StoryEditor
Prawo
24.06.2021 00:00

[FBK 2021] Blanka Chmurzyńska-Brown, PZPK: Europejski Zielony Ład to rewolucja w przemyśle kosmetycznym

Nie ma takiego obszaru w funkcjonowaniu przemysłu kosmetycznego, który nie ulega obecnie zmianie – podkreśliła Blanka Chmurzyńska-Brown, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego podczas Forum Branży Kosmetycznej 2021 Piękno z natury. Europejski Zielony Ład stawia przed branżą kosmetyczną szereg wyzwań, które mogą być nie do udźwignięcia dla małych firm i mogą wpłynąć na konkurencyjność polskich przedsiębiorstw na rynkach międzynarodowych.

–  W tym roku i w kolejnych zmieni się niemalże wszystko, co stanowi DNA naszego przemysłu. Zaczynając od rozporządzenia kosmetycznego, gdzie – już wiemy – nastąpią zmiany dotyczące oceny bezpieczeństwa produktów, cała regulacja oparta na ocenie zagrożeń. Bardzo możliwe, że zostaniemy w pewnym sensie podpięci pod regulacje chemiczne, takie jak REACH i CLP – mówiła Blanka Chmurzyńska-Brown, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego podczas Forum Branży Kosmetycznej 2021, które odbywało się pod hasłem Piękno z natury.

Europejski Zielony Ład to szereg polityk, ponad 30 strategii oraz wiele inicjatyw, które stawiają przed biznesem kosmetycznym nowe wyzwania. Jest wiele regulacji, które  na razie są dobrowolnie stosowane z inicjatywy przemysłu – dotyczących opakowania, recyklingu, kontaktu z konsumentem, deklaracji marketingowych, a mają się stać obowiązkowe. Zmieni się szereg wytycznych dotyczących opakowania kosmetycznego, ale i formuły wewnątrz produktu.

Obawiamy się, że te wszystkie zmiany będą nie do objęcia równocześnie i biznesowo, i finansowo, i regulacyjnie, szczególnie przez małe i średnie przedsiębiorstwa – powiedziała Blanka Chmurzyńska-Brown.

Jedna ze strategii Komisji Europejskiej będących częścią Zielonego Ładu dotyczy chemikaliów i tego, które z substancji wchodzących w skład produktu są niezbędne, a które nie. Będą one oceniane pod kątem potencjalnego zagrożenia dla środowiska oraz dla zdrowia człowieka. – Nie ma jednak kryteriów, według których dana substancja byłaby klasyfikowana i uznawana za niezbędną w produkcie lub nie. To rewolucyjna zmiana w podejściu regulacyjnym, nie tylko dla naszego sektora. Budzi wiele obaw, bo nie jest wykluczone, że część nie tylko substancji, ale wręcz produktów, może zostać uznanych za nie niezbędne – mówiła szefowa Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.  

Kolejna inicjatywa Komisji Europejskiej to Sustainable Products Initative, która ma ustawić cały proces ekoprojektowania. – Jest cała piramida hierarchii postępowania z opakowaniami, która leży w centrum tej inicjatywy, czyli eliminate – zrezygnuj z opakowania, jeśli to możliwe, a także reduce, reuse, recycle – redukuj, minimalizuj, odchudzaj opakowanie, koncentruj produkt, pakuj produkty w ten sposób, żeby mogły być ponownie napełniane, myśl o tym, żeby dawka skoncentowana, po rozcieńczeniu produktu, stanowiła mniejszy ślad środowiskowy. Inicjatywy bardzo cenne, ale wymagające bardzo intensywnego dialogu z konsumentem. To my musimy mu powiedzieć, jak ma postępować, żeby pomysły regulacyjne przyniosły zmiany, których oczekuje Komisja Europejska – tłumaczyła Chmurzyńska-Brown.

Ecodesing for sustainability to kolejna inicjatywa, która stawia w centrum  zainteresowania etap projektowania, wymyślania produktu według metodologii stworzonej przez Fundację Ellen McArthur.  – To wszystko wymaga prowadzenia dialogu zarządzania biznesem w zupełnie inny, rewolucyjny sposób i rozmawiania z szeregiem interesariuszy – recyklerami,  sortowniami, z konsumentem, bo inaczej te inicjatywy zostaną tylko na papierze – podkreśliła.

Więcej podczas Forum Branży Kosmetycznej 2021. Jeśli chcesz kupić dostęp do wykładów i prezentacji skontaktuj się: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
07.07.2025 16:35
RAPEX Safety Gate alarmuje: krem Laboratorium Ava zakażony Escherichia coli
Krem z Laboratorium Ava został zakwestionowany przez estońskie władze.RAPEX Safety Gate

Estońskie organy nadzoru sanitarnego zgłosiły do unijnego systemu Safety Gate alert dotyczący polskiego kosmetyku – kremu do twarzy EXTRA MOISTURIZING CREAM marki AVA Laboratorium. Zgłoszenie dotyczyło partii o numerze 30323, a powodem interwencji było wykrycie skażenia bakteryjnego produktem Escherichia coli, co skutkowało wycofaniem produktu z rynku.

Produkt, sprzedawany w 50-mililitrowej plastikowej butelce i oznaczony kodem kreskowym 5906323004730, zawierał filtr przeciwsłoneczny SPF 25. Zgodnie z informacją zawartą w zgłoszeniu nr SR/02499/25, krem został zakażony bakterią Escherichia coli.

Escherichia coli (E. coli) to bakteria powszechnie występująca w jelitach ludzi i zwierząt, gdzie pełni ważną rolę w procesach trawiennych. Jednak niektóre szczepy tej bakterii mogą być chorobotwórcze i stanowić zagrożenie dla zdrowia. W przypadku kontaktu ze skórą – zwłaszcza uszkodzoną – lub błonami śluzowymi, jak oczy, mogą wywołać infekcje skórne, zapalenie spojówek, a nawet poważniejsze powikłania, takie jak zakażenia układu moczowego lub zatrucia ogólnoustrojowe. Obecność E. coli w produktach kosmetycznych świadczy o nieprawidłowościach w procesie produkcji lub niewystarczającej higienie, i jest poważnym naruszeniem norm bezpieczeństwa.

Europejskie służby uznały, że produkt nie spełnia wymogów Rozporządzenia w sprawie produktów kosmetycznych obowiązującego w UE. W związku z tym dystrybutor podjął działania, które obejmują całkowite wycofanie tej partii kremu z rynku. Decyzja weszła w życie 18 czerwca 2025 roku.

image
RAPEX Safety Gate

Zgłoszony produkt pochodzi z Polski. To kolejny przypadek, w którym unijny system ostrzegania zidentyfikował kosmetyk niespełniający norm mikrobiologicznych. System Safety Gate umożliwia szybkie informowanie o niebezpiecznych produktach konsumenckich i ułatwia ich usuwanie z obrotu na terenie całej Unii Europejskiej.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
04.07.2025 11:33
Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego: Kosmetyki nie podlegają pod EUDR 2023/1115!
Sądzimy, że doprecyzowanie i wyjaśnienie zakresu stosowania EUDR w odniesieniu do kosmetyków ułatwi pracę m.in. sieciom handlowym, ponieważ zdejmie z nich obowiązek zbierania i przechowywania dokumentacji do dużej grupy produktów z portfolio sieci – mówi dr inż. Ewa Starzyk.Unsplash

Od 30 grudnia 2025 roku zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie EUDR 2023/1115, którego celem jest przeciwdziałanie wylesianiu w związku z handlem międzynarodowym. Wiele firm z branży kosmetycznej z niepokojem przygląda się nowym regulacjom, obawiając się dodatkowych obowiązków dokumentacyjnych. Jednak – jak wynika z analizy Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego – kosmetyki gotowe nie podlegają temu rozporządzeniu.

EUDR obejmuje wyłącznie wybrane grupy towarów, takie jak: bydło, kakao, kawa, olej palmowy, soja, drewno oraz kauczuk. Nowe przepisy mają zastosowanie jedynie do tych produktów oraz artykułów bezpośrednio z nich wytworzonych, których kody CN znajdują się w załączniku I do rozporządzenia. W przypadku, gdy produkt – jak kosmetyk – nie znajduje się w tym wykazie, nie są wobec niego nakładane żadne nowe obowiązki prawne wynikające z EUDR.

Mimo to, wiele podmiotów w branży kosmetycznej – w tym ich klienci – prosi o dokumenty potwierdzające zgodność kosmetyków z EUDR. Według dr inż. Ewy Starzyk, dyrektorki ds. regulacji i zrównoważonego rozwoju w Polskim Związku Przemysłu Kosmetycznego, zamieszanie wynika z niejednolitego zakresu stosowania rozporządzenia wobec różnych grup produktów. Na przykład czekolada jest objęta EUDR aż do etapu finalnego produktu, ale większość surowców, w tym używanych w kosmetykach, przestaje podlegać EUDR, jeśli po dalszym przetworzeniu otrzymują nowy kod CN.

Zgodnie z obowiązującym prawem UE, producenci kosmetyków funkcjonują jako „osoby odpowiedzialne” lub „dystrybutorzy” w rozumieniu rozporządzenia kosmetycznego 1223/2009, a nie jako „operatorzy” czy „handlowcy” w rozumieniu EUDR. Oznacza to, że nie mają oni obowiązku stosowania procedur należytej staranności, ani zbierania i przekazywania dokumentów potwierdzających zgodność z EUDR – zarówno w odniesieniu do gotowych produktów, jak i użytych komponentów czy opakowań.

Doprecyzowanie, że gotowe kosmetyki nie podlegają EUDR, może znacząco uprościć działanie wielu podmiotów w łańcuchu dostaw, w tym sieci handlowych. Jak zaznacza dr inż. Starzyk, wyłączenie tej kategorii produktów z obowiązków dokumentacyjnych powinno ułatwić zarządzanie asortymentem oraz zdejmie z firm obowiązek przechowywania i przetwarzania zbędnych informacji o zgodności produktów, które nie są objęte rozporządzeniem.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
08. lipiec 2025 10:26