StoryEditor
Prawo
06.11.2019 00:00

Obsługa klienta w centrum uwagi - trendy w usługach finansowych na rok 2020

Comperemedia ogłosiła cztery trendy, które mają wpłynąć na krajobraz usług finansowych w 2020 r., oparte na kompleksowych danych rynkowych i konsumenckich, szczegółowej analizie i przykładach marek. 

W 2020 r. i kolejnych latach Comperemedia przewiduje znaczne postępy i zmiany w branży związane z usługami finansowymi.  - Zidentyfikowaliśmy cztery trendy, które odnoszą się do tego, w jaki sposób branża będzie kierować przyszłością płatności, poprawiać obsługę klienta, promować gotowość finansową oraz poszerzać partnerstwa i nagrody dla konsumentów - zapowiedziała Lily Harder, starszy dyrektor ds. strategii marketingowej w Comperemedia.

1. Niewidzialna podróż przez płatności

Proces podejmowania decyzji finansowych będzie się odbywał za kulisami.
• Dostawcy usług finansowych będą poszukiwać innowacyjnych sposobów na wyeliminowanie jeszcze większego tarcia z codziennych transakcji, zmieniając sposób płatności z płynnego na niewidoczny.
• Przy ciągłym rozwoju sztucznej inteligencji (AI) proces podejmowania decyzji finansowych będzie się odbywał za kulisami. Zautomatyzowane transakcje obejmą więcej linii produktów, takich jak oszczędności i inwestycje.
• Gamifikacja rozpocznie się w przestrzeni osobistego zarządzania finansami (PFM), zachęcając konsumentów do podejmowania lepszych decyzji finansowych. 

2. Obsługa klienta 2.0

Obsługa klienta będzie w centrum uwagi w 2020 r., ale z nowym akcentem, oferując rozwiązania problemów, których konsumenci i małe firmy sobie nie wyobrażali.
 • Sztuczna inteligencja na nowo odkryje tradycyjny krajobraz obsługi klienta dzięki bardziej intuicyjnym centrom obsługi telefonicznej i najnowocześniejszym rozwiązaniom, które w razie potrzeby mogą dotrzeć do właściwego człowieka.
• Marki finansowe wprowadzą proaktywne rekomendacje do większej liczby kanałów cyfrowych i przyjmą silniejsze strategie marketingowe oparte na rozwiązaniach, aby zwiększyć zaangażowanie i zwiększyć lojalność klientów.
•Wydawcy kart kredytowych będą różnicować produkty, usprawniając świadczenia z kart i zastępując przestarzałe świadczenia z większym dostępem do wydarzeń, wyjątkowych doświadczeń i usług konsjerża.

3. Przygotowanie do nieznanego
 
Kładąc silny nacisk na kondycję finansową, przemysł intensywnie pracuje, aby pomóc konsumentom na wszystkich poziomach dochodów przygotować się na niepewną przyszłość.
 • Kryzys zadłużenia pogorszy się, a marki finansowe będą wykorzystywać unikalne propozycje wartości i tożsamości marek, aby przekazywać poczucie bezpieczeństwa i stabilności klientom i potencjalnym klientom.
• Generacja Z będzie bardziej nastawiona na dostawców usług finansowych, zarówno pod względem rozwoju produktów, jak i strategii marketingowych. Przejście na bardziej cyfrowy marketing będzie zgodne z podejściami, które wyróżniają się tradycyjnymi produktami i oferują rozwiązania pomagające konsumentom w podejmowaniu lepszych decyzji finansowych.
• Gotowość i stabilność finansowa zajmą centralne miejsce w wielu liniach produktowych, wraz ze zwiększonym naciskiem na elastyczność, aby pomóc konsumentom w dostosowaniu się do wszelkich trudności, jakie mogą napotkać podczas ich osobistej podróży finansowej.

4. Rozszerzenia i połączenia
 
Partnerstwa międzybranżowe, przejęcia i rozszerzenia produktów umożliwią markom finansowym oferowanie pewnych ulepszeń o charakterze bankowym.
• Branża finansowa będzie dążyć do odzwierciedlenia sukcesów w innych branżach, takich jak handel detaliczny i media. Partnerstwa i przejęcia zbliżą te branże, oferując konsumentom bardziej cyfrowe doświadczenia.
• Banki będą nadal wprowadzać innowacje w branży, ale będą czerpać inspirację z innych ofert tradycyjnych.
• Nagrody finansowe zwiększą się dzięki partnerstwom, które opierają się na szybko rosnącej lojalności wobec marek w innych branżach. Będzie to oznaczać bardziej ukierunkowane segmentowanie, ale większe wykorzystanie marketingu w mediach społecznościowych zapewni głębszy zasięg w tych niszowych segmentach.

Comperemedia jest wiodącą agencją wywiadu marketingowego obsługującą Stany Zjednoczone i Kanadę. Jako firma Mintel, Comperemedia zapewnia rozwiązania dla osób podejmujących decyzje w branży marketingowej dzięki światowej klasy technologii wywiadu marketingowego, wiedzy eksperckiej i niestandardowym usługom doradczym.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
18.06.2025 16:16
Glifosat w tamponach? Naukowcy ostrzegają: normy przekroczono 40-krotnie.
Tampony, zdaniem naukowców z Women’s Environmental Network oraz Pesticide Collaboration, mogą zawierać poważne ilości glifosatu.Seika Chujo/Shutterstock

Organizacja Pesticide Action Network UK opublikowała raport, z którego wynika, że w jednym z przebadanych opakowań tamponów wykryto obecność glifosatu w stężeniu aż 40 razy wyższym niż dopuszczalne w wodzie pitnej. Próbki pochodziły z 15 opakowań popularnych marek dostępnych w brytyjskich sklepach i supermarketach. Glifosat to najczęściej stosowany herbicyd na świecie, uznany w 2015 roku przez Światową Organizację Zdrowia za „prawdopodobnie rakotwórczy”.

Badanie przeprowadzono we współpracy z Women’s Environmental Network (WEN) oraz Pesticide Collaboration. Eksperci analizowali obecność aminometylofosfonowego kwasu (AMPA), który jest głównym produktem rozpadu glifosatu. Właśnie ten związek wykryto w niektórych produktach menstruacyjnych. Autorzy raportu podkreślają, że obecność takich substancji chemicznych w produktach higieny osobistej może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

Szczególnie niepokojące jest to, że błona śluzowa pochwy jest jednym z najbardziej chłonnych tkanek w ciele człowieka. Substancje chemiczne wchłaniane przez ten kanał dostają się bezpośrednio do krwiobiegu, omijając mechanizmy detoksykacyjne organizmu, takie jak wątroba. Tym samym poziomy glifosatu, które przekraczają normy dla wody pitnej, mogą być znacznie bardziej szkodliwe, gdy są obecne w produktach intymnych.

„Jeśli taki poziom glifosatu uznaje się za niebezpieczny w wodzie, którą pijemy, dlaczego akceptuje się jego obecność w produktach menstruacyjnych?” – pyta Amy Heley z organizacji Pesticide Collaboration w tekście dla Personal Care Insights. Jak zaznacza, większość konsumentek nie ma świadomości, że ich codzienne produkty higieniczne mogą zawierać pozostałości niebezpiecznych pestycydów. Raport wzywa do wprowadzenia regulacji, które zapewnią większą kontrolę nad składem produktów menstruacyjnych i ochronę zdrowia osób miesiączkujących.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
16.06.2025 09:50
Omnibus VIII: Zakaz substancji CMR w kosmetykach – nowe wyzwania regulacyjne
Dla producentów produktów kosmetycznych nadchodzące miesiące oznaczają intensywny okres reformulacjifot. Shutterstock

Komisja Europejska notyfikowała do Światowej Organizacji Handlu (WTO) projekt tzw. Omnibusa VIII, dotyczącego substancji CMR. Projekt zostanie poddany procesowi opiniowania w ramach WTO, a strony organizacji mogą zgłaszać swoje uwagi do dnia 20 lipca. Po zakończeniu tego etapu prace nad przyjęciem rozporządzenia będą kontynuowane na forum KE. Najbardziej prawdopodobnym terminem głosowania nad projektem jest IV kwartał bieżącego roku.

Projekt Omnibusa VIII włącza do rozporządzenia kosmetycznego substancje uwzględnione 22 ATP do CLP, co skutkuje dodaniem do załącznika II rozporządzenia nr 1223/2009 poniższych składników sklasyfikowanych jako CMR:

  • SILVER - srebro w postaci litej: [średnica cząstek ≥ 1 mm]; CAS 7440-22-4
  • SILVER - srebro w postaci nano: [1 nm < średnica cząstek ≤ 100 nm]; CAS 7440-22-4
  • N, N‘-METHYLENEBISACRYLAMIDE; CAS 110-26-9

Omnibus VIII wprowadzi także zmiany w załącznikach III, IV oraz V rozporządzenia nr 1223/2009 poprzez wprowadzenie ograniczeń stosowania poniższych pozycji:

  • SILVER - srebro w postaci proszku: [ 100 nm < średnica cząstek < 1 mm]; CAS 7440-22-4
  • HEXYL SALICYLATE; CAS 6259-76-3
  • O-PHENYLPHENOL; CAS 90-43-7
  • SODIUM O-PHENYLPHENATE; CAS 132-27-4

Zmiana zasad stosowania powyższych składników, wskazanych w rozporządzeniu będzie obowiązywać od 1 maja 2026 r. Oznacza to, że produkty zawierające niniejsze składniki będą musiały zostać wycofane z obrotu najpóźniej do 1 maja 2026 roku. 

Po 1 maja 2026 roku niemożliwym będzie wprowadzanie, a także udostępnianie na rynku produktów niezgodnych z przepisami.

Działania obronne wobec srebra

Dla zmikronizowanego srebra podjęte zostały działania mające na celu obronę jego stosowania. Główna argumentacja oparta została na opinii SCCS/1665/24 wydanej przez Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS).

Przytoczona opinia wskazuje, że stosowanie cząstek srebra o wielkości mikronowej jest bezpieczne do stosowania w produktach kolorowych, takich jak cienie do powiek, a także w produktach przeznaczonych do jamy ustnej oraz ust.

W pierwotnej wersji projektu Omnibusa VIII dopuszczono stosowanie srebra wyłącznie w produktach przeznaczonych do jamy ustnej i nie przewidywał on możliwości jego dalszego stosowania w cieniach do powiek.

Surowiec srebra wykorzystywany był dotychczas jako barwnik nadający biało-srebrną barwę (CI 77820) w produktach takich jak:

  • rozświetlacze,
  • lakiery do paznokci,
  • cienie do powiek.

Ze względu na antybakteryjne właściwości, srebro znajdowało zastosowanie również w produktach przeznaczonych do pielęgnacji – głównie skór trądzikowych.

Ograniczenia i zakazy stosowania – zmiany w załącznikach

Dodany do załącznika II N,N‘-Metylenobisakrylamid (CAS 110-26-9) do tej pory stosowany był jako środek sieciujący w procesie wytwarzania polimerów wykorzystywanych w produktach do stylizacji włosów takich jak żele czy lakiery, w celu nadania im odpowiedniej trwałości oraz konsystencji. W gotowych produktach kosmetycznych nie jest stosowany jako samodzielny surowiec.

Jeśli zaś mowa o O-fenylofenolu (CAS 90-43-7) oraz jego soli sodowej (CAS 132-27-4), zawarte w załączniku V pełnią, funkcję konserwującą w produktach kosmetycznych, zapobiegając rozwojowi mikroorganizmów, a tym samym zapewniając im stabilność mikrobiologiczną.

Aktualnie ich dopuszczalne stężenie w produktach gotowych do użycia wynosi 0,2 proc. w przeliczeniu na fenol. Jednak od 1 maja 2026 roku

  • w produktach niespłukiwalnych dozwolone stężenie zostanie obniżone do 0,15 proc.,
  • w produktach spłukiwalnych zachowanie zostanie stężenie 0,2 proc.,
  • na etykietach będzie obowiązywał zapis: „Unikać kontaktu z oczami”.

Nowe ograniczenia dla Hexyl salicylate (CAS 6259-76-3)

Zostają także wprowadzone ograniczenia stosowania dla Hexyl salicylate (CAS 6259-76-3) poprzez dodanie go do załącznika III, a tym samym wprowadzone zostają ograniczenia w zakresie jego stosowania w produktach gotowych do użycia:

  • past do zębów oraz płynów do płukania jamy ustnej: maks. 0,001 proc.,
  • produkty spłukiwalne – maks. 0,5 proc.,
  • produkty niespłukiwalne - maks. 0,3 proc.

Dodatkowo, konieczne będzie także umieszczenie na etykiecie produktu ostrzeżenie,,Nie stosować u dzieci poniżej 3. roku życia.”

Zobacz też: Presja konkurencji skłania e-sklepy do obchodzenia dyrektywy Omnibus. Nieuczciwe praktyki dotyczą m.in. sprzedawców kosmetyków, perfum i suplementów [OPINIA EKSPERTA]

Wyzwania i szanse dla branży kosmetycznej

Producentów produktów kosmetycznych zawierających powyższe składniki nadchodzące miesiące oznaczają intensywny okres reformulacji receptur oraz prowadzenie nowych badań, w celu dostosowania produktów do planowanych zmian legislacyjnych.

Niezbędna będzie także aktualizacja etykiet, co można wykorzystać jako szansę do odświeżenia szat graficznych opakowań, a także komunikacji marketingowej.

Dla dostawców surowców z kolei jest to okazja, aby zaskoczyć branżę ofertą innowacyjnych zamienników, które mogą skutecznie pełnić funkcję wycofywanych składników, zapewniając jednocześnie zgodność z nowymi przepisami.

Autorka: Aleksandra Kondrusik

Zobacz też: Anna Oborska, PSPKD: Dynamiczne zmiany legislacyjne stawiają przed firmami kosmetycznymi nowe wyzwania

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
20. czerwiec 2025 16:03