StoryEditor
Opakowania
20.09.2022 00:00

Szkolenie z zakresu EU Ecolabel – ekologicznego oznakowania produktów i usług. Zgłoś się już dzisiaj.

W październiku 2021 r. została opublikowana decyzja Komisji Europejskiej 2021/1870 ustanawiająca kryteria ekologiczne EU Ecolabel dla produktów kosmetycznych i produktów do pielęgnacji zwierząt.

Dotychczasowe produkty kosmetyczne zostały poszerzone o kosmetyki niespłukiwane, a  produkty do pielęgnacji zwierząt zostały po raz pierwszy dołączone do portfolio programu EU Ecolabel, dając łącznie 24 grupy produktów i usług, które można certyfikować na oznakowanie ekologiczne EU Ecolabel.

Produkty przedstawione do certyfikacji na oznakowanie EU Ecolabel są oceniane przez jednostkę certyfikującą, a prawo używania oznakowania jest nadawane na podstawie uzyskanej pozytywnej decyzji potwierdzającej spełnienie wymagań określonych przez kryteria w wielu różnych aspektach, w tym m.in. w obszarze:

  • wymogów prawnych - produkt musi spełniać wszystkie wymagania prawne państwa, w którym ma zostać wprowadzony do obrotu;
  • toksyczności w stosunku do organizmów wodnych (CDV);
  • biodegradowalności;
  • receptury produktu, w tym m.in. substancji wzbudzających szczególnie duże obawy (SVHC), substancji zapachowych, konserwantów i barwników na podstawie określonych w kryteriach wartości progowych;
  • opakowań m.in. w zakresie wskaźnika wpływu opakowania (PIR) oraz zaprojektowania w sposób ułatwiający recykling.

Niedozwolone jest prowadzenie badań gotowych receptur, składników i ich kombinacji na zwierzętach. Do potwierdzenia spełnienia wszelkich podstawowych i drugorzędnych funkcji produktów do pielęgnacji zwierząt, można przedstawić dane bibliograficzne z opublikowanych badań, oraz informacje / lub dane techniczne pozyskane od dostawców surowców (wskazujące, np. na rekomendowane dozowanie surowców, czy badania laboratoryjne dot. skuteczności ich składników). Potwierdzenie właściwości produktów kosmetycznych odbywa się za pomocą badań konsumenckich, chyba że dostępne są znormalizowane badania laboratoryjne (np. dla filtrów przeciwsłonecznych).

Certyfikacja produktów i usług na oznakowanie ekologiczne EU Ecolabel (www.pcbc.gov.pl/pl/ecolabel) stanowi jedno z dostępnych narzędzi do realizacji celów zrównoważonego rozwoju m.in. w zakresie rozwijania jednolitego rynku zrównoważonych produktów oraz gotowości przedsiębiorstw do spełnienia obecnych i przyszłych przepisów unijnych w zakresie środowiska (takich jak Zielony Ład, Gospodarka o Obiegu Zamkniętym, Inicjatywa na rzecz Zrównoważonych Produktów…) tak, aby produkty zrównoważone stały się normą w UE.

Producent wyróżniając kosmetyki i środki do pielęgnacji zwierząt etykietą EU Ecolabel ułatwia konsumentom podjęcie decyzji o ekologicznych zakupach. Nabywcy produktów z etykietą EU Ecolabel mogą być pewni, że skład i właściwości produktu są zgodne z opisanymi w Decyzji KE kryteriami, co dodatkowo jest potwierdzane oceną wykonaną przez niezależną i bezstronną od producenta jednostkę certyfikacyjną.

Serdecznie zapraszamy Producentów, Dystrybutorów, Safety Assesorów oraz przedstawicieli laboratoriów badawczych do udziału 5 października 2022 r. w warsztatach organizowanych przez PCBC S.A. – jednostkę właściwą do prowadzenia certyfikacji na oznakowanie ekologiczne EU Ecolabel. Podczas tego wydarzenia zostaną omówione wymagania opisane w decyzji KE 2021/1870 ustanawiającej kryteria EU Ecolabel dla produktów kosmetycznych i produktów do pielęgnacji zwierząt. Na warsztatach zostanie przedstawiony również case study. Udział w warsztatach umożliwi uczestnikom poznanie metod, jak poprawnie wypełniać wymagane arkusze kalkulacyjne, oraz jak poruszać się po wskazówkach przygotowanych przez KE celem sprawnego zgromadzenia wymaganych dowodów potwierdzających spełnienie kryteriów.

materiał partnera
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
01.12.2023 14:35
Greenpeace: ślad plastikowy Unilevera, mimo zapewnień, nie zmniejszył się w ogóle
Greenpeace prezentuje na swojej stronie całą galerię wolontariuszy i wolontariuszek zbierających opakowania produktów Unilever z plaż.Greenpeace
Greenpeace opublikował raport, w którym utrzymuje, że ślad plastikowy Unilever w ogóle się nie zmniejszył, odkąd firma zobowiązała się do stosowania „mniej plastiku, lepszego plastiku lub w ogóle go nie stosować” oraz do ograniczenia o połowę zużycia pierwotnego plastiku do 2025 roku.

Organizacja aktywistów twierdzi, że Unilever jest największym korporacyjnym dystrybutorem plastikowych saszetek na świecie i jest na dobrej drodze do sprzedania w tym roku ponad 53 miliardów saszetek. Obecnie zaledwie 0,2 proc. opakowań plastikowych producentów FMCG nadaje się do ponownego użycia. Greenpeace ma nadzieję ujawnić różnicę między słowami i działaniami Unilever i zainspirować do prawdziwych zmian.

Saszetki – małe jednorazowe plastikowe opakowania produktów konsumenckich – są coraz częściej sprzedawane do krajów Globalnego Południa przez duże korporacje, takie jak Unilever. Jednak sprzedaż ogromnych ilości tych saszetek, których zebranie i recykling jest prawie niemożliwy, powoduje powstanie góry zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi. Doprowadziło to do zniszczenia lokalnych dzielnic i dróg wodnych, gdzie saszetki zatykają kanalizację i pogłębiają problemy, takie jak powodzie.

Szacuje się, że w 2022 r. sama najbardziej znana marka Unilever, Dove, wyprodukowała około 6,4 miliarda saszetek, co stanowi ponad 10 proc. całkowitej sprzedaży saszetek Unilever. Starszy pracownik Dove stwierdził, że „z pasją pragniemy być jedną z marek mających największy wpływ na walkę z odpadami z tworzyw sztucznych”. Jednak nowe badania terenowe przeprowadzone przez Greenpeace w Azji Południowo-Wschodniej i Greenpeace w Wielkiej Brytanii ujawniają szokujące obrazy saszetek Dove zanieczyszczających plaże i drogi wodne na Filipinach i w Indonezji.

Unilever naprawdę dolewa oliwy do ognia kryzysu związanego z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi [...] Ich marki, takie jak Dove, słyną z mówienia światu, że działają na rzecz dobra. Ale wypompowują oszałamiającą ilość plastikowych odpadów. To zatruwa naszą planetę, nie można udawać, że jest się firmą „celową”, ponosząc jednocześnie odpowiedzialność za tak ogromne zanieczyszczenia. Unilever musi się zmienić.

stwierdziła Nina Schrank, dyrektorka ds. tworzyw sztucznych w Greenpeace UK

W raporcie przeanalizowano także powolny postęp Unilever w osiąganiu własnych celów w zakresie tworzyw sztucznych oraz słabnące wysiłki na rzecz przejścia z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku na rozwiązania wielokrotnego użytku. Pomimo zobowiązania się do zmniejszenia o połowę zużycia pierwotnego plastiku do 2025 r., analiza Greenpeace pokazuje, że wygląda na to, że Unilever przekroczy ten cel o prawie dekadę, do 2034 r.

Czytaj także: Neboa i Plastic Bank wspólnie działają na rzecz zatrzymania procesu powstawania plastiku oceanicznego. Dotychczas zebrano ponad 1 mln butelek

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Targi i konferencje
27.11.2023 14:44
Eko opakowania – jedno z największych wyzwań dla przemysłu kosmetycznego [KONFERENCJA]
Pierwszym i najważniejszym krokiem w ochronie środowiska musi być - według ekspertów - ograniczenie liczby opakowań wprowadzanych na rynekShutterstock
Dobre opakowanie – wybór czy wymóg? – jak zielona rewolucja sprzyja innowacjom produktowym” – to temat przewodni konferencji organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego, która odbędzie się już 1 grudnia 2023 w Warszawie.

„Dobre opakowanie“, to termin, który dla branż kosmetycznej i detergentowej ma wiele warstw i znaczeń. Poza podstawową funkcją, którą jest ochrona produktu i bezpieczeństwo procesów logistycznych, coraz istotniejsze staje się kryterium odpowiedzialności środowiskowej.

Na gruncie legislacji europejskiej i polskiej powstają nowe obowiązki, dotyczące m. in. poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych z tworzywa sztucznego, zawartości materiału pochodzącego z recyklingu w opakowaniach z tworzyw sztucznych itd. Wdrożenie tych zmian wymaga od firm kosmetycznych sprostania licznym wyzwaniom takim jak: redukcja liczby opakowań, ograniczona dostępność wysokiej jakości surowca wtórnego, obawy o jakość i bezpieczeństwo opakowań wytwarzanych z recyklatów, ograniczenia technologiczne w sortowaniu i przetwarzaniu opakowań kosmetycznych, ciągle niska świadomość konsumentów i niepowodzenia w prośrodowiskowej komunikacji, a także spiętrzenie regulacji dotyczących eko-opakowań, do których wdrożenia biznes w dużym stopniu ciągle nie jest przygotowany. 

Tym zagadnieniom i dyskusji jak wprowadzać, pomimo obiektywnych trudności, unijne wymagania dotyczące ekoprojektowania, recyklingu, zielonej komunikacji i szeregu innych wynikających z Zielonego Ładu, będzie poświęcona konferencja „Dobre opakowanie – wybór czy wymóg? – jak zielona rewolucja sprzyja innowacjom produktowym” organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego, której patronem medialnym jest m.in. portal wiadomoscikosmetyczne.pl

Konferencja z udziałem znakomitych ekspertów, panelistów i uczestników debat, odbędzie się 1 grudnia w Warszawie, w hotelu Hilton Double Three.

Pogram konferencji został podzielony na bloki tematyczne:

  1. Sesja wprowadzająca – perspektywy dla branż kosmetycznej i detergentowej w kontekście zielonej rewolucji
  2. Czy prawo stymuluje innowacje w zakresie opakowań
  3. Ekoprojektowanie opakowań – praktyczne aspekty
  4. Wpływ opakowania na decyzje konsumenta

Zobacz pełną agendę konferencji: TUTAJ  

Jeszcze można zarejestrować się na wydarzenie. Rejestracja: TUTAJ  

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
10. grudzień 2023 16:57