyklerów!

W klasycznych dozownikach system zbudowany jest m.in. ze stalowej sprężyny oraz szklanej kulki.

Istnieją stacje recyklingu, które stosują zaawansowane technologie wykorzystujące magnesy neodymowe, przy pomocy których z pociętej masy tworzywowej wyciągane są elementy metalowe, a w dalszej części oczyszczania używają metod np. bazujących na elektrostatyce, dzięki czemu można pozbyć się szklanych zabrudzeń. Stosowanie tych rozwiązań wydłuża linię recyklingu o kolejne moduły, co wpływa na większe nakłady finansowe w pierwotną inwestycję oraz w jej późniejsze, codzienne działanie. Rozbudowana linia to także dłuższy czas obróbki poszczególnych partii odpadów.

Próby technologicznego stworzenia dozownika tylko z plastiku zajęły firmie Polpak Packaging prawie rok.

Każde z tworzyw, które człowiek wykorzystuje w budowaniu świata, ma specyficzne właściwości. O ile od jakiegoś czasu wszyscy chcą zrezygnować z plastiku i szukają alternatyw, Polpak Packaging, wbrew nurtowi dążyła do zastąpienia  plastikiem stali i szkła.

Udało się tego dokonać, ale nie da się ukryć, że sprężyna stalowa, stosowana w niewielkich mechanizmach dozowników jest dużo trwalsza i bardziej sprężysta niż jej plastikowa zastępczyni.

Z tych przyczyn należy brać pod uwagę ostrożne metody pakowania i transportu gotowych produktów zamkniętych nowym dozownikiem all plastic.

Na ten moment w ofercie firmy Polpak Packaging znajduje się dozownik D 351-01 na gwint 24/410 oraz na 28/410, z gładką nakrętką, którą można wybarwić w dowolnym kolorze.

Bardzo chętnie handlowcy Polpak Packaging przedstawią ofertę na nasze nowe dozowniki oraz oddadzą do testów wzory naszego nowego dozownika all plastic!

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Biznes
07.07.2025 10:00
Edyta Kresińska podejmuje nowe wyzwanie zawodowe jako pełnomocnik zarządu w Fillsy
Edyta Kresińska - pełnomocnik zarządu Fillsy, odpowiedzialna za komunikację i współpracę z rynkiem kosmetycznymTGperspective

Edyta Kresińska od ponad 20 lat nieprzerwanie związana jest zawodowo z branżą beauty i farmacją, konsekwentnie zarządzając markami kosmetycznymi. Teraz zaczyna pracę na nowym stanowisku – jako pełnomocnik zarządu ds. Meadow Kapsul System w spółce Fillsy.

Edyta Kresińska jest cenionym ekspertem i prelegentem w branży kosmetycznej, przez wiele lat oceniała nowe na rynku produkty jako juror konkursu branżowego „Perły Rynku Kosmetycznego”, organizowanego przez Wydawnictwo Gospodarcze (wydawcę m.in. portalu Wiadomości Kosmetyczne).

Zobacz też: Edyta Kresińska: Rynek drogeryjny w Polsce 2025. Jakie wyzwania czekają na horyzoncie?

W czerwcu bieżącego roku Kresińska przyjęła propozycję wejścia do spółki Fillsy w roli pełnomocnika zarządu ds. systemu Meadow Kapsul. Jak sama podkreśla, ta nowa rola pozwoliła jej wrócić do biznesu w środowisku międzynarodowym. Fillsy jako nowo powołana spółka w grupie LOG-IT to jedyny partner strategiczny szwedzkiej firmy Meadow, w ramach którego trwa kooperacja z Ball w Europie. 

Niezmiernie cieszy mnie fakt, że dzięki nam Polska staje się ważnym punktem na mapie Europy w dziedzinie innowacyjnych opakowań aluminiowych z obiegiem zamkniętym. A dodatkowy fakt, że w ramach mojej nowej roli będę odpowiedzialna za komunikację i szeroko pojęty marketing, kierowany do tak bliskiej mi branży kosmetycznej, to podwójny powód do satysfakcji z nowego mianowania

 – komentuje Edyta Kresińska.

image
TGperspective

Zarząd spółki Fillsy tworzą: Paweł Siwirski (prezes zarządu/ CEO LOG-IT), Piotr Bojanowski (dyrektor generalny) oraz Edyta Kresińska (pełnomocnik zarządu ds. Meadow Kapsul). 

Podczas przedpremierowego śniadania, zorganizowanego 1 lipca w warszawskim hotelu Radisson dla branży beauty, obecni tam członkowie zarządu spółki Fillsy zapowiedzieli, że będą budować świadomość rozwiązania Meadow Kapsul System poprzez edukację i promocję rozwiązania na wydarzeniach branżowych, podczas wystąpień w panelach konferencyjnych oraz w ramach współpracy z Instytucjami i stowarzyszeniami branżowymi.

Podczas eventu w Radissonie prezes spółki Fillsy – Paweł Siwirski – potwierdził również, że spółka będzie obecna 16 października na Forum Branży Kosmetycznej, gdzie zaprezentuje uczestnikom konferencji innowację w opakowaniach, czyli Meadow Kapsul System.

Zobacz też: Edyta Kresińska żegna się z Drogeriami Jawa po 7 latach

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
03.07.2025 13:33
Malezja zakazuje importu odpadów plastikowych z USA – co teraz, branżo?
Plastikowe odpady rzadko kiedy są recyklingowane w kraju wytworzenia.Krizjohn Rosales

Malezja wprowadziła całkowity zakaz importu odpadów plastikowych ze Stanów Zjednoczonych, co oznacza odcięcie jednego z kluczowych źródeł surowca wtórnego wykorzystywanego globalnie, m.in. w produkcji opakowań dla przemysłu kosmetycznego i higieny osobistej. Decyzja ta wpisuje się w szerszy trend krajów azjatyckich ograniczających przyjmowanie zagranicznych odpadów.

Zakaz został ogłoszony po wykryciu kontenerów z odpadami z USA, które były błędnie oznaczone, a ich zawartość – często niebezpieczna i nienadająca się do recyklingu – nie spełniała obowiązujących norm. Zgodnie z nowelizacją malezyjskiego prawa celnego, import odpadów z krajów niebędących stronami Konwencji Bazylejskiej, w tym USA, został całkowicie zabroniony. Co więcej, odpady z innych państw muszą zawierać tylko jeden rodzaj plastiku i charakteryzować się zanieczyszczeniem poniżej 2 proc. – warunkami, które rzadko są spełniane przez odpady konsumenckie.

Eksport plastikowych odpadów z USA do Malezji praktycznie zamarł – informują pośrednicy handlowi. Malezja dołącza tym samym do rosnącej grupy państw, takich jak Chiny, Tajlandia czy Indonezja, które wcześniej zamknęły swoje granice na import zagranicznych tworzyw sztucznych. Skutkuje to dalszym rozproszeniem globalnych łańcuchów dostaw surowców wtórnych.

Sytuacja ujawnia istotny problem strukturalny: większość plastiku zbieranego w USA i Europie nie jest przetwarzana lokalnie. Ograniczenie możliwości eksportu odpadów do Azji zwiększa presję na niewydolną infrastrukturę recyklingu w krajach zachodnich. Branża kosmetyczna – silnie uzależniona od plastiku w opakowaniach – może napotkać trudności z pozyskaniem wysokiej jakości tworzyw z recyklingu, co może przełożyć się na wzrost kosztów oraz utrudnienia w realizacji celów środowiskowych.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
14. lipiec 2025 23:40