StoryEditor
Surowce
13.04.2023 00:00

Kombucha - nowy hero ingredient w kosmetykach

Kombucha to napój probiotyczny, powstający w wyniku fermentacji herbaty z dodatkiem cukru i kultury drożdży i bakterii octowych. Ma lekko kwaśny smak i działa korzystnie na układ trawienny oraz ogólnie wzmacnia organizm. / Tim-Oliver Metz via Unsplash
Kombucha to napój otrzymywany z fermentacji herbaty z dodatkiem kultury bakterii i drożdży. Zawiera wiele składników odżywczych, aminokwasy, enzymy i probiotyki. Kombucha to składnik, który zyskuje coraz większą popularność w kosmetykach, a nie tylko w postaci napoju. W ostatnim czasie coraz więcej marek kosmetycznych wprowadza kosmetyki, które zawierają kombuchę.

Kombucha to napój, który zyskał popularność w ostatnich latach ze względu na swoje korzystne właściwości zdrowotne. Wielu ludzi uważa, że kombucha pomaga w trawieniu, poprawiając ogólne samopoczucie organizmu. Jednak nie tylko w formie napoju, kombucha stała się popularna. W ostatnim czasie kombucha pojawiła się jako składnik w kosmetykach, zyskując popularność w branży kosmetycznej. Można wręcz określić ją mianem hero ingredient — składnikiem-bohaterem. Hero-ingredients zastępują wiele składników „pomocniczych”, oferując te same korzyści z krótszą listą INCI. "Bohaterowie" przybywają na ratunek konsumentom wołającym o usprawnione, skinimalistyczne procedury.

Kombucha to fermentowany napój z herbaty, który powstaje przez dodanie specjalnej kultury bakterii i drożdży. Kombucha zawiera wiele składników odżywczych, takich jak witaminy, aminokwasy, enzymy i probiotyki. W kosmetyce kombucha wykorzystywana jest ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe.
 


W ostatnim czasie obserwuje się rosnącą popularność kosmetyków zawierających kombuchę. Kombucha jest składnikiem wielu produktów kosmetycznych, takich jak kremy, toniki, maski i serum. Kombucha działa na skórę łagodząco i przeciwzapalnie, a także pomaga w ochronie przed szkodliwym działaniem promieni UV. Kombucha zawiera również kwas glukonowy, który działa jako naturalny środek konserwujący i antybakteryjny. Dzięki temu kombucha jest idealnym składnikiem do kosmetyków, ponieważ pomaga w ochronie przed bakteriami i grzybami, które mogą powodować infekcje skóry.

W kosmetykach kombucha jest często stosowana jako składnik wygładzający i nawilżający. Kombucha pomaga w zatrzymywaniu wilgoci w skórze, co zapobiega jej wysuszeniu. Ponadto kombucha działa na skórę łagodząco, zmniejszając widoczność zmarszczek i innych oznak starzenia się skóry.

Jednym z rodzajów kosmetyków, który wykorzystuje kombuchę jako składnik, jest tonik do twarzy. Tonik z kombuchą działa na skórę przeciwzapalnie i łagodząco, a także pomaga w nawilżeniu skóry. Tonik z kombuchą może być stosowany zarówno na skórze suchej, jak i tłustej, ponieważ pomaga w regulacji produkcji sebum. Innym produktem kosmetycznym, który może zawierać kombuchę, jest krem do twarzy. Krem z kombuchą działa na skórę przeciwstarzeniowo, zmniejszając widoczność zmarszczek i innych oznak starzenia się skóry. Krem z kombuchą pomaga również w regeneracji skóry, przyspieszając proces gojenia się ran i uszkodzeń skóry.

Jedną z głównych korzyści wynikających ze stosowania kombuchy w kosmetykach do włosów jest jej działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. To właśnie te właściwości wpływają na to, że włosy stają się mocniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia. Kombucha zawiera wiele składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały, aminokwasy i enzymy. Wszystkie te składniki przyczyniają się do poprawy kondycji włosów. Dzięki kombuchy włosy stają się bardziej nawilżone i miękkie, a także bardziej elastyczne i odporniejsze na łamliwość. Kombucha działa również na skórę głowy. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym pomaga w walce z łupieżem i innymi problemami skórnymi. Kombucha może również pomóc w kontrolowaniu nadmiernego wydzielania sebum, co jest szczególnie korzystne dla osób z tłustymi włosami.

Obecnie wiele marek kosmetycznych stosuje kombuchę jako składnik w swoich produktach. Poniżej przedstawiam kilka przykładów:

  • Fresh — to amerykańska marka kosmetyczna, która od lat stosuje kombuchę w swoich produktach. Fresh ma w swojej ofercie wiele produktów, w tym kremy, maski, serum i toniki z kombuchą.

  • Origins — to marka kosmetyczna, która wykorzystuje kombuchę w swoich produktach, aby zwiększyć skuteczność produktów antyoksydacyjnych. Origins oferuje wiele produktów z kombuchą, w tym kremy do twarzy, maski i serum.

  • Youth to the People — marka kosmetyczna, która stawia na naturalne składniki. Wiele produktów marki Youth to the People zawiera kombuchę, w tym kremy do twarzy, maski, serum i toniki.

  • Botanic Hair Food — polski brand kosmetyczny produkujący maski, szampony i odżywki do pielęgnacji włosów.

  • Herbivore Botanicals — brand kosmetyczny, który oferuje wiele produktów z kombuchą. W ofercie marki znajdują się m.in. kremy do twarzy, maski i toniki z kombuchą.

  • Kiehl‘s — to marka kosmetyczna, która od lat cieszy się dużą popularnością. Kiehl‘s stosuje kombuchę jako składnik w wielu produktach, w tym w kremach do twarzy, serum i tonikach.

Warto zaznaczyć, że powyższe marki to tylko przykłady firm, które stosują kombuchę w kosmetykach. Na rynku znajduje się wiele innych marek kosmetycznych, które również wykorzystują kombuchę jako składnik w swoich produktach.

Czytaj także: Kaffe Bueno tworzy cztery oparte na kawie, poddane recyklingowi składniki do pielęgnacji skóry i włosów

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Surowce
30.04.2024 10:01
Ceny kakao mogą dojść nawet do 15 tys. dolarów za tonę — co to oznacza dla branży beauty?
Kakao, składnik wielu słodyczy, deserów, a także kosmetyków i leków drożeje w oczach.Etty Fidele
Aktualnie światowe ceny kakao osiągają rekordowe wartości, przekraczając 11 tys. dolarów za tonę. Zgodnie z raportem „Indeks cen w sklepach detalicznych”, eksperci spodziewają się dalszego wzrostu cen, przewidując, że mogą one osiągnąć poziom 12-13 tys. dolarów, a nawet zbliżyć się do 15 tys. dolarów w ciągu tego roku. Prognozują również, że globalny deficyt surowca będzie się nasilał. Dodatkowo, rolnicy z Afryki alarmują, że obecne zbiory są znacząco niższe, głównie z powodu nieurodzaju, ale także innych czynników, co skłoniło wielu z nich do zaprzestania produkcji z powodu braku opłacalności. W efekcie, produkty zawierające kakao, w tym żywność, kosmetyki oraz suplementy diety, mogą wkrótce znacznie podrożeć.

Dr Justyna Rybacka z Uniwersytetu WSB Merito podaje, że ceny kakao na londyńskiej giełdzie wzrosły z około 2 tys. funtów w maju 2023 roku do ponad 10 tys. funtów w końcu kwietnia 2024, co oznacza pięciokrotny wzrost w mniej niż rok. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest trudna sytuacja w głównych krajach producenckich w Afryce, gdzie brak perspektyw na poprawę. Rolnicy z tych regionów zgłaszają, że tegoroczne zbiory są znacznie ograniczone z powodu nieurodzaju oraz innych negatywnych czynników. Dodatkowo, dr Rybacka zwraca uwagę, że niekorzystne warunki pogodowe takie jak intensywne opady, susza oraz silne wiatry od dłuższego czasu negatywnie wpływają na plony w Ghanie i Republice Wybrzeża Kości Słoniowej, które dostarczają ponad połowę światowych zasobów kakao. Ewentualne rozwiązanie problemu mogłoby wiązać się ze zwiększeniem podaży z innych regionów, takich jak Ekwador czy Brazylia, które razem odpowiadają za około 10 proc. globalnej produkcji, jednak intensyfikacja produkcji to proces, który wymaga czasu, a jego pierwsze efekty byłyby widoczne dopiero po kilku latach.

Kakao jest wrażliwe na zmiany klimatyczne. Zgodnie z prognozami Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju, w bieżącym roku braki kakao osiągną 374 tys. ton, podczas gdy w poprzednim sezonie wynosiły one 74 tys. ton. W związku z tym można oczekiwać, że ceny kakao na światowych rynkach będą dalej rosnąć. Sytuacja ta jest skomplikowana i mogłaby ulec poprawie jedynie dzięki przemyślanym działaniom, które pozwoliłyby na zwiększenie zbiory. Wymagałoby to jednak inwestycji w krajach produkujących kakao i globalnych działań na rzecz zwalczania zmian klimatu. Dodatkowo, większość rolników uprawiających kakao żyje w głębokim ubóstwie. Problem ten jest poważny i pogłębia się, gdyż wielu rolników jest zmuszonych do zmiany zawodu, ponieważ uprawa kakao nie zapewnia im wystarczających środków do życia. To zjawisko już się rozpoczyna, a nawet znaczne wzrosty cen na rynku nie są w stanie zagwarantować rolnikom dochodu, który zaspokoiłby ich podstawowe potrzeby.

Dlaczego jest to istotne dla branży kosmetycznej?

W branży kosmetycznej półprodukty pochodzące z kakaowca, takie jak masło kakaowe i proszek kakaowy, są cenione za swoje niezwykłe właściwości nawilżające i przeciwutleniające. Masło kakaowe, bogate w kwasy tłuszczowe, jest doskonałym składnikiem produktów nawilżających, takich jak kremy, balsamy i pomadki do ust, ponieważ tworzy na skórze barierę, która zatrzymuje wilgoć i pomaga w ochronie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Proszek kakaowy, zawierający antyoksydanty takie jak polifenole, jest wykorzystywany w maskach do twarzy i produktach do mycia ciała, które mają na celu odżywienie i ochronę skóry, a także poprawę jej elastyczności i wyglądu. Te składniki, wykorzystując swoje naturalne zalety, znajdują szerokie zastosowanie w kosmetyce, obiecując zdrowy i promienny wygląd skóry.

Kakaowiec owocuje przez cały rok, z głównym sezonem zbiorów trwającym od września do marca. W przypadku, gdy nadchodzące zbiory okażą się mniejsze, niż przewidywano, konsumenci mogą spodziewać się kolejnych wzrostów cen w drugiej połowie 2024 roku. Dotyczyć to będzie różnych kategorii produktów, w tym słodyczy, napojów rozpuszczalnych, deserów mrożonych, kosmetyków oraz niektórych leków.

Czytaj także: Wzrost cen kakao na światowych giełdach szybko nie odpuści. Odczuje to m.in. branża kosmetyczna

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Surowce
26.04.2024 14:48
Cukier osłabia włókna kolagenu. Beiersdorf opatentował przeciwstarzeniowy składnik chroniący skórę przed procesem glikacji
Cukier osłabia włókna kolagenu i elastyny skóry, powodując utratę ich elastyczności i sprężystości.fot.Shutterstock
Po prawie dziesięciu latach badań zespołowi Beiersdorf udało się rozwikłać tajemnicę tzw. procesu glikacji skóry i zidentyfikować składnik aktywny przeciwdziałający starzeniu się skóry i powstawaniu zmarszczek wywołanemu cukrem. W laboratoriach firmy przebadano w tym celu aż 1700 składników aktywnych.

Liczne badania naukowe już wiele lat temu wykazały, że nadmierne spożycie cukru wiąże się z różnymi czynnikami ryzyka, które przyczyniają się do rozwoju takich chorób jak otyłość, cukrzyca typu 2, wysokie ciśnienie krwi, choroby układu krążenia i autoimmunologiczne. Jednak nie było powszechnie wiadomo, że cukier ma również negatywny wpływ na skórę i na powstawanie zmarszczek.

Jak cukier wpływa na skórę?

Glikacja to naturalnie występująca, ale nieodwracalna reakcja chemiczna, która zachodzi, gdy cząsteczki cukru wiążą się z białkami lub lipidami. Prowadzi to do powstawania końcowych produktów zaawansowanej glikacji (AGE).

Im dłużej białko żyje w skórze, tym więcej AGE może się w nim gromadzić, co z kolei może prowadzić do stanów zapalnych i wolnych rodników. Mówiąc prościej, cukier osłabia włókna kolagenu i elastyny skóry, powodując utratę ich elastyczności i sprężystości.

Wraz z promieniowaniem UV proces ten przyczynia się głównie do powstawania zmarszczek. Ponadto starzejąca się skóra może być nie tylko stwardniała i pomarszczona, ale także żółtawa. Dzieje się tak za sprawą żółto-brązowego koloru AGE.

Glycostop nowy składnik przeciwzmarszczkowy w kosmetykach

Beiersdorf może się poszczycić odkryciem znaczenia koenzymu Q10 w procesie starzenia się skóry i wprowadzeniem własnego Q10 jako składnika aktywnego. Było to 25 lat temu. Do dziś koenzym Q10 pozostaje jednym z najważniejszych składników aktywnych w dziedzinie przeciwdziałania starzeniu się. Teraz zespół badaczy może pochwalić się kolejną innowacją.

– Po wprowadzeniu na rynek masowy pierwszych produktów do pielęgnacji skóry Q10 pod marką NIVEA ponad 25 lat temu, teraz robimy kolejny decydujący krok  wprowadzając nasz nowy składnik przeciwdziałający glikacji. Spędziliśmy około dziesięciu lat intensywnie badając glikację w skórze i szukając skutecznego składnika aktywnego – mówi dr Gitta Neufang, starszy wiceprezes ds. badań i rozwoju firmy oraz szefowa ponad 1000 badaczy firmy Beiersdorf na całym świecie.

– W sumie nasz zespół przetestował około 1700 składników aktywnych. Ostatecznie istniał wyraźny zwycięski składnik o nazwie NAHP, który oznacza N-acetylo-L-hydroksyprolinę. NAHP zapobiega przede wszystkim zajściu reakcji glikacji i zapobiega tworzeniu się AGE z większą szybkością – nawet o 68 proc. Cząsteczki cukru są neutralizowane, zanim będą mogły na przykład związać się z białkami i osłabić włókna kolagenowe1. Dlatego właśnie nadaliśmy składnikowi NAHP drugą nazwę „Glycostop”. Posiadamy patent na jego zastosowanie w produktach kosmetycznych i opublikowaliśmy kilka prac naukowych na ten temat  – mówi dr Julia Weise, kierownik laboratorium w dziale badań biologicznych w Beiersdorf.    

Pierwszym produktem, w którym został zastosowany odkryty składnik jest Nivea Q10 Dual Action Serum – połączono w nim Q10 i Glycostop. Mają one zapobiegać starzeniu się skóry i blokować glikację białek tkanki łącznej takich jak kolagen1.

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. maj 2024 04:27