StoryEditor
Biznes
04.01.2024 10:43

Studentka Politechniki Lubelskiej zidentyfikowała kolor najmocniej determinujący zakup kosmetyku

Roksana Prantel zbadała preferencje zakupowe konsumentów i konsumentek w kwestii kolorów. / Politechnika Lubelska
Roksana Prantel, absolwentka zarządzania Politechniki Lubelskiej, zajęła trzecie miejsce w IX Ogólnopolskim Konkursie im. prof. Romana Głowackiego za swoją pracę z dziedziny marketingu, handlu i konsumpcji. W swoim badaniu korzystała z technologii eyetrackingu, aby zrozumieć, jak konsumenci podejmują decyzje zakupowe i co kieruje nimi. W swojej pracy zbadała między innymi jak kolor opakowania wpływa na zakup produktów kosmetycznych.

Roksana Prantel postawiła sobie za zadanie zrozumienie, czy kolor opakowania produktu ma wpływ na decyzje zakupowe konsumentów. W celu rozwiązania tego problemu badawczego zastosowała hybrydową metodę, łączącą tradycyjne ankiety z eksperymentem przy użyciu eyetrackera. Jej badanie polegało na prezentacji uczestnikom slajdów z różnymi kolorami opakowań produktów codziennego użytku, takich jak napój energetyczny, baton, chipsy, frytki oraz kosmetyki, takie jak krem, pasta, mydło i balsam. Opakowania te były w czterech różnych kolorach: żółtym, czerwonym, niebieskim i zielonym. Dzięki temu badaczka mogła określić, który kolor opakowania przyciągał najbardziej uwagę respondentów. Następnie uczestnicy wypełniali kwestionariusze, w których proszeni byli o wybór koloru, który im się najbardziej podobał, oraz ocenę skłonności do zakupu produktu o tym konkretnym kolorze.

Okazało się, że kolory przedmiotów, na które respondenci najczęściej zwracają uwagę, stanowiły ich późniejsze wybory w 75 proc. przypadków, potwierdzając istotność analizy skanowania wzroku w badaniach marketingowych [...] Badania wykazały, że w przypadku kosmetyków najczęściej wybieranym kolorem jest niebieski

- mówi Roksana Prantel.

Dr inż. Jan Laskowski, który jest promotorem i kierownikiem Laboratorium Zastosowań Neuronauki w Zarządzaniu i Marketingu Neurolab, wskazuje, że wnioski płynące z tej pracy mają znaczenie o dużej wadze zarówno dla naukowców badających zachowania konsumentów, jak i dla profesjonalistów z obszaru marketingu i wzornictwa przemysłowego.

Dr Laskowski podkreśla, że metody neuroobrazowania, takie jak eyetracking, mogą dostarczyć szczegółowych informacji na temat procesu podejmowania decyzji zakupowych, zwłaszcza preferencji konsumentów wyrażonych poprzez ich podświadome reakcje na konkretne bodźce. Te informacje mogą być wykorzystane do projektowania produktów, usług i strategii marketingowych, które są lepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb klientów, co z kolei przekłada się na skuteczniejszą komunikację marketingową i większe zadowolenie klientów.

Organizatorem IX Ogólnopolskiego Konkursu im. prof. Romana Głowackiego było Polskie Naukowe Towarzystwo Marketingu.

Czytaj także: Reklama makijażu Rimmel zakazana za wykorzystywanie problemów z samooceną u dziewcząt

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
01.07.2025 13:36
KAS zatrzymała 60 tys. nielegalnych suplementów i leków w ramach operacji PANGEA XVII
Nielegalne produkty zostały przejęte w wyniku międzynarodowej akcji.Ministerstwo Finansów - Krajowa Administracja Skarbowa

W okresie od grudnia 2024 roku do maja 2025 roku Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) uczestniczyła w międzynarodowej operacji PANGEA XVII, koordynowanej przez INTERPOL. Akcja, obejmująca działania w 90 krajach, miała na celu walkę z nielegalnym handlem produktami leczniczymi i wyrobami medycznymi. W Polsce w operację zaangażowane były również Policja oraz Główny Inspektorat Farmaceutyczny. KAS zabezpieczyła blisko 60 tys. sztuk nielegalnych produktów różnego typu.

W skali globalnej operacja zakończyła się zatrzymaniem 769 osób oraz rozbiciem 123 zorganizowanych grup przestępczych. Służby zabezpieczyły łącznie 50,4 miliona dawek podrobionych lub nielegalnych leków, których wartość oszacowano na około 65 milionów dolarów. W porównaniu do poprzednich edycji PANGEA, obecna odsłona trwała dłużej, co pozwoliło na przeprowadzenie dokładniejszych kontroli.

W Polsce działania kontrolne prowadzone były w sortowniach przesyłek, na lotniskach, w centrach logistycznych, na przejściach granicznych oraz drogach. Zatrzymane produkty obejmowały m.in. tabletki, saszetki, spraye, igły, strzykawki, plastry, inhalatory czy wyroby weterynaryjne. Ich wartość szacowana jest na ponad 800 tys. zł. Najczęściej były to środki wspomagające układ pokarmowy i nerwowy, leki przeciwlękowe, psychostymulanty, sterydy anaboliczne oraz suplementy diety.

Najwięcej nielegalnych produktów pochodziło z Indii i Ukrainy, a także z USA, Republiki Korei, Rosji i Białorusi. Zatrzymane towary w dużej mierze przeznaczone były na rynek polski, ale część miała trafić także do odbiorców w innych krajach Unii Europejskiej. Działania KAS miały na celu nie tylko egzekwowanie prawa, ale również ochronę zdrowia publicznego przed potencjalnie niebezpiecznymi substancjami.

Operacja PANGEA XVII po raz kolejny pokazała, jak ważna jest międzynarodowa współpraca w walce z fałszywymi lekami. Dzięki koordynowanym działaniom wielu państw oraz organizacji, możliwe jest ograniczanie skali tego zjawiska i promowanie bezpiecznych zachowań konsumenckich. KAS odegrała w tej edycji istotną rolę, podkreślając znaczenie kontroli granicznych i skutecznej prewencji w zwalczaniu przestępczości farmaceutycznej.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
01.07.2025 13:24
L‘Oreal przejmuje Color Wow – markę premium z kosmetykami do włosów
L‘Oreal przez przejęcie marki Color Wow chce wykorzystać szybki wzrost w segmencie produktów premium do pielęgnacji włosówIG_Colorwowhair

Francuski gigant kosmetyczny L‘Oreal poinformował o podpisaniu umowy, dotyczącej przejęcia marki kosmetyków do włosów Color Wow. L‘Oreal chce dzięki temu wykorzystać szybki wzrost w segmencie produktów premium do pielęgnacji włosów – dowiedział się Reuters. Warunki umowy nie zostały ujawnione.

Dla L‘Oreal w ubiegłym roku pielęgnacja włosów była drugą (po perfumach) najszybciej rozwijającą się kategorią w L‘Oreal, napędzaną przez kolejne premiery produktów dla określonych typów i kondycji włosów.

Firma zapowiedziała na początku tego roku, że zamierza zwiększać innowacyjność i wzrost w segmencie produktów do pielęgnacji włosów premium, które sprzedawane są zarówno w kanale online, jak i w salonach.

Color Wow to firma mająca siedziby w USA i Wielkiej Brytanii, specjalizująca się w produkcji kosmetyków przeznaczonych do włosów kręconych. 

Zobacz teżBrazylijski gigant. Dwie duże marki kosmetyczne łączą się, zdobywając ponad połowę lokalnego rynku

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
02. lipiec 2025 03:47