StoryEditor
E-commerce
27.05.2022 00:00

Anna Wochna, Sunew Med.+: Sprzedaż kosmetyków aptecznych też przesuwa się do e-commerce [FBK 2022]

– Współpracujemy z e-aptekami i z aptekami stacjonarnymi. Wyraźnie widać również w tym kanale, że sprzedaż kosmetyków przesuwa się w stronę e-commerce. Sprzedawanie kosmetyków online jest prostsze, choć nie jest łatwe – mówiła Anna Wochna, prezes firmy SunewMed+ podczas 10. Forum Branży Kosmetycznej na Retail Trends 2022.

Sprzedaż kosmetyków wyraźnie idzie w on-line. To trend, którego nie da się uniknąć – uważa Anna Wochna, założycielka i prezes firmy Sunew Med.+, która podczas 10. Forum Branży Kosmetycznej mówiła o sprzedaży kosmetyków w aptekach, specyfice i przyszłości tego rynku.

– Współpracujemy z e-aptekami i z aptekami stacjonarnymi. Sprzedawanie online jest prostsze, choć nie mówię, że jest łatwe. Na pewno nie jest to kanał tak kosztowny jak kanał offline, online jest również łatwiej mierzalny, skalowalny, łatwiej nam przeprowadzić analizę. Dlatego wyraźnie skupiamy się na tym kanale – powiedziała Anna Wochna. – Łatwiej jest dziś zaistnieć w online. Na pewno bezpośredni kontakt z klientem, czyli obecność w stacjonarnych punktach to dziś wartość dodana, premium. Pomimo, że wszystko jest dzisiaj w dostępne w internecie, to jednak personal touch jest czymś czego oczekujemy – dodała.

Czy dla kupców decydujących o tym, co znajdzie się w sprzedaży w aptece, podobnie jak dla kupców drogeryjnych, istotne jest to, by marka kosmetyczna była obecna w internecie, w mediach społecznościowych?  – – Zdecydowanie tak – odpowiedziała Anna Wochna. – Dzisiaj już nie pytamy o to, czy marka powinna być w internecie. W tej przestrzeni każdy musi się znaleźć. Trzeba dobrze opracować strategię obecności w social mediach. Na rozmowach handlowych pada to pytanie – z kim współpracujecie – potwierdziła.

– Byłyśmy pierwszą marką kosmetyczną, która weszła do sieci aptecznej a zarazem była wspierana przez influencerów. Myślę, że nie stało się to przez przypadek, bo zawsze dużą uwagę zwracałyśmy na skuteczność kosmetyków, żeby efekty były widoczne od razu. I tę ideę szybko podchwyciły gwiazdy i celebryci. To było fajne dla nich, bo przekładało się na ich zasięgi. My też widziałyśmy  efekty, wyraźne piki sprzedażowe, gdy nasze produkty były pokazywane przez influencerów. Cały czas współpracujemy z influencerami, apteki są z tego zadowolone, tak jak nasi inni partnerzy handlowi – mówiła Anna Wochna.

Twórczyni marki Sunew Med+ przyznała, że odpowiedni wybór influencerów, z którymi współpracuje marka jest bardzo ważny. – Dbamy, żeby to były osoby, które działają zgodnie z naszymi wartościami i mocno je selekcjonujemy. Nie zawsze są to inflencerzy sprzedażowi, ale chcemy żeby to były osoby wiarygodne i żeby nie reklamowały wszystkiego – wyjaśniła. Ambasadorką marki jest m.in. Monika Hoffman-Piszora, jest autorką bloga Dzieciaki Cudaki (dzieciaki-cudaki.pl). Razem z mężem Wojtkiem wychowują czworo dzieci, dwoje z zespołem Downa. Na blogu dzieli się swoimi doświadczeniami z codziennego życia.

Czytaj więcej: SunewMed+ ma nową ambasadorkę  

10. Forum Branży Kosmetycznej odbyło  się w ramach Retail Trends 2022, konferencji łączącej producentów i handel z sektora food i kosmetycznego.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
E-commerce
05.11.2024 11:05
L’Oréal Paris osiąga ponad milion dolarów sprzedaży podczas Super Brand Day na TikTok Shop UK
Kendall Jenner to globalna ambasadorka L‘Oréal.L‘Oréal

L’Oréal Paris zanotował spektakularny sukces na pierwszym Super Brand Day na TikTok Shop UK, generując sprzedaż przekraczającą milion dolarów. Jak marka, która jeszcze trzy miesiące wcześniej nie miała konta na TikTok Shop, zdołała w zaledwie tydzień zwiększyć swoje zakupy na platformie o 466 proc.?

TikTok Shop UK uruchomił swój pierwszy w historii Super Brand Day we wrześniu 2024 roku, zainspirowany wcześniejszym sukcesem tej inicjatywy w Stanach Zjednoczonych. L’Oréal Paris jako jeden z pierwszych partnerów marki na tej platformie odniósł spektakularne wyniki, które przerosły wszelkie oczekiwania. W ciągu zaledwie tygodnia, od 16 do 21 września, sprzedaż produktów L’Oréal na TikTok Shop wzrosła o imponujące 466 proc. Marka zarobiła ponad milion dolarów, ustanawiając tym samym nowy standard sukcesu dla kampanii kosmetycznych na TikToku.

Kluczem do sukcesu była współpraca z ponad 1,900 twórcami, którzy zaangażowali użytkowników TikToka w interaktywne i inspirujące treści. Dzięki tej współpracy treści związane z kampanią wyświetlono ponad siedem milionów razy, co znacząco zwiększyło widoczność marki i zaangażowanie konsumentów. Dodatkowo, L’Oréal Paris zorganizował serię maratonów zakupowych na żywo, oferując ekskluzywne rabaty i prezentując nowe produkty. Takie działania marketingowe, wsparte obecnością ambasadorów marki, takich jak modelka Kendall Jenner, przyciągnęły rzesze nowych klientów.

Jak podkreśliła Nora Zukauskaite, dyrektorka ds. marketingu zintegrowanego w TikTok Shop UK, przeprowadzenie tak dużej operacji wymagało współpracy wielu zespołów, które stworzyły spójny ekosystem łączący konsumentów, twórców i markę. TikTok Shop Super Brand Day to nie tylko sprzedaż, ale również złożony proces integrujący różne działy, które wspólnie budują unikalne doświadczenie zakupowe. Przykład L’Oréal Paris pokazuje, jak potężnym narzędziem promocyjnym może być współpraca z twórcami treści na TikTok, i wyznacza kierunek dla innych marek kosmetycznych planujących swoje kampanie w mediach społecznościowych.

Czytaj także: L’Oréal wspiera rozwój biotechnologii dzięki współpracy z Abolis i Evonik

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
E-commerce
05.11.2024 10:24
Zalando odnotowuje silny wzrost w trzecim kwartale 2024
Zalando rozkwita i rozszerza swój dział beauty na rynek Szwecji, Danii, Francji, Belgii i Włoch (fot. FB Zalando)

Zalando, gigant branży e-commerce, wykazuje imponujący wzrost zarówno w sektorze B2C, jak i B2B w trzecim kwartale 2024 roku. Firma konsekwentnie inwestuje w kluczowe elementy swojej strategii ekosystemowej, rozwijając programy lojalnościowe, oferty lifestylowe, technologie wspierające odkrywanie mody oraz infrastrukturę logistyczną.

W trzecim kwartale 2024 roku Zalando zanotowało wzrost wartości towarów brutto (GMV) o 7,8 proc., co daje wynik 3,5 miliarda euro. Przychody firmy zwiększyły się o 5,0 proc. i osiągnęły poziom 2,4 miliarda euro. Zysk operacyjny skorygowany o koszty odsetek i podatków (EBIT) wzrósł z 23 milionów euro w poprzednim roku do 93 milionów euro, co przekłada się na marżę 3,9 proc.. Liczba aktywnych klientów zwiększyła się o pół miliona, osiągając łącznie 50,3 miliona użytkowników w trzecim kwartale.

Silny rozwój w segmencie B2C

Firma stale rozwija swoją ofertę, by sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów. Zainwestowała w rozbudowę programów lojalnościowych, takich jak Plus, który przeszedł z płatnej subskrypcji na bezpłatny system punktowy. Nowe centrum logistyczne w pobliżu Paryża zwiększa możliwości dostawy lokalnej, a cyfrowe doświadczenia zakupowe wspiera rozwijany asystent AI, oferujący spersonalizowane porady modowe w 25 językach.

W segmencie B2C Zalando odnotowało wzrost przychodów o 4,3 proc., co daje sumę 2,2 miliarda euro. Skorygowany EBIT osiągnął 86,7 miliona euro, przy marży 4,0 proc., w porównaniu z 0,5 proc. w poprzednim roku. Firma kontynuuje rozwój propozycji lifestylowych, skupiając się na takich kategoriach jak Sport, Uroda oraz Dzieci i Rodzina. Wprowadzenie nowych marek, takich jak Remain i A-COLD-WALL, oraz wdrożenie ekskluzywnych treści modowych na platformie Stories przyciągają klientów i wzmacniają pozycję Zalando jako destynacji lifestylowej.

Innowacje w logistyce i technologii

W zakresie logistyki firma nieustannie dąży do optymalizacji. W trzecim kwartale nowe centrum w okolicach Paryża pozwoliło na szybszą i bardziej lokalną realizację zamówień we Francji i krajach sąsiednich. Ponadto, Zalando rozwija asystenta AI, który wykorzystując model językowy OpenAI, dostarcza klientom dopasowane do ich potrzeb porady zakupowe w oparciu o kontekst, takie jak miejsce, okazja czy pogoda.

W segmencie B2B Zalando odnotowało wzrost przychodów o 11,1 proc., osiągając 239,7 miliona euro. Mimo spadku skorygowanego EBIT z 12,6 miliona euro do 6,7 miliona euro, firma kontynuuje inwestycje, mające na celu dalszy rozwój tego segmentu. Program ZEOS, który obsługuje zamówienia z innych platform e-commerce, został poszerzony o ASOS, co umożliwia Zalando wspieranie sprzedaży partnerów w jeszcze większym zakresie. Zalando potwierdziło zaktualizowane prognozy na cały rok 2024, oczekując wzrostu GMV na poziomie 3-5 proc., przychodów między 2 proc. a 5 proc., oraz wzrostu skorygowanego EBIT do poziomu 440-480 milionów euro.

Czytaj także: Kategoria beauty wśród najszybciej rosnących w Zalando

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
06. listopad 2024 01:51