StoryEditor
Surowce
29.05.2024 14:25

Reuters: kryzys klimatyczny już wpływa na bułgarską produkcję olejku różanego

Bułgarski olejek różany jest surowcem wykorzystywanym na całym świecie. / Geo‘s Gallery
Bułgarscy rolnicy zbierają płatki róż na produkcję cenionego olejku różanego znacznie wcześniej niż zazwyczaj, co jest efektem zmian klimatycznych wprowadzających cieplejsze i bardziej wilgotne wiosny. Te zmiany mają istotny wpływ na jedną z wiodących światowych produkcji olejku, używanego również w przemyśle kosmetycznym.

W Bułgarii, członku Unii Europejskiej położonym w południowo-wschodnich Bałkanach, odnotowuje się przyspieszenie sezonu zbiorów róż. Tradycyjnie rozpoczynają się one w czerwcu, jednak w tym roku, ze względu na łagodną zimę i bardzo ciepły marzec, kwitnienie róż rozpoczęło się znacznie wcześniej. "Z naszego archiwum z 1987 roku wynika, że masowe kwitnienie różanych krzewów zaczynało się między 10 a 20 czerwca. Dziś mamy róże, które zaczynają kwitnąć miesiąc wcześniej," mówi Walentin Kazandjiew, agrometeorolog z Narodowego Instytutu Meteorologii i Hydrologii w Sofii.

Produkcja olejku różanego, która rocznie wynosi od 2 do 3,5 ton, jest procesem wymagającym i pracochłonnym. Aby uzyskać jeden gram olejku, potrzeba ponad 1000 ręcznie zerwanych płatków róż, najlepiej zbieranych wcześnie rano, gdy zawartość olejków eterycznych jest najwyższa. "Każdego wieczoru kondensacja osiada na różach, co pozwala, by olejek w kwiatostanach był najwyższej jakości," wyjaśnia Mirosław Terzjew, rolnik z wioski Czerganowo.

O jakości płatków i wytwarzanego z nich olejku decydują warunki pogodowe. Todor Nikołajew, główny technolog w destylarni Terra Roza, zaznacza, że kombinacja ciepła i wilgotności jest kluczowa. "Maj jest dość deszczowy, co sprawia, że kwiaty nie kwitną jednocześnie, co umożliwia dobrą zbiórkę w ogrodach. Niskie temperatury zapobiegają odparowaniu olejku — sezon jest korzystny dla wszystkich uczestników systemu produkcji."

W Dolinie Róż kwiaty uprawiane są od czasów starożytnego królestwa Tracji. Pierwsza fabryka olejku różanego powstała w 1820 roku w pobliskim Kazanlaku, co potwierdza głęboko zakorzenioną tradycję i znaczenie tego przemysłu dla regionu. Rolnicy i naukowcy zmagają się teraz z nowymi wyzwaniami klimatycznymi, próbując dostosować technologie produkcji do szybko zmieniających się warunków.

Do czego wykorzystuje się olejek różany?

Olejek różany jest cenionym składnikiem w produkcji kosmetyków, przede wszystkim ze względu na swoje właściwości nawilżające, przeciwzapalne i regenerujące. Jego delikatny, kwiatowy aromat jest nie tylko przyjemny dla zmysłów, ale także działa uspokajająco i relaksująco, co jest wykorzystywane w aromaterapii. Bogaty w witaminy, antyoksydanty oraz kwasy tłuszczowe, olejek różany pomaga w walce ze starzeniem się skóry, redukuje drobne zmarszczki oraz poprawia ogólną elastyczność i jędrność skóry. Jest także stosowany w produktach do pielęgnacji skóry wrażliwej i problematycznej, pomagając łagodzić objawy trądziku, zaczerwienienia i podrażnień. Jego wszechstronne zastosowanie czyni go kluczowym składnikiem w formułach kremów, balsamów, toników oraz maseczek kosmetycznych.

Czytaj także: Ceny kakao mogą dojść nawet do 15 tys. dolarów za tonę — co to oznacza dla branży beauty?

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
14.07.2025 12:29
Kwas trójfluorooctowy i permetryna na celowniku ECHA
Permetryna znajduje zastosowanie głównie w szamponach przeciw wszawicy, które klasyfikowane są raczej jako wyroby medyczne, a nie produkty kosmetycznefot. shutterstock

Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) kontynuuje swoje działania nad aktualizacją i ujednoliceniem klasyfikacji substancji chemicznych w Unii Europejskiej. Rozpoczęte zostały konsultacje publiczne, dotyczące zharmonizowanej klasyfikacji kwasu trójfluorooctowego (TFA), a także złożono podobny wniosek dla permetryny. Obie substancje budzą zainteresowanie ze względu na potencjalne zagrożenia dla zdrowia, co podkreśla znaczenie prowadzonych prac regulacyjnych.

Kwas trójfluorooctowy – konsultacje w sprawie propozycji zharmonizowanej klasyfikacji CMR 

W ostatnim czasie ECHA skupiła swoją uwagę na kwasie trójfluoroocotowym (INCI: Trifluoroacetic Acid, CAS 76-05-1). To efekt złożonej przez Niemcy intencji pod koniec 2023 roku, dotyczącej propozycji zharmonizowanej klasyfikacji oraz oznakowania (CLH) TFA jako substancji CMR kat. Repr. 1B o działaniu reprotoksycznym.

Przyjęcie takiej klasyfikacji oznaczałoby dla branży kosmetycznej zakaz stosowania TFA w produktach kosmetycznych zgodnie z art. 15 rozporządzenia 1223/2009/WE. 

Formalny wniosek w tej sprawie został zgłoszony do ECHA 17 kwietnia 2025, a do 27 lipca bieżącego roku zainteresowane strony mogą zgłaszać swoje uwagi w ramach trwających konsultacji publicznych. 

Obecnie kwas trójfluorooctowy nie jest regulowany przez żaden z załączników Rozporządzenia kosmetycznego 1223/2009/WE. W branży kosmetycznej TFA nie jest stosowany bezpośrednio jako składnik receptur, lecz pełni funkcję regulatora pH oraz substancji pomocniczej w syntezie niektórych surowców, takich jak peptydy.

W przypadku wprowadzenia zharmonizowanej klasyfikacji jako CMR, potencjalne konsekwencje mogą wpływać na branżę surowcową – konieczne może być posiadanie dodatkowej dokumentacji zapewniającej o czystości surowców i braku obecności śladowych ilości kwasu trójfluoorocotowego. Ze względu na możliwą konieczność monitorowania poziomu TFA w końcowych produktach mogą także zwiększać koszty kontroli jakości oraz dokumentacji technicznej. 

Zobacz też: Czy kosmetyki z olejkiem z drzewa herbacianego są bezpieczne. Mocne stanowisko SCCS

Propozycja klasyfikacji permetryny jako substancji uczulającej została złożona do ECHA

Podobne plany dotyczą również permetryny (INCI: Permethrin, CAS 52645-53-1). W dniu 1 kwietnia 2025 r. Irlandia złożyła do ECHA zharmonizowaną klasyfikację tej substancji jako środka uczulającego skórę (Skin Sens. 1, H317). 

W przypadku przyjęcia niniejszej klasyfikacji, zastosowanie permetryny w produktach hipoalergicznych będzie niemożliwe. Aktualnie, podobnie jak kwas trójfluorooctowy, permetryna nie jest obecnie regulowana przez załączniki rozporządzenia 1223/2009/WE. Permetryna znajduje zastosowanie głównie w szamponach przeciw wszawicy, które klasyfikowane są raczej jako wyroby medyczne, a nie produkty kosmetyczne.

Aktualny przebieg postępowania oraz kolejne etapy procedury można śledzić na na stronie internetowej  ECHA.

Trwające konsultacje i składane wnioski mogą mieć istotny wpływ na rynek oraz wymagania dla producentów. Działania ECHA dotyczące kwasu trójfluorooctowego oraz permetryny podkreślają rosnące znaczenie oceny bezpieczeństwa substancji chemicznych stosowanych zarówno w przemyśle kosmetycznym, jak i produktach ochrony zdrowia

Wczesna analiza ryzyka wpływu wspomnianych wyżej regulacji na portfolio produktów pozwala zainteresowanym stronom zaplanować działania w razie przyjęcia wniosków złożonych do ECHA, a tym samym dostosować się do nowych wymogów.

autorka: Aleksandra Kondrusik

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Surowce
08.07.2025 11:22
Raport Zero Waste 2025: branża beauty zwraca się ku składnikom z recyklingu
Składniki z recyklingu mogą stać się nowym standardem.Shutterstock

Rosnący kryzys związany z odpadami skłania sektor kosmetyczny do gruntownych zmian. Jak wynika z najnowszego raportu Zero Waste Beauty Report 2025, opracowanego przez The Upcycled Beauty Company (TUBC) we współpracy z platformą Covalo, branża odchodzi od tradycyjnego modelu liniowego na rzecz modelu cyrkularnego, który zakłada minimalizację odpadów i maksymalne wykorzystanie zasobów.

Według raportu zmiany te mają na celu ochronę zasobów naturalnych, ograniczenie emisji oraz przeciwdziałanie utracie bioróżnorodności. Transformacja obejmuje zarówno receptury kosmetyków, jak i rozwiązania opakowaniowe oraz procesy operacyjne. Coraz więcej firm wdraża innowacyjne praktyki produkcyjne i logistyczne, które wspierają cele zrównoważonego rozwoju.

Szczególnie dynamicznie rozwija się segment surowców pozyskiwanych w procesie upcyklingu. Dzięki postępom technologicznym coraz łatwiej jest pozyskiwać wysoko funkcjonalne składniki pochodzące z odpadów przemysłowych lub rolniczych. Według prognoz, rynek upcyklingowanych składników kosmetycznych osiągnie wartość 403 mln dolarów do 2030 roku, przy średniorocznym tempie wzrostu (CAGR) wynoszącym 5,9 proc. w latach 2022–2030.

Rosnące zainteresowanie konsumentów transparentnością i odpowiedzialnością środowiskową dodatkowo napędza ten trend. Raport podkreśla, że przejście na model gospodarki o obiegu zamkniętym przestaje być wyborem — staje się koniecznością w świetle globalnych wyzwań ekologicznych i regulacyjnych, z jakimi mierzy się sektor beauty i personal care.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
15. lipiec 2025 18:08