StoryEditor
Biznes
20.04.2020 00:00

Osobistego fryzjera na zlecenie zatrudnię

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia o ograniczenia funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy zakazane jest prowadzenie działalności gospodarczej przez zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Tym samym wielu ich właścicieli, a także pracowników, utraciło możliwość pracy zarobkowej. Jednak nie wszyscy wyobrażają sobie życie bez tych usług. Po miesiącu bez farby na włosach czy odrastających paznokciach z hybrydą marzą o fryzjerze i manikiurzystce bardziej niż o spotkaniu z przyjaciółmi. Wciąż odbywają się też śluby, co prawda w maseczkach, ale fryzurę i makijaż oka wypada mieć. Pojawił się więc pomysł, jak legalnie skorzystać z usług upiększających.

Na profilu społecznej akcji Strajk Przedsiębiorców (który walczy m.in. o utrzymanie płynności finansowej i natychmiastowe pełne odmrożenie gospodarki) pojawił się pomysł na legalne zatrudnienie fryzjera lub kosmetyczki.

Post jest jednocześnie wzorem umowy zlecenie, którą można zawrzeć z osobą wykonującą zawód fryzjera, barbera, kosmetyczki czy stylistki paznokci.

Wbrew powszechnemu przekonaniu nie zakazano strzyżenia, zabiegów kosmetycznych itp. Zakazano działalności gospodarczej, ale jeśli ktoś pracuje na umowę zlecenie na rzecz wewnętrznych potrzeb firmy np. innych pracowników, to wykonywanie pracy zleconej w zakresie wspomnianych usług jest całkowicie legalne – czytamy w poście na grupie Strajk Przedsiębiorców.

Dalej post informuje, że przedsiębiorcy, jako pracodawcy, mogą pomóc branży beauty, zamawiając ich usługi na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło, a fryzjerzy czy kosmetyczki mogą legalnie podjąć się tych zleceń.

Autor posta zapewnia, ze nawet prowadząc działalność gospodarczą można legalnie zatrudnić się w innej firmie na umowie zlecenie. Równocześnie przekonuje, że miejsce wykonywania zlecenie może być dowolne. Zatem może to być nawet zakład fryzjerski – jeśli tak się umówią strony.

Inne proponowane dla branży beauty rozwiązanie, to świadczenie usług nieodpłatnie. – Wtedy zakaz cię nie obowiązuję również - bo to nie jest działalność gospodarcza w rozumieniu przepisów – przekonuje autor wpisu. I podpowiada, że legalna jest sprzedaż preparatów potrzebnych do wykonania usługi. Można zatem np. sprzedać lakier do włosów za 100 zł, a strzyżenie wykonać za darmo.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
01.07.2025 13:36
KAS zatrzymała 60 tys. nielegalnych suplementów i leków w ramach operacji PANGEA XVII
Nielegalne produkty zostały przejęte w wyniku międzynarodowej akcji.Ministerstwo Finansów - Krajowa Administracja Skarbowa

W okresie od grudnia 2024 roku do maja 2025 roku Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) uczestniczyła w międzynarodowej operacji PANGEA XVII, koordynowanej przez INTERPOL. Akcja, obejmująca działania w 90 krajach, miała na celu walkę z nielegalnym handlem produktami leczniczymi i wyrobami medycznymi. W Polsce w operację zaangażowane były również Policja oraz Główny Inspektorat Farmaceutyczny. KAS zabezpieczyła blisko 60 tys. sztuk nielegalnych produktów różnego typu.

W skali globalnej operacja zakończyła się zatrzymaniem 769 osób oraz rozbiciem 123 zorganizowanych grup przestępczych. Służby zabezpieczyły łącznie 50,4 miliona dawek podrobionych lub nielegalnych leków, których wartość oszacowano na około 65 milionów dolarów. W porównaniu do poprzednich edycji PANGEA, obecna odsłona trwała dłużej, co pozwoliło na przeprowadzenie dokładniejszych kontroli.

W Polsce działania kontrolne prowadzone były w sortowniach przesyłek, na lotniskach, w centrach logistycznych, na przejściach granicznych oraz drogach. Zatrzymane produkty obejmowały m.in. tabletki, saszetki, spraye, igły, strzykawki, plastry, inhalatory czy wyroby weterynaryjne. Ich wartość szacowana jest na ponad 800 tys. zł. Najczęściej były to środki wspomagające układ pokarmowy i nerwowy, leki przeciwlękowe, psychostymulanty, sterydy anaboliczne oraz suplementy diety.

Najwięcej nielegalnych produktów pochodziło z Indii i Ukrainy, a także z USA, Republiki Korei, Rosji i Białorusi. Zatrzymane towary w dużej mierze przeznaczone były na rynek polski, ale część miała trafić także do odbiorców w innych krajach Unii Europejskiej. Działania KAS miały na celu nie tylko egzekwowanie prawa, ale również ochronę zdrowia publicznego przed potencjalnie niebezpiecznymi substancjami.

Operacja PANGEA XVII po raz kolejny pokazała, jak ważna jest międzynarodowa współpraca w walce z fałszywymi lekami. Dzięki koordynowanym działaniom wielu państw oraz organizacji, możliwe jest ograniczanie skali tego zjawiska i promowanie bezpiecznych zachowań konsumenckich. KAS odegrała w tej edycji istotną rolę, podkreślając znaczenie kontroli granicznych i skutecznej prewencji w zwalczaniu przestępczości farmaceutycznej.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
01.07.2025 13:24
L‘Oreal przejmuje Color Wow – markę premium z kosmetykami do włosów
L‘Oreal przez przejęcie marki Color Wow chce wykorzystać szybki wzrost w segmencie produktów premium do pielęgnacji włosówIG_Colorwowhair

Francuski gigant kosmetyczny L‘Oreal poinformował o podpisaniu umowy, dotyczącej przejęcia marki kosmetyków do włosów Color Wow. L‘Oreal chce dzięki temu wykorzystać szybki wzrost w segmencie produktów premium do pielęgnacji włosów – dowiedział się Reuters. Warunki umowy nie zostały ujawnione.

Dla L‘Oreal w ubiegłym roku pielęgnacja włosów była drugą (po perfumach) najszybciej rozwijającą się kategorią w L‘Oreal, napędzaną przez kolejne premiery produktów dla określonych typów i kondycji włosów.

Firma zapowiedziała na początku tego roku, że zamierza zwiększać innowacyjność i wzrost w segmencie produktów do pielęgnacji włosów premium, które sprzedawane są zarówno w kanale online, jak i w salonach.

Color Wow to firma mająca siedziby w USA i Wielkiej Brytanii, specjalizująca się w produkcji kosmetyków przeznaczonych do włosów kręconych. 

Zobacz teżBrazylijski gigant. Dwie duże marki kosmetyczne łączą się, zdobywając ponad połowę lokalnego rynku

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
03. lipiec 2025 05:22