StoryEditor
Salony beauty
19.03.2020 00:00

Kosmetyczki i fryzjerzy dzielą się z lekarzami swoim sprzętem

Kosmetyczki oddają maseczki, rękawiczki i środki do dezynfekcji personelowi medycznemu, podobnie fryzjerzy. Pracownicy branży beauty korzystają ze swojego przestoju w pracy, aby wspomóc służbę zdrowia w walce z pandemią nowego koronawirusa.

Dynamicznie przyspieszający wzrost zachorowań na koronawirusa w Polsce sprawia, że w szpitalach zaczyna brakować podstawowych elementów ochronnych, takich jak rękawiczki, maseczki, kombinezony czy ochraniacze na obuwie. Potrzebują ich wszyscy pracownicy służby zdrowia – nie tylko lekarze, ale też pielęgniarki, salowe czy diagnostycy, aby móc bezpiecznie pełnić swoje obowiązki. Coraz więcej szpitali i placówek medycznych zwraca się do odbiorców poprzez m.in. media społecznościowe z prośbą  o przekazywanie odzieży ochronnej.

Dlatego Agata Nowicka zapoczątkowała zbiórkę środków do dezynfekcji, maseczek ochronnych, rękawiczek i innego sprzętu dla szpitali. Zwróciła się z prośbą o pomoc do osób ze swojej branży: kosmetologów, kosmetyczek, fryzjerów i robi wszystko, żeby wesprzeć personel medyczny w walce z koronawirusem. Na razie akcja trwa dopiero od 4 dni, ale udało się już zebrać trochę maseczek i rękawiczek oraz czepki i środki do dezynfekcji, które przekazywane są potrzebującym placówkom medycznym. To jednak kropla w morzu gigantycznych potrzeb, dlatego założyła grupę na Facebooku i chciałaby, żeby zbiórka objęła całą Polskę.

"Kochani! Radomskie oddziały zakaźne potrzebują pilnego wsparcia!!! Pomóżcie nam w zbiórce!!! https://zrzutka.pl/my5emr Wszystkie zebrane środki będą przeznaczone na zakup: rękawic, środków do dezynfekcji, mat dezynfekcyjnych, przyłbic, jednorazowej odzieży ochronnej, dozowników łokciowych, jednorazowych talerzy i sztućców, masek barierowych, fizelinowych ubrań operacyjnych, ściereczek jednorazowych, koszy 100-litrowych, termometrów bezdotykowych, aparatów do mierzenia ciśnienia.

Bez Was nie damy rady! Liczy się każda pomoc i każda złotówka! Pamiętajmy, że jutro każdy z nas może potrzebować pomocy naszych lekarzy i pielęgniarek!" - napisała Agata Nowicka w dramatycznym poście w grupie FB "ZBIÓRKA ŚRODKÓW DO DEZYNFEKCJI/MASEK OCHRONNYCH/RĘKAWICZEK DLA SZPITALI" gdzie zbiera odzież ochronną dla szpitali.

Fryzjerzy również spieszą z pomocą

W poniedziałek 16 marca, Piotr Sierpiński, stylista fryzur z Poznania opublikował w swoich mediach społecznościowych post nawołujący fryzjerów z całej Polski do oddania zapasów rękawiczek jednorazowych do szpitali zakaźnych. "Moje salonowe rękawiczki przez jakiś czas mi się nie przydadzą, za to lekarzom i pielęgniarkom bardzo! Ja oddaję moje skromne zapasy rękawiczek do szpitala zakaźnego w Poznaniu" – napisał w poście.

W odpowiedzi na obecną sytuację Piotr Sierpiński zainicjował akcję #oddajrekawiczki, #fryzjerzydlaszpitali. W swoich mediach społecznościowych zachęca fryzjerów z całej Polski do przekazania zapasów rękawiczek najbliższej placówce medycznej, tym bardziej, że w związku z pandemią większość salonów fryzjerskich jest obecnie nieczynna.

Zamknąłem moje atelier ze względu na bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i klientek. Nie wiem na jak długo, natomiast rękawiczki, które posiadam na pewno mi się nie przydadzą w najbliższym czasie. Dlatego zdecydowałem się je oddać personelowi szpitala zakaźnego w Poznaniu. Nie jest ich wiele, ale gdyby do akcji przyłączyli się fryzjerzy z całej Polski, branża, w której pracuję przyniosłaby realne wsparcie polskiej służbie zdrowia. Mam nadzieję, że to się uda, szczególnie, że siła mediów społecznościowych jest obecnie większa niż zazwyczaj – mówi Piotr Sierpiński.

Jak się zaangażować?

Udział w akcji może wziąć każdy, kto posiada choćby pudełko rękawiczek jednorazowych. Nie można jednak zapominać o bezpieczeństwie. Przed przekazaniem rękawiczek czy odzieży ochronnej należy najpierw skontaktować się z sekretariatem szpitala lub instytucją, która zajmuje się zbiórką takich produktów w danym rejonie. Na przykład w Poznaniu i okolicach funkcjonuje grupa na Facebooku „Potrzeby Szpitali Poznań i okolice na czas koronawirusa”. To właśnie z jej adminem skontaktował się Piotr Sierpiński i ustalił możliwość bezpiecznego przekazania zapasów rękawiczek.

 – Jeśli jesteś fryzjerem i chcesz oddać rękawiczki lub inne potrzebne środki najbliższemu szpitalowi, a masz problem ze skontaktowaniem się z tą placówką, napisz do mnie na Instagramie lub Facebooku, postaram się pomóc. Sam miałem taki problem. Wynika on przede wszystkim z tego, że szpitale zakaźne pracują teraz na najwyższych obrotach. Warto jednak szukać innych możliwości dotarcia, aby pomóc – apeluje Sierpiński.

Poza oddaniem rękawiczek, warto opublikować w swoich mediach społecznościowych informację o akcji, aby dowiedziało się o niej i mogło przyłączyć możliwie jak najwięcej osób. Zasięgi zwiększy oznaczanie takiego postu hasztagami #oddajrekawiczki #pomocdlaszpitali #fryzjerzydlaszpitali.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Biznes
22.04.2025 11:24
Zenoti: Klienci powracający to 42 proc. bazy, ale generują aż 80 proc. całkowitych przychodów salonów kosmetycznych
freepik

Według najnowszego raportu Beauty and Wellness Benchmark Report 2025 firmy Zenoti, klienci powracający generują aż 80 proc. całkowitych przychodów salonów urody i spa, mimo że stanowią jedynie 42 proc. ogólnej bazy klientów. Dla porównania, klienci jednorazowi, którzy dominują w strukturze klienteli z udziałem 58 proc., odpowiadają tylko za 20 proc. przychodów. Dane te podkreślają znaczenie budowania lojalności w branży beauty i wellness jako kluczowego elementu strategii wzrostu.

Raport, oparty na analizie danych z salonów, spa i klinik estetycznych na całym świecie, wskazuje również na ogólną pozytywną tendencję w branży – przychody wzrosły w 2024 roku o 2 proc. To jednak wynik niższy niż 5 proc. wzrost zanotowany w roku 2023. Wśród analizowanych modeli biznesowych najlepiej wypadły te oparte na członkostwach – spa oferujące pakiety członkowskie osiągnęły 5 proc. wzrost przychodów, podczas gdy tradycyjne salony, salony paznokci i spa bez członkostw zatrzymały się na poziomie 2 proc. Kliniki medycyny estetycznej i salony depilacji odnotowały zaledwie 1 proc. wzrostu, a barber shopy wręcz spadek przychodów o 1 proc.

Technologia odgrywa coraz większą rolę w poprawie efektywności operacyjnej. Rezerwacje online stały się standardem – 97 proc. klientów klinik estetycznych oraz 80 proc. gości salonów i spa preferuje umawianie wizyt przez urządzenia mobilne. Przedsiębiorstwa z wysokim udziałem rezerwacji cyfrowych odnotowują również lepsze wykorzystanie zasobów kadrowych. Kolejnym zauważalnym trendem jest wzrost sprzedaży kart podarunkowych – w skali całej branży o 20 proc., przy czym salony zanotowały aż 93 proc. wzrost sprzedaży, a kliniki medycyny estetycznej – 23 proc. Co istotne, 24 proc. tych kart wykorzystywanych jest przez nowych klientów, co czyni ten model skutecznym narzędziem pozyskiwania gości.

Pomimo pozytywnych trendów, raport wskazuje też na wyzwania – liczba nowych wizyt spadła w 2024 roku o 9 proc. Dodatkowym problemem są anulacje i niepojawianie się klientów na umówionych wizytach. Średni wskaźnik odwołań w salonach wynosi 8 proc., a nieobecności 3 proc., co oznacza, że łącznie 11 proc. wszystkich wizyt nie dochodzi do skutku. W klinikach medycyny estetycznej sytuacja jest jeszcze trudniejsza – 16 proc. anulowań i 5 proc. niepojawień. Podobnie wypadają salony paznokci (16 proc./1 proc.) oraz spa (11 proc./1 proc.). W odpowiedzi na te problemy zaleca się wdrożenie programów lojalnościowych, automatycznych przypomnień oraz działań marketingowych opartych na danych.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Biznes
18.04.2025 15:37
Kandydat na prezydenta flirtuje z branżą beauty? Artur Bartoszewicz proponuje bon „Piękna Matka Plus”
Artur Bartoszewicz

Artur Bartoszewicz, kandydat na prezydenta RP, zaprezentował nową propozycję skierowaną do kobiet wychowujących dzieci. Bon „Piękna Matka Plus” miałby wynosić 700 złotych miesięcznie i być przeznaczony na usługi z zakresu beauty, medycyny, stomatologii oraz spa. Jak podkreślił Bartoszewicz w programie „Graffiti” na antenie Polsat News, celem tego świadczenia jest nie tylko poprawa sytuacji kobiet, ale także pobudzenie konsumpcji i rozwój konkretnych sektorów gospodarki.

Kandydat wskazuje, że wsparcie dla matek w formie bonu może stać się impulsem do szerszych zmian gospodarczych. – Chcę doprowadzić do sytuacji, w której w ciągu następnych 15 lat polska gospodarka podwoi swoje PKB, wartość inwestycji, konsumpcji, podwoi wielkość budżetu. Będziemy siłą, imperium – zadeklarował Bartoszewicz. Jego zdaniem, inwestycje w zdrowie i dobrostan kobiet będą miały przełożenie na wzrost wydatków i rozwój krajowej gospodarki.

Ważnym aspektem nowej propozycji jest także kwestia społeczna. Bartoszewicz stwierdził, że jednym z celów bonu jest „przebudowa wizerunku matki, który został zdegradowany”. Według niego, obecna polityka nie uwzględnia wystarczająco roli kobiet i matek w społeczeństwie, a jego program ma to zmienić. „Pokazuję, gdzie są bariery i wskazuję rozwiązania” – dodał.

Bon „Piękna Matka Plus” jest częścią szerszego programu kandydata o nazwie „Królik Plus”, który ma przeciwdziałać negatywnym trendom demograficznym w Polsce. Bartoszewicz podkreśla, że jego celem jest zwiększenie dzietności poprzez wzmocnienie pozycji kobiet i poprawę ich jakości życia. Propozycja wprowadzenia bonu „Piękna Matka Plus” może być również interpretowana jako bezpośrednia próba zdobycia poparcia wśród konkretnych grup wyborców. Świadczenie kierowane do matek wyraźnie odwołuje się do kobiet w wieku rozrodczym. Jednocześnie bon, mający zasilić rynek usług beauty, medycznych i spa, może zyskać aprobatę wśród pracowników i pracownic tych branż. Dla właścicieli salonów kosmetycznych, fryzjerskich czy gabinetów odnowy biologicznej oznaczałby on stały dopływ środków publicznych i wzrost popytu na usługi, co w okresie niepewności gospodarczej może być atrakcyjną perspektywą.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
25. kwiecień 2025 20:25