StoryEditor
Salony beauty
27.02.2022 00:00

#КрасаДляУкраїни Beauty Razem pomaga i daje pracę uchodźcom z Ukrainy

Grupa Beauty Razem uruchomiła specjalną stronę internetową beautyrazem.pl/krasa z wszelkimi informacjami na temat możliwości pomagania obywatelom Ukrainy, z ofertami zakwaterowania i podjęcia pracy w sektorze beauty. Polskie kosmetyczki, fryzjerki, stylistki, w ciągu tylko jednego dnia zgłosiły możliwość przyjęcia 100 uchodźców pod swoje dachy, a kolejnym setkom już zaproponowały pracę.

Polacy niosą pomoc dla mieszkańców Ukrainy uciekających z kraju, gdzie toczą się walki z armią rosyjską, w sposób który budzi już podziw na całym świecie. Trwa mobilizacja prywatnych osób, a także firm i instytucji na niespotykaną dotąd skalę. Wszyscy starają się przede wszystkim przyspieszyć proces przechodzenia przez granicę uchodźców (przede wszystkim kobiety z dziećmi), ale także zapewnić im zakwaterowanie, wsparcie finansowe, opiekę medyczną i psychologiczną. W dalszej, ale też bardzo ważnej perspektywie, jest organizacja życia dla osób, które zdecydują się na pozostanie w kraju.

To co zrobiła Grupa Beauty Razem, społeczność blisko 70-tysięcznej grupy wsparcia specjalistów i przedsiębiorców pracujących w sektorze usług beauty, budzi podziw. Grupa nie tylko symbolicznie zmieniła swoje barwy na niebiesko-żółte solidaryzując się z walczącą Ukrainą, ale też błyskawicznie uruchomiła specjalną stronę beautyrazem.pl/krasa, gdzie znalazły się wszelkie informacje z ofertami pomocy oraz wskazówki, jak tej pomocy można udzielić.

Polskie kosmetyczki, fryzjerki, stylistki, w ciągu tylko jednego dnia zgłosiły możliwość przyjęcia 100 uchodźców pod swoje dachy, a kolejnym setkom już zaproponowały pracę.

– W Polsce pracuje ponad 5 tys. specjalistów od urody pochodzenia ukraińskiego, w większości kobiet. Wiele z nich przebywa w Polsce już od wielu lat. Ukraińskie kosmetyczki, stylistki, fryzjerki, zadomowiły się na miejscu, ciężko pracują, płacą podatki. Są wyjątkowo utalentowane, wartościowe i bardzo je szanujemy – mówi Michał Łenczyński, założyciel Beauty Razem. – Osoby zza granicy dotknięte tragedią, szybko odnajdą miejsce w branży. Przyjmujemy je z otwartymi sercami, wielką życzliwością. Głęboko współczujemy tragedii, która nigdy nie powinna się wydarzyć – dodaje.

W Beauty Razem jest już  500 ofert pracy dla ukraińskich kosmetyczek, stylistek, fryzjerek i specjalistów od urody  ta liczba stale rośnie. Michał Łenczyński przewiduje, że ok. 600 osób działających na Ukrainie w branży beauty już wkrótce będzie potrzebować pracy.

Przeżywamy pierwszy szok i najpilniejszą potrzebą jest transport, żywność, nocleg oraz datki rzeczowe i finansowe. Lecz już za kilka tygodni wszyscy będziemy musieli zmierzyć się z brutalną codziennością prawdopodobnie nawet kilku milionów osób – mówi Łenczyński. – Dlatego realną pomocą jest wsparcie w możliwości funkcjonowania w Polsce, w tym prac – podkreśla.

–  W Przemyślu jest już 200 tys. uchodźców, ta liczba ciągle rośnie. Co najmniej 0,3 proc. z nich pracowało w ojczyźnie bezpośrednio w salonach beauty. Być może nieco więcej, bo mężczyźni nie mogą opuścić kraju, przyjechały głównie kobiety z dziećmi. Oznacza to, że ok. 600 osób z branży już niedługo będzie potrzebować pracy, powrotu do trudnej normalności. W Beauty Razem jest około 500 ofert pracy i liczba ta cały czas rośnie – mówi Michał Łenczyński.

W Beauty Razem pojawiają się także ogłoszenia o nieodpłatnym przekazaniu sprzętu i produktów, niezbędnych do działalności dla uchodźców. Głośnym echem odbija się bojkot części rosyjskich producentów kosmetyków, których właściciele wypowiadali się pozytywnie o inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Biznes
22.04.2025 11:24
Zenoti: Klienci powracający to 42 proc. bazy, ale generują aż 80 proc. całkowitych przychodów salonów kosmetycznych
freepik

Według najnowszego raportu Beauty and Wellness Benchmark Report 2025 firmy Zenoti, klienci powracający generują aż 80 proc. całkowitych przychodów salonów urody i spa, mimo że stanowią jedynie 42 proc. ogólnej bazy klientów. Dla porównania, klienci jednorazowi, którzy dominują w strukturze klienteli z udziałem 58 proc., odpowiadają tylko za 20 proc. przychodów. Dane te podkreślają znaczenie budowania lojalności w branży beauty i wellness jako kluczowego elementu strategii wzrostu.

Raport, oparty na analizie danych z salonów, spa i klinik estetycznych na całym świecie, wskazuje również na ogólną pozytywną tendencję w branży – przychody wzrosły w 2024 roku o 2 proc. To jednak wynik niższy niż 5 proc. wzrost zanotowany w roku 2023. Wśród analizowanych modeli biznesowych najlepiej wypadły te oparte na członkostwach – spa oferujące pakiety członkowskie osiągnęły 5 proc. wzrost przychodów, podczas gdy tradycyjne salony, salony paznokci i spa bez członkostw zatrzymały się na poziomie 2 proc. Kliniki medycyny estetycznej i salony depilacji odnotowały zaledwie 1 proc. wzrostu, a barber shopy wręcz spadek przychodów o 1 proc.

Technologia odgrywa coraz większą rolę w poprawie efektywności operacyjnej. Rezerwacje online stały się standardem – 97 proc. klientów klinik estetycznych oraz 80 proc. gości salonów i spa preferuje umawianie wizyt przez urządzenia mobilne. Przedsiębiorstwa z wysokim udziałem rezerwacji cyfrowych odnotowują również lepsze wykorzystanie zasobów kadrowych. Kolejnym zauważalnym trendem jest wzrost sprzedaży kart podarunkowych – w skali całej branży o 20 proc., przy czym salony zanotowały aż 93 proc. wzrost sprzedaży, a kliniki medycyny estetycznej – 23 proc. Co istotne, 24 proc. tych kart wykorzystywanych jest przez nowych klientów, co czyni ten model skutecznym narzędziem pozyskiwania gości.

Pomimo pozytywnych trendów, raport wskazuje też na wyzwania – liczba nowych wizyt spadła w 2024 roku o 9 proc. Dodatkowym problemem są anulacje i niepojawianie się klientów na umówionych wizytach. Średni wskaźnik odwołań w salonach wynosi 8 proc., a nieobecności 3 proc., co oznacza, że łącznie 11 proc. wszystkich wizyt nie dochodzi do skutku. W klinikach medycyny estetycznej sytuacja jest jeszcze trudniejsza – 16 proc. anulowań i 5 proc. niepojawień. Podobnie wypadają salony paznokci (16 proc./1 proc.) oraz spa (11 proc./1 proc.). W odpowiedzi na te problemy zaleca się wdrożenie programów lojalnościowych, automatycznych przypomnień oraz działań marketingowych opartych na danych.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Biznes
18.04.2025 15:37
Kandydat na prezydenta flirtuje z branżą beauty? Artur Bartoszewicz proponuje bon „Piękna Matka Plus”
Artur Bartoszewicz

Artur Bartoszewicz, kandydat na prezydenta RP, zaprezentował nową propozycję skierowaną do kobiet wychowujących dzieci. Bon „Piękna Matka Plus” miałby wynosić 700 złotych miesięcznie i być przeznaczony na usługi z zakresu beauty, medycyny, stomatologii oraz spa. Jak podkreślił Bartoszewicz w programie „Graffiti” na antenie Polsat News, celem tego świadczenia jest nie tylko poprawa sytuacji kobiet, ale także pobudzenie konsumpcji i rozwój konkretnych sektorów gospodarki.

Kandydat wskazuje, że wsparcie dla matek w formie bonu może stać się impulsem do szerszych zmian gospodarczych. – Chcę doprowadzić do sytuacji, w której w ciągu następnych 15 lat polska gospodarka podwoi swoje PKB, wartość inwestycji, konsumpcji, podwoi wielkość budżetu. Będziemy siłą, imperium – zadeklarował Bartoszewicz. Jego zdaniem, inwestycje w zdrowie i dobrostan kobiet będą miały przełożenie na wzrost wydatków i rozwój krajowej gospodarki.

Ważnym aspektem nowej propozycji jest także kwestia społeczna. Bartoszewicz stwierdził, że jednym z celów bonu jest „przebudowa wizerunku matki, który został zdegradowany”. Według niego, obecna polityka nie uwzględnia wystarczająco roli kobiet i matek w społeczeństwie, a jego program ma to zmienić. „Pokazuję, gdzie są bariery i wskazuję rozwiązania” – dodał.

Bon „Piękna Matka Plus” jest częścią szerszego programu kandydata o nazwie „Królik Plus”, który ma przeciwdziałać negatywnym trendom demograficznym w Polsce. Bartoszewicz podkreśla, że jego celem jest zwiększenie dzietności poprzez wzmocnienie pozycji kobiet i poprawę ich jakości życia. Propozycja wprowadzenia bonu „Piękna Matka Plus” może być również interpretowana jako bezpośrednia próba zdobycia poparcia wśród konkretnych grup wyborców. Świadczenie kierowane do matek wyraźnie odwołuje się do kobiet w wieku rozrodczym. Jednocześnie bon, mający zasilić rynek usług beauty, medycznych i spa, może zyskać aprobatę wśród pracowników i pracownic tych branż. Dla właścicieli salonów kosmetycznych, fryzjerskich czy gabinetów odnowy biologicznej oznaczałby on stały dopływ środków publicznych i wzrost popytu na usługi, co w okresie niepewności gospodarczej może być atrakcyjną perspektywą.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
25. kwiecień 2025 21:36