StoryEditor
E-commerce
05.02.2024 12:07

Rzeczpospolita: Temu nie dostosowuje się do dyrektywy Omnibus

Chińska platforma e-commerce zdobyła serca Polek i Polaków. / Getty Images
Temu, chiński gigant e-commerce, który dynamicznie pojawił się na polskim rynku, nie przestrzega przepisów unijnej dyrektywy Omnibus, które regulują właściwe przedstawianie informacji o obniżkach. Allegro i cała branża uważają te działania za nieuczciwą konkurencję, donosi "Rzeczpospolita".

Platforma chińska, Temu, która szybko zdobyła popularność na polskim rynku — według danych z Gemius Mindpanel ze stycznia 2024 roku miała 14,9 miliona użytkowników, podczas gdy Allegro miało 20,1 miliona użytkowników — nie przestrzega unijnych przepisów związanych z dyrektywą Omnibus. Jak wyjaśnia Weronika Szczepanik, menedżerka Dentsu Polska, w artykule opublikowanym w Rzeczpospolitej, reklamy i strona internetowa Temu.com nadal nie zawierają wymaganych oznaczeń, które są obowiązkowe zgodnie z prawem.

Temu jest notowane na giełdzie Wall Street, a jej spółki zależne są głównie zarejestrowane w Chinach i podlegają tamtejszym regulacjom. Jednakże obecność firmy na rynku Unii Europejskiej zobowiązuje ją do przestrzegania unijnych przepisów, w tym dyrektywy Omnibus. Biura prasowe Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) podkreśliły, że po ich działaniach informacyjnych "wielu przedsiębiorców dokonało korekty swoich dotychczasowych działań", w tym także platforma Aliexpress. Brak zgodności z dyrektywą Omnibus ze strony platformy Temu jest postrzegany przez branżę e-commerce jako nieuczciwa konkurencja.

image

Przykładowa strona oferty na platformie Temu

Wiadomości Kosmetyczne

Dyrektywa Omnibus to kompleksowa inicjatywa legislacyjna Unii Europejskiej, która ma na celu uporządkowanie i ujednolicenie regulacji dotyczących handlu elektronicznego oraz ochrony konsumentów w kontekście współczesnej gospodarki cyfrowej. Jest to obszerna reforma prawna, która ma dostosować przepisy UE do zmieniających się realiów rynku e-commerce. Dyrektywa Omnibus dąży do usunięcia barier i ułatwienia transgranicznego handlu elektronicznego w UE, co ma przyspieszyć rozwój rynku wewnętrznego. Poprzez regulacje dotyczące transparentności cen i promocji, dyrektywa ma na celu zapewnienie uczciwej konkurencji między różnymi podmiotami działającymi w e-commerce.

Marcin Gruszka, rzecznik Allegro, wyraził stanowisko w odpowiedzi na pytania Rzeczpospolitej, zaznaczając, że te przepisy powinny być przestrzegane przez wszystkie firmy, które sprzedają produkty polskim konsumentom. Brak przestrzegania tych przepisów przez niektóre firmy spoza Unii Europejskiej, na przykład przez prowadzenie kontrowersyjnych promocji, tworzy nierówne warunki konkurencji dla setek tysięcy polskich przedsiębiorców, którzy zgodnie z prawem oferują swoje produkty na platformie Allegro.

Europejskie biuro prasowe Temu, mimo wielokrotnych próśb, nie odpowiedziało na pytania zadane przez Rzeczpospolitą dotyczące ich stanowiska wobec obowiązującego prawa Unii Europejskiej.

Warto przypomnieć, że Temu pojawiło się na polskim rynku zaledwie kilka miesięcy temu. Na początku czerwca 2023 roku chiński marketplace, będący własnością tego samego właściciela co znane Pinduoduo, rozpoczął realizację zamówień od polskich klientów. Mimo że platforma została założona mniej niż rok temu, zdobyła dużą popularność w globalnym e-commerce.

Czytaj także: Rozetka, Wszystko i Temu. Rok debiutantów w polskim e-commerce

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
E-commerce
16.05.2024 12:52
Katarzyna Nosowska ambasadorką akcji Zalando “Najlepiej Ci w byciu sobą”
Zalando
Zalando, europejska platforma e-commerce, rusza z nową kampanią "Najlepiej Ci w byciu sobą", której ambasadorką jest artystka i piosenkarka Katarzyna Nosowska. Kampania promuje autentyczność poprzez modę i zachęca do porzucenia tego, co nam nie odpowiada, na rzecz wyboru rzeczy naprawdę dla nas istotnych.

Katarzyna Nosowska, polska wokalistka i twarz kampanii, jest znana ze swojego unikalnego i bezkompromisowego stylu, idealnie oddającego ideę „Najlepiej Ci w byciu sobą”. Pokazuje, jak świętować dojrzałość, która przynosi pewność siebie i zaufanie do własnych decyzji. W kampanii zaprezentowano wiosenne stylizacje wybrane spośród tysięcy marek dostępnych na Zalando, odpowiednie na różne okazje, uwzględniając zmienną polską pogodę.

Za strategię i koncepcję kreatywną kampanii odpowiadała agencja 180heartbeats + JUNG v.MATT, natomiast za realizację – studio Shoot Me Visual Artists. Reżyserią wszystkich reklam zajął się Arek Nowakowski, a agencja Lettly była odpowiedzialna za zarządzanie talentami.

Założone w 2008 roku w Berlinie, Zalando rozwija paneuropejską platformę e-commerce dla produktów z sektora modowego i lifestyle, koncentrując się na dwóch głównych obszarach wzrostu: B2C i B2B. W sektorze B2C Zalando oferuje doświadczenie zakupowe z szerokim wyborem marek modowych i lifestyle‘owych dla około 50 milionów aktywnych klientów na 25 rynkach. W obszarze B2B Zalando wykorzystuje swoją infrastrukturę logistyczną, oprogramowanie i usługi, aby wspierać marki i detalistów w prowadzeniu i rozwijaniu ich biznesu e-commerce zarówno na platformie Zalando, jak i poza nią.

Czytaj także: Zalando łączy siły z organizacją walczącą z neonazizmem, by rugować ze swojej oferty nienawistne „psie gwizdki”

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
E-commerce
16.05.2024 10:35
E-Shopping Group, właściciel KingOfBeauty.pl, przekracza oczekiwania w Q1 2024
Liczymy, że już pod koniec tego roku uda nam się uzyskać oczekiwaną rentowność – mówi Maciej Nowak, Prezes Zarządu E-shopping Group SA.Athree3 via Pixabay
E-Shopping Group, dynamicznie rozwijająca się spółka e-commerce notowana na rynku NewConnect, osiągnęła w pierwszym kwartale 2024 roku przychody netto ze sprzedaży, wynoszące blisko 0,8 mln zł, co stanowi wynik wielokrotnie wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W tym czasie zrealizowano około 9200 transakcji. Przekroczone oczekiwania właścicieli potwierdzają udaną zmianę profilu działalności spółki, dokonaną w ubiegłym roku.

Na dzień 31 marca 2024 roku kapitał własny spółki wynosił ponad 0,6 mln zł. Wdrożenie elastycznego i efektywnego kosztowo modelu sprzedaży dropshipping, na podstawie którego firma prowadzi obecnie siedem dobrze prosperujących sklepów internetowych, przekłada się na solidne wyniki sprzedażowe. Pierwszą marką własną spółki była uruchomiona w ubiegłym roku marka optyczna – Bentivolio. Obecnie firma pracuje nad koncepcjami kolejnych marek własnych, w tym jednej z branży FMCG, której uruchomienie planowane jest jeszcze w tym roku. Oferta spółki jest dostępna na zagranicznych platformach sprzedażowych w Czechach i Słowacji, a wkrótce pojawi się również na rynku rumuńskim i na Bliskim Wschodzie.

Firma koncentruje się na zwiększaniu wartości koszyka zakupów i systematycznym wzroście przychodów ze sprzedaży, uzyskiwanych z działalności e-sklepów: Strefadomiogrod.pl, Narzedziowysklep.com.pl, OgrodCentrum.pl, Samezdrowe.pl, Kingofbeauty.pl, Odkrywcyzabawek.pl i Przemyslowahurtownia.pl.

Celem spółki jest stworzenie rozpoznawalnego, multibrandowego huba, działającego w obszarze sprzedaży internetowej w Polsce oraz za granicą, m.in. w USA, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz na Bliskim Wschodzie. W 2024 roku E-Shopping Group planuje uruchomić nowy marketplace przeznaczony dla osób rozpoczynających działalność na rynku e-commerce. Spółka również poszukuje nowych rynków zbytu i nie wyklucza przejęć.

Czytaj także: Zalando prezentuje swoje wyniki finansowe za Q1 24; sprzedaż brutto wzrosła o 1,3 proc.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
18. maj 2024 09:06