StoryEditor
Opakowania
18.12.2018 00:00

„Zielone” opakowania - nowe wyzwanie dla marek luksusowych

Marki luksusowe, które nie spełniają oczekiwań konsumentów w zakresie zrównoważonego rozwoju, ryzykują zmniejszeniem swoich dochodów - to wynik nowego dokumentu "Zrównoważony rozwój opakowań w sektorze dóbr luksusowych", zrealizowanego przez Asia Pulp & Paper (APP) na podstawie badania w Instytucie Badawczym Smithers Pira, który sprawdzał opinie na temat opakowań dóbr luksusowych przez brytyjskich, francuskich i włoskich konsumentów.

Badanie APP pokazuje, że 78 proc. konsumentów byłoby skłonne zapłacić dodatkowo za produkt luksusowy, jeśli opakowanie zostało wyprodukowane w sposób zrównoważony.

Firmy luksusowe ponoszą ryzyko obniżenia zysków, jeśli nie komunikują się i nie promują właściwie swojego zaangażowania w zrównoważony rozwój. Rzeczywiście, jedna czwarta konsumentów (26 proc.) przyznaje, że przed zakupem luksusowego produktu nie kontroluje czy marka jest ekologiczna, bo nie wie, jak się tego dowiedzieć.

Wynik ten pokazuje, że chociaż wiele marek luksusowych pracuje nad odpowiedzialnym systemem dostaw w branży, to zobowiązanie nie zawsze jest skutecznie przekazywane konsumentom. Badanie wskazuje, że większość konsumentów (71 proc.) spodziewa się, że luksusowe marki będą pro-eko, a także będą korzystać z ekologicznych opakowań.

Firmy w sektorze kosmetycznym, które nie uważają tego podejścia za strategiczne lub nie są w stanie spełnić tych oczekiwań, mogą ponieść straty ekonomiczne, ponieważ jedna czwarta konsumentów (24 proc.) podejmuje decyzję, aby nie kupić produktu, jeśli marka nie jest w stanie udowodnić, że jest przyjazna dla środowiska.

Wśród głównych powodów wyboru luksusowych produktów, są po pierwsze jakość (93 proc.), następnie cechy produktów, które odzwierciedlają osobowość konsumenta (80 proc.), a na trzecim miejscu ważne jest zielone opakowanie, bo aż 72 proc. konsumentów twierdzi, że ten czynnik wpływa na zakup luksusowego produktu.

Badania pokazują również, że konsumenci są bardziej skłonni zapłacić więcej za towary luksusowe produkowane w sposób zrównoważony (67 proc.) niż w przypadku opakowań spersonalizowanych (63 proc.). To stanowi ogromną szansę dla luksusowych marek, które mogą znaleźć nowe rozwiązania mające na celu zadowolenie konsumentów.

Jednak personalizacja pozostaje kluczowa, tym bardziej, jeśli odnosimy się do segmentu Millenialsów, dla których wyrażenie siebie i własnej tożsamości determinuje skłonność do marki. Rzeczywiście, 75 proc. konsumentów w Wielkiej Brytanii chce, aby produkt luksusowy odzwierciedlał ich własną osobowość.

Rosnąca potrzeba interakcji marek z klientami za pośrednictwem sieci społecznościowych dostarcza nowych danych. Ta część badania ujawniła, że 14 proc. konsumentów opublikowało negatywne komentarze na temat konkretnej marki, ponieważ byli niezadowoleni z opakowania.

Przy podejmowaniu decyzji o zakupie, jeden na pięciu konsumentów (21 proc.) przyznaje się do konfrontacji z opakowaniem różnych produktów luksusowych i jeden na pięciu konsumentów (21 proc.) postanowił nie kupować produktu, ponieważ uważał, że opakowanie jest nieodpowiednie.

Badanie ujawnia również, że ponad połowa respondentów uważa papier (62 proc.) i karton (63 proc.) za ekologiczny, z kolei tworzywa sztuczne i metal są materiałami uważanymi za nieprzyjazne dla planety.

Pod względem standardów jakości towarów luksusowych na czele są Włosi, bo aż 8 na 10 konsumentów (80 proc.) w Italii przywiązuje dużą wagę do jakości produktu. Włoscy konsumenci są również najbardziej skłonni do sprawdzania etykiet produktów pod względem eko (37 proc.), w porównaniu do 26 proc. w Wielkiej Brytanii i 22 proc. we Francji.
 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
19.12.2024 10:12
Notino wysłało w tym roku klientom 25 mln zamówień – to stan na początek grudnia
Największe zapotrzebowanie na usługę elegackiego opakowania zakupu w Notino jest właśnie teraz, w okolicach świąt Bożego Narodzeniafot. Notino IG

Mimo że Święta Bożego Narodzenia jeszcze przed nami i wiele prezentów zostanie jeszcze wysłanych, Notino przedstawiło już w pierwszej połowie grudnia swoj podsumowanie mijającego roku z perspektywy działu logistyki i opakowań.

Notino w swoim komunikacie, podsumowującym tegoroczne osiągnięcia działu logistyki i opakowań, opublikowanym na platformie LinkedIn, podkreśla, że rok 2023 był dla firmy niezwykle udany.  

“Z dumą informujemy, że w 2023 roku zrealizowaliśmy prawie 25 milionów zamówień we wszystkich naszych centrach dystrybucyjnych” – podało Notino. Z tej liczby większość zamówień (prawie 20 mln) spakowano i wysłano z magazynu Notino w czeskim Rajhradzie.

Jakie usługi pakowania cieszyły się największym zainteresowaniem klientów Notino w 2024 roku?

image
Prawie co czwarta paczka w magazynach Notino została przygotowana na automatycznych liniach pakujących
fot. Notino LinkedIn

Najwięcej, bo prawie dwie trzecie zamówień (16,7 mln paczek) było zapakowane w standardową folię bąbelkową. Automatycznie zapakowano ponad 6 mln zamówień – czyli prawie co czwarta paczka została przygotowana na automatycznych liniach pakujących. Jak zaznacza Notino, w nadchodzących latach ta proporcja powinna wzrastać.

1,7 mln paczek (7 proc. z ogółu zamówień) zostało opakowanych w sposób ekologiczny, czyli w materiały pochodzące z recyklingu, nie zawierające plastiku. Obecnie klienci sklepu internetowego Notino przy wyborze przesyłki eko dopłacają 4,90 zł.

Natomiast ponad 420 tys. zamówień (1,7 proc.) zostało na życzenie klientów opakowane w wersji prezentowej. W przypadku tej usługi dodatkowy koszt dla klienta to 24 zł. Jak zdradza Notino, największe zapotrzebowanie na taką usługę jest właśnie teraz, w okolicach świąt Bożego Narodzenia, a także w lutym przy okazji Walentynek.

Jak podsumowuje Notino, do końca roku pozostały jeszcze dwa gorące, obfitujące w zamówienia tygodnie, które wpłyną na końcowe wyniki.

Czytaj też: Bartosz Kliś, Notino: Dla nas nie ma granicy między online a offline

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
17.12.2024 12:42
Nowy właściciel Cosmogen: Weinberg Capital Partners przejmuje producenta opakowań kosmetycznych
Cosmogen ma w ofercie między innymi aplikatory i pędzle.Cosmogen

Cosmogen, francuska firma specjalizująca się w produkcji aplikatorów, pędzli i opakowań dla marek kosmetycznych, znalazła się pod nowym zarządem. Inwestorem została firma Weinberg Capital Partners, a transakcja wpisuje się w strategię ich funduszu LBO WCP#4.

Francuska firma Cosmogen, istniejąca od 1982 roku, to uznany producent opakowań o wysokiej wartości dodanej dla branży kosmetycznej. W ostatnich latach firma rozszerzyła swoją działalność o sektor farmaceutyczny, wprowadzając rozwiązania dedykowane produktom OTC. Przejęcie Cosmogen przez Weinberg Capital Partners stanowi trzecią transakcję funduszu LBO WCP#4, który wspierany jest przez WCP Co-Invest, uruchomiony we wrześniu, oraz BNP Paribas Développement.

Nowy etap w rozwoju Cosmogen jest wynikiem wizji i strategii realizowanej przez CEO firmy, Priscille Allais. W swoim komentarzu podkreśliła zaangażowanie zespołu oraz determinację w dalszym rozwoju pod skrzydłami nowego inwestora. Weinberg Capital Partners planuje przyspieszenie wzrostu Cosmogen poprzez inwestycje w innowacje i ekspansję międzynarodową. Jak zaznaczył Paul Cordahi, Dyrektor WCP, reputacja Allais oraz silne relacje z głównymi markami kosmetycznymi będą kluczowe dla utrzymania pozycji Cosmogen na dynamicznie rozwijającym się rynku.

Do tej pory Cosmogen należało do MBO+, wcześniej znanego jako MBO Partenaires, od 2016 roku. Dzięki nowemu właścicielowi firma ma szansę nie tylko umocnić swoją pozycję w sektorze opakowań kosmetycznych i farmaceutycznych, ale także realizować strategię wzrostu poprzez potencjalne akwizycje na rynkach międzynarodowych.

Czytaj także: Nowe biblioteki kolorów Pantone ułatwią produkcję aluminiowych opakowań

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
20. styczeń 2025 00:58