StoryEditor
Opakowania
14.01.2022 00:00

Powstała kolejna organizacja na rzecz środowiska. Należą już do niej Unilever i The Estee Lauder Companies

Światowi giganci branżowi ogłosił uruchomienie nowej platformy edukacyjno - badawczej Zero100, opartej na społeczności nowego pokolenia liderów, którzy mają inspirować do dbałości o środowisko i dążenia do zerowej emisji dwutlenku węgla w łańcuchu dostaw. Należą już do niej giganci z branży kosmetycznej tacy jak: Unilever Estee Lauder czy SC Johnson.

Założyciele Zero100 mają wspólny cel: zaprojektować na nowo produkcję, dystrybucję i konsumpcję dóbr na całym świecie oraz wziąć wspólną odpowiedzialność za przedefiniowanie tego, jak profesjonaliści z łańcucha dostaw będą kształtować tę przyszłość.

Platforma jest wspierana przez osobiste inwestycje Dave'a Clarka, dyrektora generalnego Worldwide Consumer w Amazon, a także innych starannie wybranych inwestorów, Zero100 takich jak SCM World, Billa i Melindy Gates, Fundacjie Microsoft, Dell i Deloitte, Unilever, Google, Deliveroo, The Kroger Company, SC Johnson, The Estée Lauder Companies, New Balance, Schneider Electric, The ODP Corporation, Kinaxis, Blume i Mondelez International.

Mamy ogromną szansę pozytywnie wpłynąć na naszą planetę, ludzi i społeczności. Dokonamy tego, jeśli wspólnie skierujemy naszą energię na przecięcie łańcucha dostaw, cyfryzację i zrównoważony rozwój. Jako organizacja oparta na wartościach, ze złożonym globalnym łańcuchem dostaw, Estée Lauder Companies jest dumna z bycia członkiem, założycielem Zero100 i całym sercem wierzymy w hasło „Zero Carbon, 100% Digital” – powiedział Roberto Canevari, wiceprezes wykonawczy ds. globalnego łańcucha dostaw, The Estée Lauder Companies.

Przeczytaj również: Nowa inicjatywa branży kosmetycznej. B Corp Beauty Coalition

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
31.08.2023 10:58

Opakowania powinny nadawać się do wielokrotnego użytku, recyklingu lub biodegradacji. Tego oczekuje ponad połowa konsumentów

Ponad 60 proc. Polaków ankietowanych przez SW Research uważa, że producenci z branży opakowaniowej powinni podejmować większe wysiłki w dbaniu o środowisko, skupiając się na kwestii wdrażania ekologicznych opakowań.Shutterstock
51 proc. Polaków chciałoby, aby opakowania produktów, które kupują nadawały się do recyklingu, podlegały biodegradacji lub były wielokrotnego użytku. 62 proc. konsumentów oczekuje natomiast, że producenci opakowań zwiększą wysiłki na rzecz ochrony środowiska, skupiając się na wprowadzaniu coraz większej liczby ekologicznych opakowań na rynek. To dane z badania EKObarometr, przeprowadzonego przez pracownię SW Research we współpracy z Grupą Akomex.

Według ankietowanych w badaniu EKObarometr, branża opakowaniowa powinna skoncentrować się na produkcji opakowań wytwarzanych z materiałów przyjaznych dla środowiska oraz wielorazowych. Wytwarzanie opakowań nadających się do wielokrotnego użytku i recyklingu jest kluczowym wyzwaniem stawianym firmom przez 51 proc. respondentów badania EkoBarometr. Co ciekawe, najczęściej optowały za tym osoby po 55 roku życia.

Z badania wynikają również kolejne kroki, jakie branża opakowaniowa powinna podjąć w celu ochrony środowiska. Zdaniem 47 proc. respondentów przedsiębiorstwa powinny zastępować opakowania z tworzyw sztucznych opakowaniami bardziej przyjaznymi dla środowiska. Według 37 proc. konsumentów producenci opakowań powinni skupić się na produkcji opakowań, które będą mniejsze, lżejsze i cieńsze oraz dążyć do zmniejszenia śladu węglowego swoich produktów (wskazania 27 proc. respondentów).

Czytaj też: Konsumentom nie podobają się zbyt duże opakowania dla niewielkich produktów

Branża opakowaniowa oraz marki podejmują już wspólne działania mające na celu zwiększenie liczby opakowań biodegradowalnych i nadających się do recyklingu oraz stopniowo starają się wyeliminować tworzywa sztuczne z tych opakowań, z których jest to możliwe.

Aleksandra Robak, quality and system director w Grupie Akomex  informuje:

Klienci coraz częściej zlecają opracowanie odpowiedniego dla nich rozwiązania w formie powłok eliminujących tworzywa sztuczne z opakowań, zachowując tym samym ich kluczowe właściwości. Dzięki wprowadzeniu alternatywnych rozwiązań monomateriałowych (opartych na celulozie bez udziału tworzyw) opakowania z ekobarierą są w pełni zdatne do recyklingu, funkcjonalne oraz wygodne dla konsumenta i korzystne dla środowiska

Zaznacza jednak, że takie opakowania czasami nie mogą zostać poddane recyklingowi (jeśli są laminowane lub pokryte lakierem UV). Z pomocą przychodzą ekologiczne rozwiązania barierowe np. pokrycie opakowań lakierem dyspersyjnym przynosi taki sam efekt, jak stosowanie lakieru UV, który jest mniej przyjazny dla środowiska naturalnego.

Klienci coraz częściej zlecają opracowanie odpowiedniego dla nich rozwiązania w formie powłok eliminujących tworzywa sztuczne z opakowań, zachowując tym samym ich kluczowe właściwości. Dzięki wprowadzeniu alternatywnych rozwiązań monomateriałowych (opartych na celulozie bez udziału tworzyw) opakowania z ekobarierą są w pełni zdatne do recyklingu, funkcjonalne oraz wygodne dla konsumenta i korzystne dla środowiska

 – wyjaśnia Aleksandra Robak.

Ponad 60 proc. Polaków ankietowanych przez SW Research uważa, że producenci z branży opakowaniowej powinni podejmować większe wysiłki w dbaniu o środowisko, skupiając się na kwestii wdrażania ekologicznych opakowań.

Czytaj też: Ponad 70 proc. Polaków zastanawia los opakowań wrzuconych do kontenera na odpady 

Zróżnicowane są natomiast opinie pomiędzy najmłodszymi, a najstarszymi osobami biorącymi udział w badaniu. Najczęściej to młodzi do 24 roku życia zauważają zaangażowanie producentów oraz podjęte działania na rzecz ekoopakowań, podczas gdy starsi ankietowani (powyżej 55 lat) uważają, iż producenci robią zdecydowanie za mało w sprawie wdrażania ekologicznych opakowań.

image
FOTO: Grupa Akomex

Badanie EKObarometr – V fala – zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie Polek i Polaków – 1500 osób. Wykonawcą badania jest SW Research.

***

Grupa Akomex to producent opakowań z ponad 50-letnim doświadczeniem na rynku. W jej skład wchodzą spółki: Akomex, DrukPak oraz duńska Plano Pack. Około połowa produktów firmy jest eksportowana poza granice kraju, głównie do państw Europy Zachodniej. Producent dostarcza opakowania, a także ulotki, etykiety, tacki i arkusze laminowane dla takich branż jak farmaceutyczna, spożywcza, higiena osobista, elektronika czy akcesoria domowe. Rocznie, zakłady produkcyjne firmy opuszcza około 1,3 miliarda opakowań, dostarczanych wiodącym markom m.in. z branży spożywczej i farmaceutycznej.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
31.07.2023 09:49

Recyklaty tworzyw sztucznych w branży kosmetycznej - druga fala badania. Wypełnij ankietę!

Branża kosmetyczna dąży do ekologicznych rozwiązań w całym procesie produkcji. Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego analizuje, na ile firmy wykorzystują opakowania stworzone z recyklatów, czyli przetworzonych odpadówShutterstock
Czy branża kosmetyczna wykorzystuje recyklaty do produkcji opakowań? O to pyta firmy kosmetyczne Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego. Aby raport planowany na wrzesień był pełny – warto, by wypowiedziała się jak największa liczba firm.

Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego zbiera dane do raportu „Recyklaty tworzyw sztucznych w branży kosmetycznej – wyzwania, szanse i dobre praktyki”, którego publikacja została zaplanowana na wrzesień br.

 

To druga fala badania, w której mogą wypowiedzieć się przedstawiciele wszystkich firm kosmetycznych. Związek w ubiegłym roku sprawdzał, jakie są szanse na użycie do produkcji opakowań odzyskiwanych surowców. W tym roku chce się dowiedzieć, jak ewoluuje sytuacja rynkowa i świadomość branży – czy firmy używają recyklatów do produkcji opakowań lub czy wykorzystują opakowania zawierające recyklaty.

 

Im więcej firm wypowie się w raporcie, tym dane będą pełniejsze.

 

Link do ankiety ➜ https://app.ankieteo.pl/s/badanie230720

 

Ankietę można ją wypełnić do 20 sierpnia br.  

 

Komisja Europejska przedstawiła na początku grudnia ubiegłego roku projekt rozporządzenia, który dotyczy systematycznego zmniejszania odpadów z plastiku. Nowe przepisy mają sprawić, że w krajach członkowskich więcej opakowań będzie używanych wielokrotnie lub będą one wykonane z przetworzonego plastiku. Unia tym samym chce zachęcić państwa i ich obywateli do ponownego wykorzystywania opakowań i korzystania tylko z tych produktów, które nadają się do recyklingu. 

W badaniu EKObarometr, przeprowadzonym przez pracownię SW Research we współpracy z Grupą Akomex, 69 proc. Polaków przyznaje się do regularnej segregacji śmieci. 40 proc. twierdzi, że ich motywacją jest zrobienie czegoś dobrego dla środowiska.

– Edukacja dotycząca systemu segregacji odpadów i dalej – gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) to nasza narodowa pięta achillesowa. System ten wciąż jest w powijakach, a zatem dla użytkowników dóbr FMCG, w tym kosmetyków, wiele rzeczy nadal jest niezrozumiałych – to komentarz Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego do wyników badań.

Czytaj więcej: Kosmetyk ekologiczny, naturalny, zrównoważony? Wielu konsumentów nie widzi różnicy [EKOBAROMETR]

Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego to branżowa organizacja, która reprezentuje i wspiera cele strategiczne przedsiębiorców wyłącznie branży kosmetycznej. Skupia ok. 250 firm, w tym producentów i dystrybutorów kosmetyków, laboratoria, firmy doradcze i ośrodki dydaktyczne, a także ich partnerów okołobranżowych – dostawców opakowań i surowców.

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. wrzesień 2023 15:26