StoryEditor
Surowce
29.11.2024 15:30

Nielegalny handel drzewem bogów: zagrożenie dla dzikich lasów agarowych na Filipinach

Agar znajduje zastosowanie w ajurwedzie i medycynie chińskiej oraz kosmetyce. / Government of India, licensed under the Government Open Data License - India (GODL)

Wzrost popytu na drzewo agarowe, znane również jako oud, zagraża przetrwaniu drzew Aquilaria na Filipinach. Nielegalne pozyskiwanie i handel tym cennym drewnem osiągnęły alarmujący poziom, o czym informuje nowy raport TRAFFIC.

Oud to wyjątkowa żywica aromatyczna, pozyskiwana z drzew z rodzaju Aquilaria (znane w perfumiarstwie pod nazwą agarwood). Od wieków wykorzystywane w medycynie tradycyjnej, perfumerii i ceremoniach religijnych, jest nazywane „drewnem bogów”. Jednak rosnący popyt na ten surowiec przyczynił się do niekontrolowanego pozyskiwania i nielegalnego handlu, co stanowi poważne zagrożenie dla dzikich populacji drzew Aquilaria. W odpowiedzi na te zagrożenia, wszystkie gatunki Aquilaria zostały w 2005 roku wpisane na listę CITES (Konwencja o międzynarodowym handlu zagrożonymi gatunkami dzikiej fauny i flory) Appendix II, co oznacza regulację ich międzynarodowego handlu.

Nowe badanie TRAFFIC, opublikowane w Journal of Nature Studies, ujawniło, że między czerwcem 2021 a lutym 2022 roku na filipińskich grupach Facebooka pojawiło się ponad 1 300 ofert sprzedaży agarwood, nasion oraz sadzonek drzew Aquilaria. Zaledwie 10 spośród 135 sprzedawców wspomniało o posiadaniu lokalnych zezwoleń na działalność gospodarczą i wymaganych pozwoleń na handel dziką przyrodą. W latach 2018–2021 organy ścigania skonfiskowały blisko 330 kg nielegalnie pozyskanego agarwood.

Badanie wskazuje, że dzikie lasy na wyspach Leyte i Mindanao są głównymi źródłami pozyskiwania agarwood. W proceder zaangażowanych było ponad 100 osób, a jedna trzecia incydentów dotyczyła zagranicznych obywateli zatrzymanych z nielegalnie pozyskiwanym drewnem. Najnowsze przejęcie miało miejsce 6 listopada, kiedy celnicy na lotnisku Ninoy Aquino przechwycili dwie paczki zawierające 5,7 kg agarwood, błędnie oznaczone jako „wióry mahoniowe” i przeznaczone do wysyłki do Dubaju.

Jak zapobiec handlowi agarem?

Badanie zwraca uwagę na łatwość, z jaką handlarze wykorzystują platformy internetowe do sprzedaży agarwood. Wiele ofert zawierało fałszywe informacje o rzekomych pozwoleniach na wycinkę i sprzedaż, co wprowadzało kupujących w błąd. Autorzy raportu podkreślają, że agarwood z plantacji nie jest w stanie zaspokoić popytu, ponieważ uważane jest za produkt niższej jakości, co tylko nasila presję na dzikie populacje drzew.

Aby przeciwdziałać nielegalnemu handlowi, autorzy badania rekomendują ścisły nadzór nad przestrzeganiem przepisów, szczególnie na platformach internetowych, oraz edukację kupujących na temat ekologicznych konsekwencji ich wyborów. „Tylko niewielka część drzew Aquilaria produkuje żywicę, a poziom nielegalnych zbiorów jest prawdopodobnie znacznie wyższy, niż wskazują na to dane” – mówi Ariana Melgar, współautorka badania. Jeśli obecne trendy się utrzymają, dzikie drzewa Aquilaria na Filipinach mogą wkrótce zniknąć, zwłaszcza na półwyspie Bicol, w Visayas Wschodnich i na Mindanao.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
14.07.2025 12:29
Kwas trójfluorooctowy i permetryna na celowniku ECHA
Permetryna znajduje zastosowanie głównie w szamponach przeciw wszawicy, które klasyfikowane są raczej jako wyroby medyczne, a nie produkty kosmetycznefot. shutterstock

Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) kontynuuje swoje działania nad aktualizacją i ujednoliceniem klasyfikacji substancji chemicznych w Unii Europejskiej. Rozpoczęte zostały konsultacje publiczne, dotyczące zharmonizowanej klasyfikacji kwasu trójfluorooctowego (TFA), a także złożono podobny wniosek dla permetryny. Obie substancje budzą zainteresowanie ze względu na potencjalne zagrożenia dla zdrowia, co podkreśla znaczenie prowadzonych prac regulacyjnych.

Kwas trójfluorooctowy – konsultacje w sprawie propozycji zharmonizowanej klasyfikacji CMR 

W ostatnim czasie ECHA skupiła swoją uwagę na kwasie trójfluoroocotowym (INCI: Trifluoroacetic Acid, CAS 76-05-1). To efekt złożonej przez Niemcy intencji pod koniec 2023 roku, dotyczącej propozycji zharmonizowanej klasyfikacji oraz oznakowania (CLH) TFA jako substancji CMR kat. Repr. 1B o działaniu reprotoksycznym.

Przyjęcie takiej klasyfikacji oznaczałoby dla branży kosmetycznej zakaz stosowania TFA w produktach kosmetycznych zgodnie z art. 15 rozporządzenia 1223/2009/WE. 

Formalny wniosek w tej sprawie został zgłoszony do ECHA 17 kwietnia 2025, a do 27 lipca bieżącego roku zainteresowane strony mogą zgłaszać swoje uwagi w ramach trwających konsultacji publicznych. 

Obecnie kwas trójfluorooctowy nie jest regulowany przez żaden z załączników Rozporządzenia kosmetycznego 1223/2009/WE. W branży kosmetycznej TFA nie jest stosowany bezpośrednio jako składnik receptur, lecz pełni funkcję regulatora pH oraz substancji pomocniczej w syntezie niektórych surowców, takich jak peptydy.

W przypadku wprowadzenia zharmonizowanej klasyfikacji jako CMR, potencjalne konsekwencje mogą wpływać na branżę surowcową – konieczne może być posiadanie dodatkowej dokumentacji zapewniającej o czystości surowców i braku obecności śladowych ilości kwasu trójfluoorocotowego. Ze względu na możliwą konieczność monitorowania poziomu TFA w końcowych produktach mogą także zwiększać koszty kontroli jakości oraz dokumentacji technicznej. 

Zobacz też: Czy kosmetyki z olejkiem z drzewa herbacianego są bezpieczne. Mocne stanowisko SCCS

Propozycja klasyfikacji permetryny jako substancji uczulającej została złożona do ECHA

Podobne plany dotyczą również permetryny (INCI: Permethrin, CAS 52645-53-1). W dniu 1 kwietnia 2025 r. Irlandia złożyła do ECHA zharmonizowaną klasyfikację tej substancji jako środka uczulającego skórę (Skin Sens. 1, H317). 

W przypadku przyjęcia niniejszej klasyfikacji, zastosowanie permetryny w produktach hipoalergicznych będzie niemożliwe. Aktualnie, podobnie jak kwas trójfluorooctowy, permetryna nie jest obecnie regulowana przez załączniki rozporządzenia 1223/2009/WE. Permetryna znajduje zastosowanie głównie w szamponach przeciw wszawicy, które klasyfikowane są raczej jako wyroby medyczne, a nie produkty kosmetyczne.

Aktualny przebieg postępowania oraz kolejne etapy procedury można śledzić na na stronie internetowej  ECHA.

Trwające konsultacje i składane wnioski mogą mieć istotny wpływ na rynek oraz wymagania dla producentów. Działania ECHA dotyczące kwasu trójfluorooctowego oraz permetryny podkreślają rosnące znaczenie oceny bezpieczeństwa substancji chemicznych stosowanych zarówno w przemyśle kosmetycznym, jak i produktach ochrony zdrowia

Wczesna analiza ryzyka wpływu wspomnianych wyżej regulacji na portfolio produktów pozwala zainteresowanym stronom zaplanować działania w razie przyjęcia wniosków złożonych do ECHA, a tym samym dostosować się do nowych wymogów.

autorka: Aleksandra Kondrusik

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Surowce
08.07.2025 11:22
Raport Zero Waste 2025: branża beauty zwraca się ku składnikom z recyklingu
Składniki z recyklingu mogą stać się nowym standardem.Shutterstock

Rosnący kryzys związany z odpadami skłania sektor kosmetyczny do gruntownych zmian. Jak wynika z najnowszego raportu Zero Waste Beauty Report 2025, opracowanego przez The Upcycled Beauty Company (TUBC) we współpracy z platformą Covalo, branża odchodzi od tradycyjnego modelu liniowego na rzecz modelu cyrkularnego, który zakłada minimalizację odpadów i maksymalne wykorzystanie zasobów.

Według raportu zmiany te mają na celu ochronę zasobów naturalnych, ograniczenie emisji oraz przeciwdziałanie utracie bioróżnorodności. Transformacja obejmuje zarówno receptury kosmetyków, jak i rozwiązania opakowaniowe oraz procesy operacyjne. Coraz więcej firm wdraża innowacyjne praktyki produkcyjne i logistyczne, które wspierają cele zrównoważonego rozwoju.

Szczególnie dynamicznie rozwija się segment surowców pozyskiwanych w procesie upcyklingu. Dzięki postępom technologicznym coraz łatwiej jest pozyskiwać wysoko funkcjonalne składniki pochodzące z odpadów przemysłowych lub rolniczych. Według prognoz, rynek upcyklingowanych składników kosmetycznych osiągnie wartość 403 mln dolarów do 2030 roku, przy średniorocznym tempie wzrostu (CAGR) wynoszącym 5,9 proc. w latach 2022–2030.

Rosnące zainteresowanie konsumentów transparentnością i odpowiedzialnością środowiskową dodatkowo napędza ten trend. Raport podkreśla, że przejście na model gospodarki o obiegu zamkniętym przestaje być wyborem — staje się koniecznością w świetle globalnych wyzwań ekologicznych i regulacyjnych, z jakimi mierzy się sektor beauty i personal care.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
16. lipiec 2025 00:27