StoryEditor
Opakowania
13.06.2022 00:00

Stworzono w pełni ekologiczne, drewniane opakowanie szminki

Międzynarodowi producenci i dostawcy opakowań kosmetycznych firmy Quadpack i Aptar stworzyli wspólnie innowacyjne opakowanie, które pozwoli branży kosmetycznej być jeszcze bardziej neutralnym środowiskowo. Nowe opakowanie dla pomadek jest wyprodukowane w 100 proc. z certyfikowanego drewna jesionowego, nie zawiera kleju ani sprężyn. Jest wielokrotnego użytku i stworzone tak, aby w łatwy sposób użytkownicy mogli wymienić wkład.

Opakowanie zaprojektowano z myślą o minimalnym wpływie na środowisko, ale również maksymalnymi korzyściami dla użytkowników. Zawiera mechanizm Iconic firmy Aptar, uznawany za standard jakości przez wiodące marki makijażu na całym świecie i oferuje płynną, stałą i precyzyjną rotację produktu. Drewniane opakowanie jest kompatybilne z większością produkowanych na rynku linii pomadek. Nie zawiera kleju i smaru, mechanizm umożliwia idealnie płynne uruchamianie szminki.

Mechanizm jest umieszczony w jednomateriałowej obudowie zaprojektowanej i wyprodukowanej na zamówienie przez Quadpack i wykonanej w 100 proc. z certyfikowanego drewna jesionowego z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony. Drewno nadaje naturalnego, pięknego wyglądu, a obudowa otwiera się intuicyjnym gestem. Opatentowany system „Solo Twist” ma owalne wnętrze, które zapewnia automatyczne blokowanie nasadki po ćwierć obrotu. Gest przekręcania jest odejściem od standardowych zapięć na zatrzask. Pomadkę można łatwo uzupełnić: konsumenci po prostu wyciągają zużyty wkład i zatrzaskują nowy.

To rozwiązanie łączy wiedzę Aptar w zakresie mechanizmów do produkcji prestiżowych szminek z know-how Quadpack w zakresie wysokiej klasy rozwiązań do drewna. Nasze partnerstwo doprowadziło do powstania innowacyjnej i wysokiej jakości szminki do wielokrotnego napełniania, która ilustruje nasz wspólny cel, jakim jest zrównoważona przyszłość opakowań – powiedział Sergi Berthet, wiceprezes, dyrektor generalny ds. urody na region EMEA Aptar.

Całe opakowanie jest produkowane w Europie. Mechanizm produkowany jest przez firmę Aptar w Chavanod we Francji, a drewniana obudowa jest wytwarzany w fabryce drewna Quadpack w Katalonii w Hiszpanii, gdzie biomasa przetwarza odpady produkcyjne w energię.

To był projekt mocno oparty na wspólnych wartościach. Teraz wykorzystujemy wzajemnie uzupełniające się technologie i pozycję na rynku, a także bazę klientów, aby wdrożyć to innowacyjne opakowanie i mieć pozywany wpływ na zmianę na rynku opakowań kosmetycznych – podkreślił Jeremy Garrard, dyrektor ds. rozwoju w Quadpack.

Przeczytaj również: Nataliya Malhanova, Avery Dennison: Trzeba mieć pewność, że nasze opakowanie przemówi do wszystkich [FBK 2022]

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Biznes
07.07.2025 10:00
Edyta Kresińska podejmuje nowe wyzwanie zawodowe jako pełnomocnik zarządu w Fillsy
Edyta Kresińska - pełnomocnik zarządu Fillsy, odpowiedzialna za komunikację i współpracę z rynkiem kosmetycznymTGperspective

Edyta Kresińska od ponad 20 lat nieprzerwanie związana jest zawodowo z branżą beauty i farmacją, konsekwentnie zarządzając markami kosmetycznymi. Teraz zaczyna pracę na nowym stanowisku – jako pełnomocnik zarządu ds. Meadow Kapsul System w spółce Fillsy.

Edyta Kresińska jest cenionym ekspertem i prelegentem w branży kosmetycznej, przez wiele lat oceniała nowe na rynku produkty jako juror konkursu branżowego „Perły Rynku Kosmetycznego”, organizowanego przez Wydawnictwo Gospodarcze (wydawcę m.in. portalu Wiadomości Kosmetyczne).

Zobacz też: Edyta Kresińska: Rynek drogeryjny w Polsce 2025. Jakie wyzwania czekają na horyzoncie?

W czerwcu bieżącego roku Kresińska przyjęła propozycję wejścia do spółki Fillsy w roli pełnomocnika zarządu ds. systemu Meadow Kapsul. Jak sama podkreśla, ta nowa rola pozwoliła jej wrócić do biznesu w środowisku międzynarodowym. Fillsy jako nowo powołana spółka w grupie LOG-IT to jedyny partner strategiczny szwedzkiej firmy Meadow, w ramach którego trwa kooperacja z Ball w Europie. 

Niezmiernie cieszy mnie fakt, że dzięki nam Polska staje się ważnym punktem na mapie Europy w dziedzinie innowacyjnych opakowań aluminiowych z obiegiem zamkniętym. A dodatkowy fakt, że w ramach mojej nowej roli będę odpowiedzialna za komunikację i szeroko pojęty marketing, kierowany do tak bliskiej mi branży kosmetycznej, to podwójny powód do satysfakcji z nowego mianowania

 – komentuje Edyta Kresińska.

image
TGperspective

Zarząd spółki Fillsy tworzą: Paweł Siwirski (prezes zarządu/ CEO LOG-IT), Piotr Bojanowski (dyrektor generalny) oraz Edyta Kresińska (pełnomocnik zarządu ds. Meadow Kapsul). 

Podczas przedpremierowego śniadania, zorganizowanego 1 lipca w warszawskim hotelu Radisson dla branży beauty, obecni tam członkowie zarządu spółki Fillsy zapowiedzieli, że będą budować świadomość rozwiązania Meadow Kapsul System poprzez edukację i promocję rozwiązania na wydarzeniach branżowych, podczas wystąpień w panelach konferencyjnych oraz w ramach współpracy z Instytucjami i stowarzyszeniami branżowymi.

Podczas eventu w Radissonie prezes spółki Fillsy – Paweł Siwirski – potwierdził również, że spółka będzie obecna 16 października na Forum Branży Kosmetycznej, gdzie zaprezentuje uczestnikom konferencji innowację w opakowaniach, czyli Meadow Kapsul System.

Zobacz też: Edyta Kresińska żegna się z Drogeriami Jawa po 7 latach

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
03.07.2025 13:33
Malezja zakazuje importu odpadów plastikowych z USA – co teraz, branżo?
Plastikowe odpady rzadko kiedy są recyklingowane w kraju wytworzenia.Krizjohn Rosales

Malezja wprowadziła całkowity zakaz importu odpadów plastikowych ze Stanów Zjednoczonych, co oznacza odcięcie jednego z kluczowych źródeł surowca wtórnego wykorzystywanego globalnie, m.in. w produkcji opakowań dla przemysłu kosmetycznego i higieny osobistej. Decyzja ta wpisuje się w szerszy trend krajów azjatyckich ograniczających przyjmowanie zagranicznych odpadów.

Zakaz został ogłoszony po wykryciu kontenerów z odpadami z USA, które były błędnie oznaczone, a ich zawartość – często niebezpieczna i nienadająca się do recyklingu – nie spełniała obowiązujących norm. Zgodnie z nowelizacją malezyjskiego prawa celnego, import odpadów z krajów niebędących stronami Konwencji Bazylejskiej, w tym USA, został całkowicie zabroniony. Co więcej, odpady z innych państw muszą zawierać tylko jeden rodzaj plastiku i charakteryzować się zanieczyszczeniem poniżej 2 proc. – warunkami, które rzadko są spełniane przez odpady konsumenckie.

Eksport plastikowych odpadów z USA do Malezji praktycznie zamarł – informują pośrednicy handlowi. Malezja dołącza tym samym do rosnącej grupy państw, takich jak Chiny, Tajlandia czy Indonezja, które wcześniej zamknęły swoje granice na import zagranicznych tworzyw sztucznych. Skutkuje to dalszym rozproszeniem globalnych łańcuchów dostaw surowców wtórnych.

Sytuacja ujawnia istotny problem strukturalny: większość plastiku zbieranego w USA i Europie nie jest przetwarzana lokalnie. Ograniczenie możliwości eksportu odpadów do Azji zwiększa presję na niewydolną infrastrukturę recyklingu w krajach zachodnich. Branża kosmetyczna – silnie uzależniona od plastiku w opakowaniach – może napotkać trudności z pozyskaniem wysokiej jakości tworzyw z recyklingu, co może przełożyć się na wzrost kosztów oraz utrudnienia w realizacji celów środowiskowych.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
15. lipiec 2025 00:01