StoryEditor
Opakowania
07.08.2019 00:00

Strategia plastikowa i kosmetyki. Nowa era opakowań [KONFERENCJA]

"Strategia plastikowa i kosmetyki. Nowa era opakowań" –  pod takim hasłem już 5 września w hotelu Sound Garden w Warszawie Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego organizuje konferencję poświęconą wykorzystaniu plastiku w sektorze kosmetycznym oraz wyzwaniom, przed jakimi staje branża kosmetyczna w związku z ochroną środowiska. Kluczowym punktem konferencji będzie prezentacja raportu, który Związek opracował wraz z firmą Deloitte Polska.  

W 2018 roku Komisja Europejska opublikowała tzw. „strategię plastikową” – europejską strategię na rzecz tworzyw sztucznych w gospodarce o obiegu zamkniętym. Zakłada ona odpowiedzialne zarządzanie plastikiem, zwiększenie stopnia recyklingu, szukanie innych niż plastikowe rozwiązań w opakowaniach w całej Europie. Mimo wyborów i ostatnich zmian personalnych w Parlamencie Europejskim, kwestie te będą nadal wysoko w agendzie polityków.

Zapowiedziała to nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen w wytycznych politycznych na lata 2019 -2024.Chcę otworzyć nowy front w naszej walce z odpadami z tworzyw sztucznych. (…) Emisja dwutlenku węgla musi mieć swoją cenę. Każda osoba i każdy sektor będzie musiał wnieść swój wkład. (…) Zaproponuję nowy plan działania w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym, skupiający się na zrównoważonym korzystaniu z zasobów (…)" – to tylko niektóre z deklaracji nowej prezydent Unii Europejskiej.

Realizacja ambitnych celów dla Europy ma zakończyć się w 2030 roku, dlatego już dziś we wszystkich krajach członkowskich trwają debaty i narady, jak najszybciej i najskuteczniej wdrożyć w życie zalecenia KE.

Będzie to okres rewolucyjnych zmian dla wszystkich przedsiębiorców, także dla tych z sektora kosmetycznego. – Proces ten jest niezbędny i wymaga zaangażowania wszystkich stron, na każdym etapie życia plastiku w środowisku. Tylko wspólnym wysiłkiem administracji rządowej, samorządów, projektantów i producentów opakowań, przedsiębiorców, firm recyklingowych, a na końcu także konsumentów, możemy osiągnąć sukces – mówi Blanka Chmurzyńska-Brown, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego. Dziś w Polsce jesteśmy jednak w momencie, w którym możemy jedynie zgadywać, czy najpierw przyjdą twarde regulacje, czy zmiany wymusi na nas coraz bardziej świadomy konsument – dodaje.

O tym będzie rozmawiać branża już 5 września w Warszawie podczas pierwszej konferencji organizowanej przez Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego, poświęconej wykorzystaniu plastiku w sektorze kosmetycznym. "Wiadomości Kosmetyczne" są jednym z patronów medialnych tego wydarzenia. 

 Wspólnie z ekspertami będziemy dyskutować o możliwości recyklingu opakowań po produktach kosmetycznych; zastanowimy się, czy biotworzywa są alternatywą dla sektora kosmetycznego; sprawdzimy, jak projektować ekologiczne opakowania. Zainspirujemy się już dostępnymi rozwiązaniami i zastanowimy się, w którą stronę pójdą innowacje – zapowiada Blanka Chmurzyńska-Brown.

Najważniejszym punktem konferencji będzie premiera raportu – „Strategia plastikowa i kosmetyki. Nowa era opakowań” – który Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego przygotował wraz z Deloitte Polska. Raport pokazuje sytuację polskiego sektora na dziś, identyfikuje główne problemy oraz zawiera rekomendacje dla polskiego rządu co do kierunku projektowania przyszłych rozwiązań legislacyjnych czy edukacyjnych w obszarze szeroko pojętej strategii plastikowej. Ta część konferencji nabiera szczególnego znaczenia biorąc pod uwagę fakt, że Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii objęło konferencję i raport swoim patronatem, a wydarzenie otworzy minister Jadwiga Emilewicz.

Tutaj agenda konferencji i rejestracja.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
27.09.2023 14:05

Hałyna Hereha zainteresowana przejęciem Plast-Boxu

BogUA, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Ukraińska milionerka Hałyna Hereha poważnie interesuje się firmą Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych Plast-Box z Pomorza. Przedsiębiorczyni zainicjowała proces związany z przejęciem tej firmy, który obecnie jest przedmiotem rozważań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Plast-Box to jeden z największych oraz najnowocześniejszych producentów opakowań z tworzyw sztucznych w Europie, co stanowi istotny powód do zainteresowania tą transakcją.

Hałyna Hereha, ukraińska milionerka ma plany przejęcia Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych Plast-Box z Pomorza, jak donosi Business Insider. Hereha rozpoczęła proces związany z ewentualnym przejęciem tej spółki, który obecnie jest poddany analizie przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Plast-Box stanowi jednego z kluczowych producentów opakowań z tworzyw sztucznych w Europie, co czyni tę transakcję istotną.

Zgodnie z informacją dostępną na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), planowana koncentracja zakłada przejęcie kontroli nad spółką Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych "Plast-Box" Spółka Akcyjna, z siedzibą w Słupsku, przez obywatelkę Ukrainy, Panią Galynę Fedoriwnę Gerega, znaną jako Hałyna Hereha. Wniosek dotyczący tej koncentracji stanowi inicjację procesu antymonopolowego, który zostanie rozpatrzony przez Prezesa UOKiK. Ostateczna kontrola nad firmą Plast-Box będzie możliwa dopiero po uzyskaniu zgody Prezesa UOKiK. Wcześniej, w sierpniu, Hałyna Hereha złożyła wniosek do UOKiK w sprawie przejęcia kontroli nad spółką Intersport Polska, co wiąże się z planowaną inwestycją o wartości 10 milionów euro (około 45 milionów złotych).

Hałyna Hereha ukończyła studia wyższe na Kijowskim Instytucie Handlowo-Ekonomicznym na Wydziale Technicznym, zdobywając w 1983 roku dyplom z wyróżnieniem. W 2014 roku objęła stanowisko szefowej Ukraińskiego Instytutu Badań nad Ekstremizmem. W listopadzie 2018 roku znalazła się na liście osób objętych sankcjami przez Rosję. Po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku, wraz z małżonkiem, przekazała wsparcie finansowe o wartości ponad 3,4 miliona dolarów amerykańskich. Ich wsparcie skoncentrowało się przede wszystkim na utworzeniu sztabu humanitarnego, który zapewnia pomoc zarówno ukraińskim wojskowym, jak i cywilom. Małżonkowie wyrazili stanowczy apel o osądzenie prezydenta Rosji, Władimira Putina, przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Hałyna Hereha jest także właścicielką firmy Epicentr K., ukraińskiej sieci hipermarketów budowlanych. W przeszłości, w latach 2012-2014, pełniła funkcję mera Kijowa. Według szacunków ukraińskiego magazynu "Forbes", majątek Hałyny Herehy i jej męża w 2022 roku wynosi około 1,2 miliarda dolarów, co plasuje ich na szóstym miejscu wśród najbogatszych Ukraińców w tym roku.

Plast-Box specjalizuje się w wytwarzaniu opakowań plastikowych, wiader plastikowych i pojemników z tworzyw sztucznych, które są używane w branżach spożywczej i chemicznej. Dodatkowo, firma jest właścicielem klubu siatkarskiego o nazwie Projekt Warszawa. Zakłady produkcyjne firmy rozlokowane są zarówno w Polsce, jak i na terenie Ukrainy. Główna siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Słupsku, gdzie obecnie trwa budowa nowoczesnej hali produkcyjno-magazynowej. W roku 2004 firma zadebiutowała na warszawskiej giełdzie, jednak w kwietniu 2022 roku jej akcje zostały wycofane z obrotu.

Czytaj także: Dlaczego teraz jest najlepszy czas na rozpoczęcie współpracy z ukraińskimi dostawcami. Top 5 powodów

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
31.08.2023 10:58

Opakowania powinny nadawać się do wielokrotnego użytku, recyklingu lub biodegradacji. Tego oczekuje ponad połowa konsumentów

Ponad 60 proc. Polaków ankietowanych przez SW Research uważa, że producenci z branży opakowaniowej powinni podejmować większe wysiłki w dbaniu o środowisko, skupiając się na kwestii wdrażania ekologicznych opakowań.Shutterstock
51 proc. Polaków chciałoby, aby opakowania produktów, które kupują nadawały się do recyklingu, podlegały biodegradacji lub były wielokrotnego użytku. 62 proc. konsumentów oczekuje natomiast, że producenci opakowań zwiększą wysiłki na rzecz ochrony środowiska, skupiając się na wprowadzaniu coraz większej liczby ekologicznych opakowań na rynek. To dane z badania EKObarometr, przeprowadzonego przez pracownię SW Research we współpracy z Grupą Akomex.

Według ankietowanych w badaniu EKObarometr, branża opakowaniowa powinna skoncentrować się na produkcji opakowań wytwarzanych z materiałów przyjaznych dla środowiska oraz wielorazowych. Wytwarzanie opakowań nadających się do wielokrotnego użytku i recyklingu jest kluczowym wyzwaniem stawianym firmom przez 51 proc. respondentów badania EkoBarometr. Co ciekawe, najczęściej optowały za tym osoby po 55 roku życia.

Z badania wynikają również kolejne kroki, jakie branża opakowaniowa powinna podjąć w celu ochrony środowiska. Zdaniem 47 proc. respondentów przedsiębiorstwa powinny zastępować opakowania z tworzyw sztucznych opakowaniami bardziej przyjaznymi dla środowiska. Według 37 proc. konsumentów producenci opakowań powinni skupić się na produkcji opakowań, które będą mniejsze, lżejsze i cieńsze oraz dążyć do zmniejszenia śladu węglowego swoich produktów (wskazania 27 proc. respondentów).

Czytaj też: Konsumentom nie podobają się zbyt duże opakowania dla niewielkich produktów

Branża opakowaniowa oraz marki podejmują już wspólne działania mające na celu zwiększenie liczby opakowań biodegradowalnych i nadających się do recyklingu oraz stopniowo starają się wyeliminować tworzywa sztuczne z tych opakowań, z których jest to możliwe.

Aleksandra Robak, quality and system director w Grupie Akomex  informuje:

Klienci coraz częściej zlecają opracowanie odpowiedniego dla nich rozwiązania w formie powłok eliminujących tworzywa sztuczne z opakowań, zachowując tym samym ich kluczowe właściwości. Dzięki wprowadzeniu alternatywnych rozwiązań monomateriałowych (opartych na celulozie bez udziału tworzyw) opakowania z ekobarierą są w pełni zdatne do recyklingu, funkcjonalne oraz wygodne dla konsumenta i korzystne dla środowiska

Zaznacza jednak, że takie opakowania czasami nie mogą zostać poddane recyklingowi (jeśli są laminowane lub pokryte lakierem UV). Z pomocą przychodzą ekologiczne rozwiązania barierowe np. pokrycie opakowań lakierem dyspersyjnym przynosi taki sam efekt, jak stosowanie lakieru UV, który jest mniej przyjazny dla środowiska naturalnego.

Klienci coraz częściej zlecają opracowanie odpowiedniego dla nich rozwiązania w formie powłok eliminujących tworzywa sztuczne z opakowań, zachowując tym samym ich kluczowe właściwości. Dzięki wprowadzeniu alternatywnych rozwiązań monomateriałowych (opartych na celulozie bez udziału tworzyw) opakowania z ekobarierą są w pełni zdatne do recyklingu, funkcjonalne oraz wygodne dla konsumenta i korzystne dla środowiska

 – wyjaśnia Aleksandra Robak.

Ponad 60 proc. Polaków ankietowanych przez SW Research uważa, że producenci z branży opakowaniowej powinni podejmować większe wysiłki w dbaniu o środowisko, skupiając się na kwestii wdrażania ekologicznych opakowań.

Czytaj też: Ponad 70 proc. Polaków zastanawia los opakowań wrzuconych do kontenera na odpady 

Zróżnicowane są natomiast opinie pomiędzy najmłodszymi, a najstarszymi osobami biorącymi udział w badaniu. Najczęściej to młodzi do 24 roku życia zauważają zaangażowanie producentów oraz podjęte działania na rzecz ekoopakowań, podczas gdy starsi ankietowani (powyżej 55 lat) uważają, iż producenci robią zdecydowanie za mało w sprawie wdrażania ekologicznych opakowań.

image
FOTO: Grupa Akomex

Badanie EKObarometr – V fala – zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie Polek i Polaków – 1500 osób. Wykonawcą badania jest SW Research.

***

Grupa Akomex to producent opakowań z ponad 50-letnim doświadczeniem na rynku. W jej skład wchodzą spółki: Akomex, DrukPak oraz duńska Plano Pack. Około połowa produktów firmy jest eksportowana poza granice kraju, głównie do państw Europy Zachodniej. Producent dostarcza opakowania, a także ulotki, etykiety, tacki i arkusze laminowane dla takich branż jak farmaceutyczna, spożywcza, higiena osobista, elektronika czy akcesoria domowe. Rocznie, zakłady produkcyjne firmy opuszcza około 1,3 miliarda opakowań, dostarczanych wiodącym markom m.in. z branży spożywczej i farmaceutycznej.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
30. wrzesień 2023 06:18