StoryEditor
Prawo
28.03.2023 00:00

Nowa Zelandia przymierza się do zakazu stosowania PFAS w kosmetykach

Urząd Ochrony Środowiska Nowej Zelandii ogłosił zamiar zakazania PFAS w produktach kosmetycznych do 2025 r., zgodnie z raportem opublikowanym przez 1 News. Organ regulacyjny proponuje środek w ramach aktualizacji krajowego standardu grupy produktów kosmetycznych.

Urząd Ochrony Środowiska Nowej Zelandii proponuje aktualizację Standardu Grupy Produktów Kosmetycznych, który obejmuje wszystko, od mydła, przez filtry przeciwsłoneczne, po makijaż. Oprócz zakazania stosowania PFAS do 2025 r., chcą również dostosować przepisy dotyczące składników do tych obowiązujących w Unii Europejskiej, tak aby nowozelandzka lista substancji zakazanych i objętych ograniczeniami była z nimi zgodna, co jest uważane za globalny wysoki standard. Instytucja chce również rozszerzyć przepisy na więcej produktów – niektóre produkty zawierają niebezpieczne substancje, ale w tak małych ilościach, że cały produkt nie jest klasyfikowany jako niebezpieczny.

Substancje per- i polifluoroalkilowe (PFAS) to syntetyczne związki chemiczne fluoroorganiczne, które mają wiele atomów fluoru przyłączonych do łańcucha alkilowego. Według OECD znanych jest co najmniej 4730 różnych PFAS, które zawierają co najmniej trzy perfluorowane atomy węgla. PFAS nie istnieją w naturze – zostały stworzone w latach pięćdziesiątych XX wieku i pomagają uczynić produkty odpornymi na wodę, tłuszcz lub ciepło. Substancje te są powszechnie opisywane jako trwałe zanieczyszczenia organiczne, ponieważ pozostają w środowisku przez długi czas i są również znane jako „wieczne chemikalia”. Śladowe ich ilości wykryto już w ciałach ludzi i dzikich zwierząt, co budzi obawy dotyczące wpływu na zdrowie. Według National Academies of Sciences, Engineering and Medicine ekspozycja na PFAS jest związana ze zwiększonym ryzykiem dyslipidemii (nienormalnie wysoki poziom cholesterolu), suboptymalną odpowiedzią przeciwciał, zmniejszonym wzrostem niemowląt i płodów oraz wyższymi wskaźnikami raka nerki.

Tak zwane „wieczne chemikalia” znajdują się w około 52 procentach kosmetyków, twierdzi serwis informacyjny, powołując się na badanie przeprowadzone w 2021 roku przez University of Notre Dame w USA. Zakaz dostosowałby przepisy dotyczące składników obowiązujące w Nowej Zelandii do standardów Unii Europejskiej. Zakazanie ich to „fantastyczne posunięcie”, powiedziała portalowi 1 News Melanie Kah, profesorka nadzwyczajna w Szkole Środowiskowej Uniwersytetu w Auckland. 

Czytaj także: Pepco dołączyło do Polskiego Paktu Plastikowego

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
15.04.2024 10:05
Minister finansów ma nadzieję na powrót handlowych niedziel i wyższe wpływy z VAT
Tabliczka z napisem „zamknięte” to powszechny widok w niedziele.Robbin Lee
Trwa debata na temat możliwości przywrócenia handlu w niedziele. W Sejmie rozpatrywany jest projekt ustawy, który zakłada, że dwa niedzielne dni w miesiącu będą dniami handlowymi. Andrzej Domański, minister finansów, uważa, że umożliwienie handlu w dwie niedziele miesięcznie przyczyniłoby się do niewielkiego wzrostu wpływów do budżetu państwa z VAT. Minister wyraził poparcie dla idei handlu w niedziele.

Zdaniem Domańskiego, umożliwienie handlu w dwie niedziele miesięcznie przyczyniłoby się do niewielkiego wzrostu wpływów z VAT, ponieważ zwiększyłaby się sprzedaż detaliczna. Podkreślił również, że poza aspektami ekonomicznymi, istnieje społeczne zapotrzebowanie na przywrócenie handlu w niedziele. Wskazał na istnienie różnych projektów legislacyjnych, w tym projektu Trzeciej Drogi oraz Koalicji Obywatelskiej. W wywiadzie dla Radia Zet Domański wyraził swoje poparcie dla możliwości handlu w niedzielę, podkreślając swoje stanowisko.

System rozróżniający niedziele handlowe od niehandlowych został wprowadzony w 2018 roku. Na początku wprowadzenie ograniczeń dotyczyło tylko kilku niedziel w roku. Aktualnie, w większości niedziel zakupy są dozwolone, ale podlegają określonym warunkom. Aktualne przepisy prawne wyłączają z zakazu handlu w niedziele siedem wyznaczonych dni w roku kalendarzowym, zgodnie z regulacjami zawartymi w ustawie. W 2024 roku dwie z tych niedziel handlowych miały już miejsce — odbyły się one 30 stycznia oraz 24 marca. Kolejne pięć przypada na 28 kwietnia, co jest ostatnią niedzielą kwietnia, 30 czerwca, co jest ostatnią niedzielą czerwca, 25 sierpnia, co jest ostatnią niedzielą sierpnia, oraz 15 i 22 grudnia, które są dwiema niedzielami bezpośrednio przed Bożym Narodzeniem.

Minister podkreślił, że żaden sklep nie będzie zobowiązany do otwarcia w niedziele. Zaznaczył również, jak ważne jest, aby pracownicy mieli zapewnione co najmniej dwie wolne niedziele lub dwa wolne weekendy miesięcznie, a za pracę w niedziele otrzymywali wynagrodzenie podwójne. Domański wyraził nadzieję, że kwestia ta zostanie uregulowana w obrębie rządzącej koalicji jeszcze w tym roku.

Czytaj także: Sieci drogeryjne wolą nie wypowiadać się w temacie handlu w niedziele

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Surowce
12.04.2024 12:28
Kolejne zmiany w prawie kosmetycznym w Wielkiej Brytanii
fot. Shutterstock
Brytyjskie rozporządzenie dotyczące kosmetyków zmienia się. Pojawiają się nim istotne informacje dotyczące surowców kosmetycznych – zakazów i ograniczeń w stosowaniu. Po wyjściu z Unii Europejskiej Wielka Brytania stosuje własne przepisy, z którymi muszą być na bieżąco producenci i dystrybutorzy kosmetyków działający na tym rynku.

10 kwietnia 2024 r. Wielka Brytania powiadomiła Światową Organizację Handlu (WTO) o projekcie rozporządzenia zmieniającego brytyjskie rozporządzenie dotyczące kosmetyków. Ustawodawca zaplanował publikację Rozporządzenia dotyczącego produktów kosmetycznych (ograniczenie stosowania substancji chemicznych) The Cosmetic Products (Restriction of Chemical Substances) (nr 2) 2024 na 25 czerwca 2024 roku.

Rozporządzenie będzie miało zastosowanie do Anglii, Walii i Szkocji. W Irlandii Północnej rozporządzenie UE dotyczące kosmetyków obowiązuje nadal  po brexicie ze względu na specjalne umowy.

Kwas kojowy – ograniczenia

Zgodnie z projektem kwas kojowy Kojic Acid zostanie dodany do załącznika III brytyjskiego rozporządzenia dotyczącego kosmetyków – listy substancji objętych ograniczeniami. Stosowanie kwasu kojowego będzie dozwolone w maksymalnym stężeniu 1% w produktach do twarzy i rąk. Limity te będą obowiązywać od 20 kwietnia 2025 r. w przypadku wprowadzania kosmetyków na rynek brytyjski i od 20 sierpnia 2025 r. w przypadku ich udostępniania.

UE wprowadziła niedawno te same ograniczenia dotyczące kwasu kojowego, począwszy od dnia 1 lutego 2025 r. w przypadku nowych produktów i od dnia 1 listopada 2025 r. w przypadku produktów już dostępnych na rynku.

Zakaz 52 substancji CMR

Projekt rozporządzenia zakazuje również 52 substancji sklasyfikowanych jako CMR na mocy rozporządzenia GB CLP. Pełna lista dostępna jest tutaj.

Unia Europejska zakazała już stosowania wszystkich tych substancji na mocy V i VI ustawy zbiorczej. Jednakże istnieją pewne chemikalia zakazane w UE, które nie zostały sklasyfikowane jako CMR zgodnie z brytyjskim rozporządzeniem CLP. W kosmetyce stosowane są następujące substancje:

  • Pentasodium Pentetate
  • Pentetic Acid
  • Pentapotassium salt

W związku z tym powyższe substancje mogą być nadal zgodnie z prawem stosowane w produktach kosmetycznych przeznaczonych na rynek brytyjski. W rezultacie wystąpią pewne rozbieżności między przepisami UE i Wielkiej Brytanii dotyczącymi kosmetyków.

Terminy przestrzegania przepisów są takie same, jak w przypadku ograniczeń dotyczących kwasu kojowego.

 

Bibliografia:

WTO. (2024). Przepisy dotyczące produktów kosmetycznych (ograniczenie stosowania substancji chemicznych) (nr 2) z 2024 r.

Źródło: coslaw.eu

 

Czytaj także: BHT w produktach kosmetycznych. W Wielkiej Brytanii inne wytyczne niż w UE

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
16. kwiecień 2024 09:45