Na profilu społecznej akcji Strajk Przedsiębiorców (który walczy m.in. o utrzymanie płynności finansowej i natychmiastowe pełne odmrożenie gospodarki) pojawił się pomysł na legalne zatrudnienie fryzjera lub kosmetyczki.
Post jest jednocześnie wzorem umowy zlecenie, którą można zawrzeć z osobą wykonującą zawód fryzjera, barbera, kosmetyczki czy stylistki paznokci.
Wbrew powszechnemu przekonaniu nie zakazano strzyżenia, zabiegów kosmetycznych itp. Zakazano działalności gospodarczej, ale jeśli ktoś pracuje na umowę zlecenie na rzecz wewnętrznych potrzeb firmy np. innych pracowników, to wykonywanie pracy zleconej w zakresie wspomnianych usług jest całkowicie legalne – czytamy w poście na grupie Strajk Przedsiębiorców.
Dalej post informuje, że przedsiębiorcy, jako pracodawcy, mogą pomóc branży beauty, zamawiając ich usługi na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło, a fryzjerzy czy kosmetyczki mogą legalnie podjąć się tych zleceń.
Autor posta zapewnia, ze nawet prowadząc działalność gospodarczą można legalnie zatrudnić się w innej firmie na umowie zlecenie. Równocześnie przekonuje, że miejsce wykonywania zlecenie może być dowolne. Zatem może to być nawet zakład fryzjerski – jeśli tak się umówią strony.
Inne proponowane dla branży beauty rozwiązanie, to świadczenie usług nieodpłatnie. – Wtedy zakaz cię nie obowiązuję również - bo to nie jest działalność gospodarcza w rozumieniu przepisów – przekonuje autor wpisu. I podpowiada, że legalna jest sprzedaż preparatów potrzebnych do wykonania usługi. Można zatem np. sprzedać lakier do włosów za 100 zł, a strzyżenie wykonać za darmo.