Po kilku miesiącach prac nad wytycznymi, w poniedziałek 26 września, w samo południe, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikuje Rekomendacje prezesa UOKiK dotyczące oznaczania reklam w mediach społecznościowych. W pracach nad nimi chodziło o jasne pokazanie, gdzie przebiega granica między prezentem a korzyścią materialną i czym jest promocja marki.
Rekomendacje maja być pomocą dla użytkowników mediów społecznościowych – twórców, agencji reklamowych i reklamodawców. Powstały po konsultacjach z przedstawicielami branży influencer marketingu: Związkiem Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska, Stowarzyszeniem Komunikacji Marketingowej SAR oraz Radą Reklamy, a także środowiskiem naukowym z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW oraz Zakładu Systemów Prasowych i Prawa Prasowego WNPiD UAM. Fragmenty Rekomendacji były również omawiane podczas dyskusji na Instagramie uokikgovpl, w której wzięło udział wielu twórców internetowych.
Liczne komentarze pojawiły się także na profilu UOKiK po ogłoszeniu terminu ujawnienia rekomendacji. Skoro to rekomendacje to czy będą jakieś możliwe skutki prawne w stosunku do ich nie stosowania? Dlaczego rekomendacje a nie sztywny nakaz? – pytają użytkownicy Instagrama.
A co z osobami, które testują np. kosmetyki tylko za opinie? – padają też takie pytania. UOKiK zapewnia, że odpowiedź znajduje się w przygotowanym dokumencie.
UOKiK od dawna przygląda się działaniom marek i influencerów w mediach społecznościowych.
– W mediach społecznościowych pojawia się wiele wpisów, które mogą wydawać się niezależną opinią celebryty, a są po prostu opłaconą reklamą. Niestety, zdarza się, że treści sponsorowane ukrywane są pod pozorem zwykłych postów, bezstronnych recenzji lub relacji z wydarzeń. To niedozwolone praktyki rynkowe. Dlatego prowadzimy działania administracyjne i – równolegle - przygotowujemy wytyczne dla branży. Pokazujemy również konsumentom jak nie wpaść w pułapki influencer marketingu – mówił Tomasz Chróstny, prezes UOKiK w poprzednich komunikatach. .
Za niedozwolone praktyki UOKiK uważa takie działania reklamowe, które stwarzają pozory recenzji lub bezinteresownego polecenia – to kryptoreklama.
prezes UOKiK sięgnął już także po środki dyscyplinujące. W czerwcu br. ukarał sześcioro znanych influencerów za brak współpracy z urzędem. Kary wyniosły łącznie 139 tys. zł
Czytaj więcej: Maffashion wśród influencerów ukaranych przez UOKiK