
Komisja Europejska podjęła 19 marca decyzję o utworzeniu strategicznych zapasów środków medycznych, aby pomóc krajom Unii Europejskiej w związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19. Obejmą one między innymi sprzęt medyczny do intensywnej terapii, na przykład respiratory oraz środki ochrony osobistej, takie jak maski wielokrotnego użytku, szczepionki i środki lecznicze oraz wyposażenie laboratoryjne. Koszty 90 proc. zapasów sfinansowane zostaną ze środków unijnych a ich początkowy budżet wyniesie 50 mln euro.
- Tworząc po raz pierwszy w historii wspólne europejskie nadzwyczajne zapasy środków medycznych, działamy w duchu unijnej solidarności. Przyniosą one korzyści wszystkim państwom członkowskim i wszystkim obywatelom Unii. Jedyne, co możemy teraz robić, to pomagać sobie nawzajem - oświadczyła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.
Komisarz do spraw zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz przekazał na konferencji w Brukseli, że zapasy zostaną przeznaczone "do wsparcia państw członkowskich, zmagających się z niedoborami sprzętu potrzebnego do leczenia zakażonych pacjentów, do ochrony pracowników służby zdrowia i do spowolnienia tempa rozprzestrzeniania się wirusa".
Będą one przechowywane przez jedno lub kilka państw członkowskich UE, które będą odpowiedzialne za zamówienia środków medycznych a ich dystrybucją zarządzać będzie Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego.