StoryEditor
Biznes
15.11.2023 11:39

Tajscy badacze opracowali nową formułę kosmetyczną: płynne mydło w tabletkach musujących

Czy musujące tabletki staną się nową, modną formulacją produktów kosmetycznych?Canva AI
Zespół tajskich badaczy opracował Asiatic-Acid-Loaded Solid Lipid Microparticles (AASLM), które po rozpuszczeniu w wodzie do kąpieli zamieniają się w mydło w płynie. Badacze podkreślają przenośność jako kluczową zaletę produktu, a podróżnych jako potencjalną bazę klientów.

Badanie zostało przeprowadzone przez międzynarodowy zespół na Uniwersytecie Chulalongkorn w Bangkoku i Uniwersytecie Chiang Mai w Tajlandii i opublikowane we wrześniu w czasopiśmie Cosmetics Multidyscyplinarnego Instytutu Digital Publishing Institute. Tabletki AASLM wytwarza się „metodą emulgowania na gorąco, po której następuje ponowne zestalanie na zimno, a następnie liofilizuje się w celu uzyskania suchego proszku”, jak czytamy w artykule. Mówi się, że nowe tabletki AASLM zostały opracowane przy użyciu techniki bezpośredniego prasowania i przetestowane w celu zapewnienia zgodności substancji pomocniczych ze składnikiem aktywnym za pomocą testu zgodności.

Po opracowaniu metody bezpośredniego prasowania tabletek musujących AASLM, w ramach badania przeanalizowano ich właściwości fizykochemiczne i skuteczność oczyszczania. Masę każdej tabletki ustalono na 1000 mg. Tabletki zawierają składniki musujące, w tym kwas cytrynowy i wodorowęglan sodu, które ułatwiają uwalnianie pęcherzyków dwutlenku węgla podczas interakcji z wodą, powodując w ten sposób rozpad tabletki. Stwierdzono, że stosunek kwasu do zasady 1:3 zapewnia najwyższą czystość pomiędzy różnymi testowanymi odmianami.

Badanie stabilności wykazało, że właściwości tabletek ulegają pogorszeniu pod wpływem wysokich temperatur i wilgotności. Z tego powodu zaleca się, aby tabletek musujących nie przechowywać w wysokiej temperaturze. Naukowcy zalecają ponadto opakowania zawierające wewnątrz wieczka środki osuszające, które mogą zwiększyć stabilność tabletek, co jest szczególnie potrzebne w zmiennych warunkach przechowywania.

Tabletki musujące, które przekształcają się w płynne mydło, stanowią innowacyjną propozycję dla producentów kosmetyków podróżnych, umożliwiając wygodne i łatwe korzystanie w podróży. Dla dzieci zabawne tabletki musujące mogą być atrakcyjnym sposobem na zachęcenie do mycia rąk, co może wpłynąć na lepszą higienę osobistą.

Czytaj także: Produkty kosmetyczne w formie pianek prognozowane jako trend wzrostowy aż do 2026 r.

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
06.12.2023 16:02
Porozumienie unijnych instytucji w sprawie ważnych aktów prawnych dla branż kosmetycznej i detergentowej
Składniki znajdujące się w formułach kosmetyków znajdują się na etykietach, na liście INCIShutterstock
Parlament Europejski i rada Unii Europejskiej zakończyły trójstronne negocjacje z Komisją Europejską nad ostatecznym kształtem rozporządzenia w sprawie ekoprojektowania produktów ESPR. Unijne instytucje osiągnęły także wstępne porozumienie w sprawie rewizji rozporządzenia CLP.

Polskie stowarzyszenia branżowe poinformowały, że w poniedziałek 5 grudnia, późnym wieczorem, Parlament Europejski i  Rada UE podjęły ważne decyzje legislacyjne dla branż kosmetycznej i detergentowej.

Jak podała Ewa Starzyk, dyrektor ds. naukowych i legislacyjnych Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego. Zakończyły się trójstronne negocjacje z Komisją Europejską nad ostatecznym kształtem rozporządzenia w sprawie ekoprojektowania produktów ESPR. Rozporządzenie Ecodesign for Sustainable Products Regulation (ESPR) ma na celu ograniczenie negatywnego oddziaływania produktów na środowisko i tworzy ramy dla ustanawiania wymogów dotyczące ekoprojektu w oparciu o aspekty zrównoważonego rozwoju i cyrkulacyjności.

– To jeden z filarów Zielonego Ładu, akt, który zmieni podejście do projektowania produktów i informowania o ich wpływie na środowisko. I to również jedna z pierwszych dużych regulacji Zielonego Ładu dotyczących naszej branży, która została doprowadzona do końca – napisała Ewa Starzyk.

Ekspertka poinformowała, że w pierwszym etapie branżę kosmetyczną będzie obowiązywało przede wszystkim publiczne raportowanie niszczonych, niesprzedanych produktów. W dalszym terminie (prawdopodobnie w perspektywie 3-4 lat) zaczną również obowiązywać pozostałe wymogi ESPR, przede wszystkim Cyfrowy Paszport Produktu (DPP), którego przygotowanie będzie wymagało oceny wpływu kosmetyków na środowisko zgodnie z ustaloną, wymaganą metodologią.

– To będzie jedno z większych wyzwań Zielonego Ładu dla naszej branży – podkreśliła Ewa Starzyk. Dodała, że jeszcze kilka miesięcy zajmie formalne przyjęcie rozporządzenia przez Parlament i Radę oraz proces tłumaczeń.

Branże wskazane w ESPR, których ekoprojektowanie będzie dotyczyło w pierwszym terminie to: żelazo, stal, aluminium, tekstylia (zwłaszcza odzież i obuwie), meble, opony, detergenty, farby, smary i chemikalia.   

Więcej informacji na stronach Parlamentu i Rady:

https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20231204IPR15634/deal-on-new-eu-rules-to-make-sustainable-products-the-norm

https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2023/12/05/products-fit-for-the-green-transition-council-and-parliament-conclude-a-provisional-agreement-on-the-ecodesign-regulation/

Katarzyna Żandarska, kierownik ds. technicznych i legislacyjnych w Polskim Stowarzyszeniu Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego, przekazała natomiast informację, że Rada i Parlament Europejski osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie rozporządzenia CLP (rozporządzenie dotyczące klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin).   

Jak podała ekspertka, w przypadku substancji zawierających więcej niż jeden składnik (MOCS) tymczasowe porozumienie obejmuje 5-letnie odstępstwo dla MOCS będących pozyskiwanych z roślin lub ich części, które nie są modyfikowane chemicznie. Po tym czasie Komisja może zaproponować nowe reguły dotyczące klasyfikacji tych składników.

Po roku ciężkiej pracy, szeregu spotkań i dyskusji  z dużą uwagą i niepokojem oczekujemy na dalsze informacje w zakresie szczegółów kompromisu, który w zasadzie będzie oznaczał koniec prac w zakresie rewizji rozporządzenia CLP – napisała Katarzyna Żandarska.

Więcej informacji: https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2023/12/05/safer-chemicals-council-and-parliament-strike-deal-on-the-regulation-for-classification-labelling-and-packaging-of-chemical-substances/

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Drogerie
05.12.2023 16:19
Roboty nocami skanują półki w DM i analizują asortyment
Roboty skanujące asortyment w drogeriach DM Drogerie Marktfot. DM
Roboty skanują półki w 50 drogeriach DM w Niemczech. To pilotażowy projekt, w którym sieć analizuje i optymalizuje asortyment oraz sposób przemieszczania się klientów po przestrzeni sklepowej.

Sieć DM uruchomiła w swoich 50 drogeriach pilotażowy projekt, w którym roboty skanują nocami półki i analizują asortyment. Wkrótce projekt stworzony we współpracy ze spółką Ubica Robotics zostanie rozszerzony na 100 sklepów. DM poinformowały o tym na swoim profilu w mediach społecznościowych. 

Roboty tworzą cyfrowy obraz fizycznej rzeczywistości sklepów dm – cyfrowego bliźniaka. Dzięki temu w systemach informatycznych dmTech otrzymuje takie informacje, jak rzeczywista pozycja artykułu na półce, luki w asortymencie, układy specyficzne dla sklepu i najlepsze ceny.

Wygenerowane dane wykorzystywane są w szerokim zakresie, m.in. do optymalizacji ścieżek zakupowych klientów oraz do tworzenia najbardziej optymalnych planogramów.  

Czytaj także: Sieć DM tworzy w Polsce spółkę IT. Trwa nabór pracowników do dmTech

DM jest największą siecią drogeryjną w Niemczech. W Europie działa ponad 4 tys. drogerii DM. W Polsce drogerie z szyldem DM działają od kwietnia 2022 r. i jest ich obecnie 18, a do końca roku ma byc 21. Klienci mogą także skorzystać z zakupów online za pośrednictwem sklepu internetowego dm.pl i aplikacji mobilnej Mój dm, które technologicznie przygotowane są przez pracowników dmTech.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
08. grudzień 2023 13:50