StoryEditor
Prawo
08.01.2021 00:00

Przeniesienie apteki może nie być możliwe

Konieczność przeniesienia apteki w inne miejsce wiąże się z obowiązkiem ponownego wystąpienia o zezwolenie na prowadzenie apteki. A to, biorąc pod uwagę ustawę zwaną Apteką dla aptekarza, może okazać się końcem placówki, jeśli jej właściciel nie jest farmaceutą lub ma więcej niż pięć aptek.

Jasno w tej sprawie wypowiedział się Śląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny, zapytany przez spółkę prowadzącą aptekę, której właściciel lokalu wypowiedział umowę. Pytanie dotyczyło tego, czy po przeniesieniu apteki i dokonaniu odbioru przez organy inspekcji sanitarnej wystarczy wystąpić z wnioskiem o zmianę dotychczasowego zezwolenia na prowadzenie apteki, czy trzeba wystąpić o nowe. Jej właściciel w swoim piśmie zastrzegł, że wybierając nową lokalizację, wziął pod uwagę to, by w promieniu tysiąca metrów nie było żadnej innej apteki, dzięki czemu spełniony będzie wymóg geograficzny zawarty w przepisach ustawy.  

Śląski WIF analizując przedstawiony przez spółkę przyszły stan faktyczny uznał, że w tej sytuacji nie jest możliwa zmiana zezwolenia.

Organ stoi na stanowisku, że zezwolenie na prowadzenie apteki wydawane jest na konkretną lokalizację i pomieszczenia, a więc w razie zamiaru przeniesienia działalności apteki do innych pomieszczeń znajdujących się w nowej [lokalizacji] przedsiębiorca powinien wystąpić o udzielenie nowego zezwolenia na prowadzenie apteki. Przy zmianie adresu apteki uwzględnia się obowiązujące w czasie dokonywania zmian przepisy prawa – czytamy w interpretacji WIF.

To niestety może rodzić problemy, i tak jest właśnie w tym konkretnym, rozpatrywanym przez WIF, przypadku. Spółka prosząca o interpretacje przepisów z dniem wejścia w życie Apteki dla aptekarza utraciła bowiem możliwość uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki. Nie spełniania bowiem wymogów określonych w art. 99 ust. 4 Prawa farmaceutycznego. W rezultacie zdaniem organu to nie tylko uniemożliwia otrzymanie nowego zezwolenia na prowadzenie apteki, ale także dokonywanie jakichkolwiek zmian w posiadanych już zezwoleniach.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
05.12.2024 12:11
Wycofanie suplementu diety z rynku – Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed tabletkami z propolisem
Główny Inspektorat Sanitarny

Główny Inspektor Sanitarny informuje o dobrowolnym wycofaniu z rynku jednej serii suplementu diety Propolis Forte przez producenta Farmina sp. z o.o. Powodem decyzji jest podejrzenie zanieczyszczenia produktu fragmentami metalu.

Producent suplementu diety Propolis Forte w opakowaniu zawierającym 30 tabletek o smaku pomarańczowym podjął decyzję o wycofaniu serii oznaczonej numerem 47520, której data ważności to lipiec 2027 roku. Firma Farmina sp. z o.o. poinformowała o tym fakcie odpowiednie organy oraz swoich odbiorców, podkreślając, że decyzja ma charakter prewencyjny i wynika z troski o bezpieczeństwo konsumentów.

Decyzja o wycofaniu została podjęta po przeprowadzeniu szczegółowej analizy procesu produkcyjnego w zakładzie w Myślenicach. Analiza wykazała, że nie można wykluczyć ryzyka obecności fragmentów metalu w produkcie. W związku z tym producent zaleca natychmiastowe zaprzestanie spożywania suplementu pochodzącego z wycofanej serii.

Proces wycofania jest monitorowany przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, które zapewniają, że wszystkie działania są prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami. Konsumenci, którzy zakupili produkt z numerem serii 47520, powinni skontaktować się z punktem sprzedaży w celu uzyskania dalszych informacji na temat możliwości zwrotu lub wymiany.

Farmina sp. z o.o. przypomina o konieczności dokładnego sprawdzania oznaczeń produktów i podkreśla, że pozostałe serie suplementu Propolis Forte nie są objęte wycofaniem. Szczegóły dotyczące sprawy można znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz w komunikatach wydanych przez producenta.

Czytaj także: Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili przemyt nielegalnych suplementów z wyciągiem z konika morskiego

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
05.12.2024 10:42
Sprzedawcy podrobionych kosmetyków m.in. Chanel i Dior zatrzymani na Pomorzu
Towar, sprzedawany za pośrednictwem internetu, dostarczany był do klientów przez firmy kurierskiefanpage Targowisko Bakalarska

Policja zatrzymała w okolicach Gdańska i Wejherowa sześć osób, handlujących podrobionymi kosmetykami i perfumami takich marek, jak Dior, Chanel, Armani czy YSL. Ich sprzedaż była prowadzona przez internet.

O sprawie poinformowała w ostatni wtorek Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, wyjaśniając, że śledztwo prowadzone jest przeciwko grupie przestępczej, sprzedającej w sieci podrobione kosmetyki. Zabezpieczono ok. 8 tys. sztuk podrobionych kosmetyków oraz perfum topowych marek, których wartość oszacowano na prawie 3 mln zł.

Towar, sprzedawany za pośrednictwem internetu, dostarczany był do klientów przez firmy kurierskie, przy wykorzystaniu fikcyjnych danych nadawców

Jak wyjaśniła prokuratura w komunikacie, 27 listopada 2024 roku "funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą wspólnie z funkcjonariuszami Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni na polecenie prokuratora dokonali przeszukania, wcześniej wytypowanych, magazynów na terenie powiatu wejherowskiego oraz gdańskiego".

Oprócz kosmetyków śledczy zabezpieczyli również urządzenia, wykorzystywane do wydobywania kryptowalut w postaci 25 komputerów o łącznej wartości 100 tys. zł. 

Zaledwie miesiąc wcześniej pomorska policja zabezpieczyła 40 ton podróbek chemii gospodarczej z Niemiec.

Przegląd prasy
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
05. grudzień 2024 23:53